Yaşı fazla küçük olmayanlar hatırlayacaklardır, 80'lerde güzel bir film vardı. O zamanların en iyi bilim kurgu filmlerinden sayılırdı. Tron adındaki bu film, zamanında gençlerde büyük etki yapmıştı. Geçtiğimiz aylarda oyununun yapıldığının duyulmasının ardından da, Tron'u az da olsa hatırlayanlar için heyecanlı bir bekleyiş başlamıştı. Tron 2.0 adında olacak olan oyun, sonunda piyasaya çıktı ve hasret bitti. Tron filminin büyüleyici dünyasında kaybolmak için tek yapmanız gereken, bu incelemeyi okumak ve ardından gidip oyunu almak. En baştan söylemek doğru olmaz ama oyun çok güzel olmuş, afiyet olsun :)

Tron 2.0, orjinal filmin 20 sene sonrasında geçiyor. Film ile aynı karakterlere ve mekanlara sahip olan oyun, tam anlamıyla bir devam filmi gibi. Filmin başrol kahramanının oğlu rolünü üstleniyoruz. Babamız ve bilgisayar teknolojimiz bazı şirketler tarafından tehlikeye atıldığından, hemen dijital dünyaya girerek bu tehdite bir son vermemiz gerekiyor. Yine bir dünya kurtarma işi ama hafif dijitize edilmiş hali. Her ne kadar klişe bir konu gibi görünse de, Tron 2.0, alışılmış FPS'lerden oldukça değişik fikirlerle karşımıza çıkıyor.

Bu fikirlerin en orjinali, sanal bir dünyada olmamız. Bir bilgisayarın içindeyiz. Herşey aslında gerçek dünya ile aynı ama isimleri değişik. Herşey dijital dünya dilinde adlandırılmış. Normal FPS'lerde gördüğünüz herşey oyunda var ama farklı şekillerde. Haliyle biz de bir program olarak oyunda yer alıyoruz. Düşmanlar da programlar. Tüm oyun boyunca bir çeşit virüs temizliği yapmak zorundayız. Saf aksiyon olarak tanımlanabilecek oyunda, sizi çok eğlenceli bölümler bekliyor.

Bölüm tasarımları filmdekinin aynısı. Heryer dijitize edilmiş durumda, renkli ve çok değişik. Karakterler de aynı şekilde birer programdan oluşmaktalar. Her karakterin bir memory slotu var. Bu slotlar karakterlerin versiyonlarına göre gelişmekte veya daralmakta. Gelişen ve genişleyen memory slotları oyunda sizin en büyük yardımcınız olacak. Bu konuya daha detaylı değinmekte fayda var.

Siz ilk başta normal bir karaktersiniz. Yani versiyonunuz 1.0.0. İlerledikçe bu artıyor. 2.0.0 veya 3.0.0 olabiliyor. Oyunda puan aldıkça ve ilerleme kaydettikçe çeşitli güncellemeler yapıyorsunuz kendinizde. Normal FPS'lerde kazanılan zırh, saldırı ve diğer güncellemeler bu oyunda böyle dile getirilmiş. Kazanılan güncellemeler hafızanıza yüklenmekte. Mesela yeterli puan aldığınızda zırh özelliğinizi gelişiren bir programcığı hafızanıza yükleyip çalıştırabiliyorsunuz. Bu zırh programcığı ilk zamanlarda çok az yer kaplıyor. Ama geliştikçe daha fazla yere ihtiyaç duyuyor. İşte sizin versiyonunuz arttıkça daha fazla kapasiteniz oluyor. Böylece siz ne kadar güçlüyseniz o kadar fazla yer kaplayan programcıkları kendinize yükleyebiliyorsunuz. Bu güncellemeler silah, defans gibi değişik kategorilerde.