EA Sports ve Konami arasındaki rekabette ibre, daha ağır basan tarafın Konami olduğunu göstermeye başlamışken, EA Sports Fifa 2005'in ardından UEFA Champions League 2004 � 2005 adlı oyunu piyasaya sürdü. Aslında herkesin merak ettiği üzere PES 4'mü yoksa UEFA Champions League 2004 � 2005 (UCL) mi sorusuna da cevap arayacağız bu yazıda.

Önce UCL'nin getirdiği ya da getirdiğini iddia ettiği yeniliklerin bazılarını şöyle bir sayalım. Gözüme ilk çarpan şey oyunda futbolcuların Fifa 2005'de olduğu gibi artık sanki çamurdan yapılmış gibi gözükmemeleri oldu. Ki bazı inanışlara göre insan çamurdan yaratılmıştır ama EA Sports'un Fifa 2005'de oyuncuları çamurumsu yapmasının nedeninin bu olduğundan şüpheliyim. Her neyse, bu sorun UCL'de giderilmiş ve artık oyuncular biraz daha gerçekçi olmuş. Yeni eklenen hareketler, resmi UCL şarkıları, animasyonlar, gerçekçi saha efektleri, oyun sırasındaki boşluklarda daha önceden yaşanan önemli pozisyonların veya gollerin tekrarları, tıpkı gerçek maçlardaki gibi, istatistiklerin maç esnasında daha fazla ekrana geliyor olması, geliştirilmiş rakip yapay zekası ve dolayısıyla yüksek zorluk seviyelerinde ciddi anlamda zorlaşan maçlar, gerçekçi ve daha kolay gol olabilen serbest vuruşlar, (PES serilerinde yüzlerce kez denememe rağmen atamamıştım ama UCL'de ikinci denemem bunun için yeterli oldu) artık takımınızdaki oyuncuların pozisyonları daha iyi takip ediyor olması, yeni ve artık daha kontrollü olan çalımlar, daha keskin dönüşler ve saymakla bitecek gibi görünmeyen daha bir sürü şey...

Aslında yukarıdaki saydıklarımdan çok da farklı olmayan şeyler her sene tekrarlanıyordu zaten. Ama asıl önemli olan EA Sports'un bu söylediklerini oyuna nasıl yansıttığı ve bu eklenen özelliklerin "oyun zevkine" olan katkısı. Bana kalırsa bu oyun EA Sports'un işinin hakkını verdiğini söyletebilecek kadar güzel olmuş. Oyunu oynarken, ki Fifa 96'dan bu yana 2003 ve 2004'le bir iki maç yapıp "bu da ne yahu?" diyerek kaldırmış olmam (Tabii bana kalırsa 2003 ve 2004'e sadece bir iki maç kadar katlanabilmiş olmam pek de büyük bir kayıp değildi. Onların yerine Pro Evolution Soccer 3 oynadığıma hiç de pişman değilim) dışında kaçırdığım pek fazla EA futbol oyunu olduğu söylenemez, gerçekten eğleneceksiniz ve zaten oyundaki "official" unsurların zekice kullanılmış olması oynamak için size epeyce heves verecektir.

Oyun bilgisayarımda (Amd 2500Xp+ 512 Mb ddr ram, radeon 9800 pro) 1024*768-32 Bit çözünürlük ve en yüksek detaylarda hiç takılmadan çalıştı, EA'in verdiği minimum sistem gereksinimleri ise 700 mhz P3 veya dengi işlemci, 128 Mb ram (XP veya Win 2000 için 256), DirectX 9.0c uyumlu 32 Mb ekran kartı, 800 Mb Hdd alanı, 32x Cd-rom ve son olarakta bunu da belirtmiş olmaları gerçekten göz yaşartıcı: Klavye ve mouse. Peki oyunu hakkını vererek oynatabilecek bir bilgisayar nasıl olmalı onu da ben belirteyim: 1.2 Ghz ve üstü işlemci, 512 Mb Ram, 1.5 Gb Hdd alanı, Radeon 9600 veya Fx 5600 dengi veya üstü ekran kartı ve son olarak da güzel bir gamepad. Bu arada ilgilenenler için oyunun readme dosyasında "Logitech Dual Action" gamepad için "highly recommended for full functionality" ifadesi yer alıyordu.

Oyun 2 cd olarak geliyor, son birkaç senedir EA Sports (Fifa 2005, Fifa 2004, Fifa 2003, Nba 2005, Nba 2004) oyunlarını bu şekilde çıkarmaya başladı. Sanırım bunda oyunda kullanılan müziklerin de etkisi var. Zaten EA'in tek kelimeyle mükemmel yaptığı ender işlerden birisi oyun müzikleri oluyor, gerek Underground 1 ve 2, gerekse tüm futbol ve basketbol oyunları harika müziklerle beraber geldi. Oyunda kullanılan parçalar oyundaki ismiyle EA Traxdeki parçaları bu adresten de dinleyebilirsiniz.