Eminim ki çoğunuz bu takımlarının adını duyunca oyuna atıldınız. Ama kafanız da hemen bir kuşku uyandı. İyi mi kötü mü? Ben de aynı düşünce ile eve gittim ve oyunu yükledim. Oyunun setup'ındaki oyundan alınmış screenshot'ları görünce kuşkum yerini umut dolu duygulara bırakmaya başladı. Oyun açılınca hemen ilk işim Galatasaray'ı seçmek oldu. Hiçbir ayarla uğraşmadan, yön tuşlarını bilmeden oyuna başladım. İlk maçı 7-6 aldım (Ayarlamadan girince ve süre 10 dakika böyle olunca böyle oluyor:))
Oyun gerçekten beklediğimden iyi çıkmıştı. Grafikleri göze hoş geliyordu. Fakat oyunda öyle birşey vardı ki; o da iğrenç bir müzik ve seslendirme. Hayatımda ilk defa bir oyunda bu kadar iürenç seslerle karşılaşmıştım. Bunu yazının devamında daha geniş olarak belirteceğim. Sonra oyunu kurcalamaya karar verdim ve balıklama bir dalış yaptım. İnanamadığım bir olayla daha karşılaştım; Fifa 98'den beri hiçbir futbol oyununda görmediğim stad sayısı. Tam (practice stadları ve açılmamış diğer stadlar dahil) 21 tane stad vardı. Bu olay beni acayip gaza getirdi. Stadların altında kaç kişilik olduğu da yazıyordu. İkinci şoku ise hava koşullarında yaşadım. Havanın ısısının nasıl olacağına, yağmurun ne kadar yağacağına ya da ne kadar etkili olacağına karar verebiliyordunuz.
Bu yenilikleri görünce tekrar oyuna başladım. Yanlız hoş olmayan bazı şeyler vardı. Menüde aldığım o heyecanı maç yaparken alamıyordum. Bunun sebebi ne diye sorunca karşıma 3 sonuç çıkıyordu: 1. Buglar, 2. Sesler 3. Oynanabilirlik. Şimdi sırasıyla bunlara deyineceğim.
Oyundaki bug sayısı oldukça fazla. Abartmıyorum maçta karşı takımın oyuncusu taç kullanıyordu top bana çarptı dışarı çıktı. Taç olması gerekirken benim adamım dışarı çıkan topu sürerek oyuna dahıl etti. Bu gerçekten de insanı oyundan acayip soğutuyor. Oyunun içinde daha bir çok bug var. Bence oyunu bu kadar aceleye getirip çıkarmasalarmış keşke, çok muhteşem bir oyun olabilirmiş.
Sesler ise tam bir kargaşa. Karda seken topun sesi merdivenden yuvarlanan tencerelere benzetilmiş. Oyunda tek bir müzik var. Seyirci sesi ise sabit; gol olunca da aynı ses, maç esanasında da. Benim anlamadığım firma bu oyunu oynarken hiç bilgisayarın seslerini açıp da nasıl sesler yapmışım diye bakmadı mı? Ya da hepsi işitme engelli mi :)
Oyunun son eksisi ise oynanabilirlik. Zaten oyunun tuşları Fifa'dan alıntı. Ne yazık ki Fifa kadar da hareketli ve çok degil. Hep sabit hareketleri ve pasları vermek zorundayız. Tek tip çalım hareketi ile rakibi geçmek zorundayız. Bunlar gerçekten de insanı sıkmaya başlıyor. Çünkü oyunun şifresini yavaş yavaş çözmeye başlıyorsunuz. Yukarıda da sölediğim gibi biraz daha üzerinde çalışılsaydı keşke, o zaman iyi bir oyun olabilirdi.
Oyunun eksilerine değindikten sonra artılarına gelelım. Stad olayı gerçekten muhteşem. Seyirciler çok gerçekçi. Ayrıca gol olunca tribünde renkli kağıtlar da atıyorlar. Oyunda 21 stad olduğunu yazmıştım. Bu stadların hiçbiri sallama değil. Oyunda adamlar kendilerini o kadar kaptırmışlar ki practice için bile 3 ayrı stad koymuşlar.
Hava koşulları da çok iyi yansıtılmış. Havayı çok karlı yapıp, sahada kaybolabilirsiniz bile. Şimdi ise oyun en buyuk artısına geldıi. O da her takımın (yani çoğunun) forması ve bayraklarının gerçektekilerle aynı oluşu. Yanlız milli takımımızın ve Fenerbahçe'nin kadroları sallama olmuş. Galatasaray'ın tek sallamaları ise Hagi ve Popescu'nun isimleri olmuş. Onları da spiker doğru söylüyor (gelde çık işin içinden). Grafikler ise oldukça güzel. Yani inandırılıcık var. Bazı oyuncuları gerçekten iyi benzetmişler. Yani ekrandan gördüğünüzde "evet, bu o!" diyebiliyosunuz.
Artık oyunun menusünden de bahsedebiliriz:
  1. Quick Start: Adı üstünde hemen oyuna başlama. Rastgele bir takımla dostluk maçı yapıyorsunuz.
  2. Friendly: Burada ise takımınız ve rakibinizi seçebiliyor, maçı nerde oynacağınızı, hava koşulunu belirliyebiliyorsunuz.
  3. Club Challenge: Burada ise bir takım seçiyorsunuz ve sizi 2. lige gönderiyorlar. Oradan premier lige çıkmaya çalışıyorsunuz.
  4. Present Competitions: Burada ise Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası yer alıyor.
  5. Season: Bildiğimiz sezon işte.
  6. Tournament: Burada istediğiniz turda istediğiniz takımlarla turnuvalar düzenlıyorsunuz.
  7. Practice mode: Pratik yapıyorsunuz. Her türlü practice mevcuttur :)
  8. Options: Burada grafikleri, sesleri ayarlıyorsunuz. Bildiğimiz options...
  9. Editör: Burada ise kendinize yeni bir takım açabilir ya da hatalı bulduğunuz şeyleri düzeltebilirsiniz.
  10. Load: Save dosylarınızı açar.

Bazı arkadaşlar bu oyunda "exit" yok mu diye soruyorlardır. İlk başta ben de exit nerede diye arandım. Bir an bu oyunun içinde ömur boyu kalacağımı sandım ama "esc" tuşu yardımıma yetişti.
Bir oyunun incelemesini daha bitirdik. UEFA Challenge güzel grafikleri ve stadları ile ve bunlara benzemeyen kötü sesleri ve bugları ıle futbol oyunu kıtlığı yaşandığı şu dönemlerde alınabilir. En azından azimle kapalı olan stadları açmaya çalışabilirsiniz. Kısacası ısteyen ve meraklı olanlar alsın. "Beni bunlar sarmaz, ben Fifa'ma ve ISS'me geri dönecem" diyenler de back'e bassın. Bol oyun dolu günler...