Niye? Böyle bir oyun niye yapılır? Oyunu oynadığım süre boyunca bu soru aklıma takılıp durdu, niçün? Yani ben patron olsam, bana "patroncuum şahane bi oyun düşündük, şindi zombiler geliyo üstüne, onlar yaklaşamadan isimlerini yazıp öldürüyosun!" şeklinde bir teklifle gelen elemanı anında kovar ama kovmadan önce muhakkak iki çuval taze kesilmiş meşe odununu belinde kırardım.. Yarabbim, ya sabır! Çok daha kötü oyunlar da gördüm ve fakat saçmalık katsayısı açısından bu kesinlikle zirvede.

Oyun Resident Evil'in aptalca bir kopyası. Hikayesi de öyle, "çılgın bilimadamı insanları zombiye çeviren bir virüs geliştirir, siz ise bu korkunç canavarların arasında.." (buraya kadar klasik bir hikaye) "..klavyenizle başbaşa kalmışsınızdır!" Yuh! Afferim yavrum evladım, Resident Evil'e gıcığınız var belli, hatta oyunu yaparken eğlenmişsinizdir de, fakat sekreterlik kurslarına promosyon olarak bile gönderilemeyecek bu yazılım paçavrasını hiç mi kendiniz denemediniz? Yani aranızdan biri çıkıp da "bu nasıl oyun be!" demedi mi hiç? Hepiniz delirdiniz mi orda nooldu? Oyun tamamen bundan ibaret. Ekranda zombiler gelip duruyor, her zombinin önünde küçük bir kutu var, kutunun üstünde zombinin ismi yazıyor, siz de o ismi aynen yazmaya çalışıyorsunuz. Yazarsanız zombi ölmüş oluyor, yazamazsanız siz ölüyorsunuz. Zombilerin isimleri "Babür, Selahattin" şeklinde olmuyor, oyunun başlarında "Fret, Dred" gibi "efendi bir zombiye yakışır" isimlere sahiplerken, sonlara doğru "korkunun kanatlı şövalyeleri" gibi abuk sabuk isimler sözkonusu oluyor ki, yazmamanız ruh sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.. Bir de "boss" zombiler var, onların ismi de bir görünüp kayboluyor ya da sürekli değişiyor falan.. Yazarken bile içime fenalık geldi! 10 vermişim ben bu oyuna di mi, ne onu, 1 puanı bile haketmiyor!

Grafik mi? Güldürmeyin beni! 5 sene önce atari salonlarında oynadığım oyunlar daha iyi grafiklere sahipti.. Rezil bir konsol motoru işte, her köşede bir hata, komik modellemeler, iğrenç kaplamalar.. Ses mi? Ne sesi! Fonda Nejat'ın Quake'de yenildiği zaman çıkardığı böğürtülere benzer kulak tırmalayıcı tuhaf bir ses var, bunun "zombi narası" olduğunu neden sonra anlayabildim.. Kontrol? Kontrol yok ki! Yön tuşu falan yok, kontrol edemediğiniz bir ekran sözkonusu, siz zombi öldürdükçe ekran değişiyor o kadar.. Zorluk? Ben eminim ki önüne bir klavye konan bir şempanze bile salt deneme yanılma yoluyla bu oyunu yarım saatte bitirebilir. Az buçuk İngilizce biliyorsanız ve o derecede klavyeye hakimseniz onbeş dakikada bitirebilirsiniz.. Ama niye bitireceksiniz ki? Zaten bu oyunu niye alacaksınız? Hayattan bezdiniz mi?

Tüm bunların üstüne oyunun çalışabilmesi için denetim masasına girip dili İngilizce olarak değiştirmeniz gerekiyor. Veya bendeki oyun öyleydi, bilemiyorum.. Ne önemi var ki? Neticede almayın, aldırtmayın.. İnsanlık açısından büyük tehlike sözkonusu!