Herkese merhaba,

Son birbuçuk-iki aydır site tasarımı, yoğun işler ve sıcak havalar derken oyun oynamaya pek vakit bulamıyordum. Yeni tasarım sırasında aklımdan hep yeni tasarımı eksikleriyle de olsa bir an önce devreye sokup biraz nefes almak, fırsat yaratıp rahat rahat oyun oynamak ve sörf yapmanın tadına varmak geçiyordu. Geçen bu süre içinde eldeki oyunların sayısı da sürekli artmaya devam ediyordu. O kadar çok kaliteli ve uzun zamandır beklenen oyunlar çıktı ki oynamaya ve doğal olarak yazmaya hangisinden başlayacağım da diğer bir problem oldu (olmaya da devam ediyor).

Fırsat buldukça internette gezinip yeni çıkan oyunları ve haberleri takip ediyordum. Bazı sitelerde gözüme Train Simulator'ın çıktığı ve piyasaya dağıtıldığı çarptı. Elbette ardından da incelemeleri yayınlandı. Bu haberler üzerine epey şaşırdım, çünkü oyunu 2002'den önce beklemiyordum. Neyse, hangi oyunu yazayım derken birdenbire oyunun orjinal paketi geliverdi... Train Simulator hakkında daha önce sitemizde yayınlanmış izlenim yazısının gördüğü ilgiyi düşünerek önceliği önceliği bu oyuna vermeyi uygun buldum.


Microsoft simülasyonlar türü oyunlara (bunları sadece birer oyun olarak nitelendirmek oldukça yanlış :)) damgasını vurmuş bir firma. Neredeyse PC'lerin başlangıcından beri varlığını devam ettiren Flight Simulator, uçak kullanmanın nasıl birşey olduğunu merak edenlerden tutun, pilotların teorik ve pratik eğitimi amacıyla bile kullanılan oldukça profesyonel ve gerçekçi bir uçuş simülasyon "oyunu". Bunları bilip de Microsoft'un yayınlayacağı ve tasarımında Flight Simulator'un ekibinin yer aldığı bir tren simülasyonunun nasıl olacağını tahmin etmek sanırım o kadar da zor olmaz. Evet, Microsoft uçuş simülasyonlarındaki kaliteyi bu kez "demir at" için tekrarlamış.

Baştan belirtmeliyim, Train Simulator kesinlikle strateji, action, menajerlik vb. türü oyunların meraklıları için değil; sadece simülasyon türü oyunlardan hoşlananlar ve özellikle çocuklarına aldıkları oyuncak trenlerle onlardan daha fazla oynayan babalar için :)

Flight Simulator'lar, aynı motoru kullanan "Combat Flight Simulator" serisi oyunlarla biraz daha heyecan kazandı. En azından Flight Simulator'lara "action" ve heyecan kattı. Net olarak oyunun adını ve tarihi hatırlamıyorum ama, Commodore 64'te oynadığım bir simülasyon vardı, burada uçak kullanmanın yanında yolcu ve kargo taşımacılığı da yapıyordunuz. Microsoft'un Flight Simulator'larında oyuna hareket katması için aradığım (ve bence) en büyük eksiklik oyunda benzer aktivitelerin olmaması idi. Train Simulator'da ise bu eksiklik yok. Şimdi "bir tren simülasyonuyla uçuş simülasyonu hiç karşılaştırılır mı?" gibisinden yorum yapmayın, çünkü karşılaştırma değil benzetme yapıyorum ve her ikisi de gerçekte var olan makinaları bilgisayarlarımızda olabildiğince gerçekçi şekilde aktarılmış hali.

Oyunda belli bir amacınız yok, zaten bir tam olarak bir oyun olduğunu da söyleyemeyiz. Aslında söyleriz, neden mi? Çünkü bu öyle bir simülasyon ki babaların çocuklarının oyuncak trenlerini bırakıp bilgisayar başına geçmelerini sağlayacak kadar keyifli. Üstelik şimdiye kadar gerçek bir tren yönetmiş olmanız veya bir trenin nasıl yönetilmesi gerektiği hakkında fikriniz olması da gerekmiyor...

Şimdi oyunumuzun içine biraz girelim; ama daha önce kuruluma bakalım. Öncelikle bu oyunda da Flight Simulator'lardaki gibi belli bölgeler, yani haritalar var. Bu haritalar 6 adet ve birebir gerçek dünyadan alınmış: ABD ve Japonya'da ikişer tane, bir adet Avusturya Alpleri ve bir adet de İngiltere'de. Aslında bunlara harita demek yanlış oluyor, bunlar birer route, yani demiryolunun geçtiği güzergahlar veya rotalar (rota demek daha kolay).

Tüm bu rotalar, üzerinde ve çevresinde yer alan şehirler, kasabalar, köyler, istasyonlar, binalar, paralel veya kesişen demiryolları, işaretler, sinyalizayson sistemi, karayolları ve üzerinde seyreden araçlar, rota üzerindeki çiftliklerde bulunan hayvanlar vs. aklınıza gelebilecek diğer birçok detayle birlikte oyuna eklenmiş. Altı rotanın toplam uzunluğu ise 850 kilometre. Yani tüm bu rotaları saatte 80 km hızla gitseniz ve hiç durmasanız 10 saatten önce tamamlayamazsınız.