Bilgisayarınızı bir konsola dönüştürmenin yolları nedir biliyor musunuz? Ben biliyorum ama söylemem :) Şaka şaka. Öncelikle emulator denen programlardan kullanmak ilk çare olabilir. Ama sağlıklı çalışan emulator bulmak oldukça zor. Zevkle oyun oynayacağımıza, çıkan problemlere çare bulmaya çabalıyoruz. Bu nedenle seçeneğimiz bu da değil. Peki, konsol oyunlarının PC formatına dönüştürülmesine ne dersiniz? Hatta PC için aynen konsol oyunlarına benzer bir oyun yapılmasına ne dersiniz? Alın size PC görünümlü bir konsol :) Son zamanların modası, konsol tarzı oyunların PC'ye aktarılması. Bildiğiniz gibi Silent Hill 2 de PC'ye geliyor yakın bir zamanda. Bunu da buradan duyurmak istedim ayak üstü :)

Oyunumuzun adı Tsunami 2265. Dünyada olan bir savaş yüzünden ortam yine silinip süpürülmüştür. Tekrar kurulan düzen fazla üzün sürmemiş, yine savaşlar falan başlamıştır. Bizim de bir nevi polis bazında samuraylar olarak, bazı konulara el atmamız gerekmektedir. Oyunun konusu aşağı yukarı böyle. Oyunda Naoko Hikari ve Neon Shima adlı pilotları kullanıyorsunuz. Hikaye ilerledikçe, dramatik ve aksiyona dayalı sahnelerle bize olan biten anlatılıyor. Burada oyun MGS tarzına kaymış biraz, zaten oyun Japon anime tarzında olduğundan, Final Fantasy veya Metal Gear Solid gibi olmuş. E.L.E.N.A denilen şeyin sırrını çözdüğümüz oyunda, bölümlerde ilerledikçe araya giren demolarda, bize gayet sinematik bir şekilde oyunun konusu anlatılıyor. Oyuna başlarken, pek birşeyden haberiniz olmuyor. Ama ilerledikçe, işin gizemini çözüyorsunuz. Böylece oyunun sonunu getirmek için daha da bir istekli oluyorsunuz.

Oyun bir shoot'em up ve 3. kişi perspektifinden oynanıyor. Mech savaşçılarımızı kontrol ederek ilerliyoruz. Zıplama ve yürümenin dışında başka hareketimiz yok. Sadece ilerleyip önümüze çıkanı vurmak işimiz. Sol mouse tuşu ile normal ateş, sağdaki ile ise füze ile ateş edebiliyoruz. Silah olarak oyun o kadar da yeterli değil, ama yine de bunu kafaya takmayabilirsiniz. Çünkü oyunun daha büyük problemleri var :) Bundan daha sonra bahsedeceğim. Oyunda 20 değişik robot kullanabileceksiniz. Bunların özelliklerini ve büyük 3D modellerini Options menüsünden görebilirsiniz. Oyun 8 ayrı mekanda 13 level üzerine kurulu. Bazıları kısa olmasına rağmen bazıları oldukça uzun. Araya giren demolar bazen daha da uzun olabiliyor ve oyun oynamaktan çok, demo izlemeye başlıyorsunuz bir anda.

Oyunun grafikleri tamamen Japon anime çizimleri gibi. 3D grafikler var ama bunlar çizim olarak gösterilmiş. Dış hatlardaki kalın çizgiler bilerek belirginleştirilmiş. Böylece çizgi roman havası verilmiş grafiklere. Ama bu olay bazen gölgelendirmelerde ve çizimlerde sorunlar yaratabiliyor. Mesela demolarda hareketli karakterin suratına zoom yapıldığında, ufacık hareketlerde bile sonradan çizilen çizgiler görüyorsunuz. Bu gölgelendirme gibi değil ve çizgiler bir anda çıkmıyor. Sanki görünmez bir el, eline almış kalemi ve karakterlerin suratlarını çiziyor. Bu oyunun bir çeşit eksisi ama sizleri fazla rahatsız da etmeyebilir. Bilemiyorum, ben hafif sinir oldum diyebilirim.

Oyunda robotlar fazla detaylı çizilmemişler. Üzerlerindeki parlama efektleri, yansımalar falan iyi yapılmış. Anitsoprofic filtrelemeyi açtığınızda daha da "cillop"su görüntüler elde edebiliyorsunuz. Mekan grafikleri de aşırı kendini tekrar ediyor ve labirentimsi olduğundan, bazen nerede olduğunuzu kestirmek için kasabiliyorsunuz. Bu konuda radarımız bize yardımcı olabiliyor ama o da yön göstermekte bazen pek başarılı olamıyor.