Futbol denince insanların aklına gelen önemli bir kaç organizasyon vardır. Bunlardan Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası her ne kadar milli takımlar için en önemli turnuvalar olsalar da, lig takımları bazında akla gelen en önemli turnuva hiç şüphesiz Şampiyonlar ligidir. Turnuva takımlarının kendi liglerinin şampiyonları ve müteakipçileri olması münasebetiyle en kaliteli takımlar olmaları, turnuvanın avrupanın en iyi takımını belirlemesi, izlenme oranının en üst düzeylerde olması, turnuvanın maddi getirisinin yüksek olması ve bunun oyunlara ve mücadeleye etkisi, buna orantılı olarak futbol kalitesinin üst düzey olması ve izleyenlere vermiş olduğu büyük heyecan sebebi ile şampiyonlar ligi her zaman klüp bazında en revaçta olan spor organizasyonu olmuştur. İzleyenlere verdiği büyük heyecanı bir çok oyuncu PC veya konsollarında da yaşamayı elbette istemektedir. İşte bu heyecanı PC'lerimize taşıyacak bir oyun var yine karşımızda. EA Sports Fifa 07 ile büyük benzerlikler taşıyan yeni oyunu UEFA Champions League 2006 -2007 ile biz oyuncuların yine karşısında...

EA Sports "It's in the game..."

UEFA Şampiyonlar Ligi için yapılan bütün yatırımlar neredeyse yerini bulmuştur desek mübalağa etmiş olmayız. Her ne kadar maddi kazancın yüksek olması ön planda tutulmuş olsa da(her zamanki gibi) UEFA Şampiyonlar Ligi 2006-2007 oyunu ile EA sports karşımızda gerçekten Şampiyonlar Ligi heyecanını şimdiye kadar aynı isimle çıkmış oyunların tümünden kat kat fazla hissettiriyor diyebilirim. Oyunda görselliğe oldukça önem verilmiş bu sefer. Açılış videosunda geçen sezonun şampiyonlar ligi müsabakalarından görüntülerle karşılaşıyoruz o meşhur şampiyonlar ligi müziği eşliğinde ve bu bize heyecan verici bir oyunun içine girdiğimizin sinyallerini daha en baştan veriyor. Menüye geldiğimizde ise benim şimdiye kadar gördüğüm en iyi menülerden biri olduğunu söyleyebileceğim bir menü çıkıyor karşımıza. Menüde de görsellik üst düzeyde tutulmuş. Çok hoş renkler tonlar ve ışıklarla bezenmiş butonlar geçişler vs. her şey göze çok hoş gelir cinsten hazrılanmış menülerde. Menü seçeneklerinde ise ufak tefek değişiklikler dışında Fifa 07 oynamış olanların yabancılık çekmeyeceğini düşünüyorum. Menü seçeneklerine tek tek daha sonra değineceğim. Oyunda en dikkat çekici faktör olarak karşımıza çıkan şey bu sefer atmosfer olmuş. Oyunda şampiyonlar ligi heyecanını yaşatabilmek adına gerçekten başarılı bir çalışma konmuş ortaya. Grafikler, sesler ve oynanış bu atmosferi olumlu yönde etkiliyor tabi. Her ne kadar Fifa 07 ile oynanış açısından benzerlikler taşıyan bir oyun da olsa, ufak tefek bazı değişiklikler oyunu daha oynanabilir kılmış. Oynanış daha gerçekçi kılınmış ki bu yıllardır Fifa serisinin(EA Sports'un) en büyük eksiği olarak gösterilen şeydi. Artık daha gerçekçi paslar, ara paslar, ortalar , şutlar çalımlar atabilecek, sizinle dişe diş mücadele eden rakipler karşısında zorlanabileceksiniz. Hatta yeni geldğinde sinirlerinize hakim olamayabileceksiniz. Bunda oynanışta ve özellikle kalecilerde olan büyük hatalar çok etkili olacaktır.Oyunda müthiş atak organizasyonları gerçekleştirilebiliyor. Öyle ki bu atakların kalitesi şu anda hiç bir futbol oyunuyla kıyaslanmayacak kadar iyi. Müthiş ver kaçlarla, uzun toplarla, seri paslarla ve aklınıza gelebilecek neredeyse tüm hareketlerle atak organizasyonu yapmanız ve rakip kaleyi zorlamanız mümkün.

Fifa 07'de karşımıza çıkan en büyük oynanış eksikliklerinden biri omuz omuza mücadelelerdi. Bu oyunda bunun giderilmesi en büyük beklentimizdi. Bu konuda EA Sports her ne kadar ilerleme kaydetmiş olsa da, her ne kadar omuz omuza mücadelerde adam geçmek biraz daha zorlamştırılmış olsa da, yine de oyunun en zayıf halalarından biri olarak göze çarpmakta. Omuz omuza rakibinizi durdurmanız neredeyse imkansız hale getirilmiş. Yine de burada bir artı olarak şunu söyleyebilirim. Fifa 07'de önden koşan rakibe yetişmeniz imkansız gibiydi. Artık pres yapmadan düz koşula topla giden rakibi yakalamanız çok daha kolay. bu şekilde önüne geçip topu alabiliyorsunuz. Eğer rakibiniz sizden çok daha hızlı değilse. Yani anlayacağınız neredeyse her seferinde rakipten hızlı olup önüne geçmeniz gerekmekte topu almak için.Omuz omuza aldığınız çok az oluyor. Ataklarınız sırasında omuz omuza rakibinizle birlikte cesa sahasına rahatça girebiliyorsunuz(bunu rakibiniz de yapabiliyor) ki bu da çok kolay goller olmasına sebebiyet verebiliyor. Rakipleri durdurmak için ya bu dediklerimi ya da faul yapmalısınız ki bu da pek hayrınıza olmayabiliyor, çünkü oyunun yine en zayıf halkalarından biri olan frikikler, aynı kalitesizlikte ve saçmalıkta karşımıza getirilmiş. Rakibin çektiği neredeyse tüm şutlar kaleye gidiyor ve çok sert şutlar çekiyorlar ve bunların yarısından çoğu da gol oluyor. Hem de çok çok uzak mesafelerden. İşte bu tüm oynanışı katledebiliyor. Her şey iyi giderken, rakibe tek pozisyon bile vermemişken 40 metreden gol yemek kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Frikiklerden gol atmak kolay olduğu gibi , çok kaliteli ortalar açılabiliyor da olması göze hoş geliyor. Uzun toplarda ve şutlarda olduğu gibi, frikiklerden açılan ortalarda da topun falsosunu sertliğini ayarlayabiliyoruz... Top fiziğinin Fifa 07'ye oranla daha kaliteli yapıldığını da söylemek gerekiyor bu noktada. Topun ağırlığı ve gidişi artık daha gerçekçi görünüyor.. Havada süzülüşü , yerde yuvarlanışı , falso alışı, rüzgardan etkilenmesi vs. gibi şeyler top fiziğinin ne kadar kaliteli olduğunun göstergesi. Bu noktada oyun kendini iyice aşmış durumda. Hava topu mücadeleleri ise çok gerçekçi yapılmış. Özellikle ceza sahasındaki topa vurma mücadelesi sırasında müthiş karamboller oluşabiliyor ve bu da oyunun heyecanının birden artmasını sağlıyor. Kafa topunu kazanıp attığınız gollerde ise ortaya çok gerçekçi kafa golü görüntüleri çıkabiliyor. Oyunda top fiziğinden bahsetmişken, oyundaki topların ve formaların orjinal, lisanslı olduklarını eklemem gerekiyor..