Çizgi roman karakterlerinin filmini ve oyununu yapmak çok riskli olmalı. Düşünsenize uzun sürelerdir okuduğunuz ve düşüncelerinizde oluşan kahraman beklediğiniz gibi çıkmayabilir. Neyse ki geçtiğimiz senelerdeki Spiderman filmleri çok başarılı yapımlardı. Hele 2. filmin yönetmeni Sam Raimi (Evil Dead ve birçok kült eserin yönetmeni) olunca benim için gitmek şart oldu. Beklentilerimi kesinlikle karşılayan bir film olduğunu söyleyebilirim. Ama geçtiğimiz senelerde çıkan oyunları için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Gerek Spiderman, Spiderman Enter Elektro gerekse de Spiderman The Movie beklenen başarıyı yakalamaktan hayli uzaktı. Bakalım Ultimate Spiderman bize neler sunacak.

Bu kez oyunumuza Peter Parker olarak başlıyoruz ve nasıl Spiderman'e dönüştüğümüzü görüyoruz. Gerçi herkes Peter'ın nasıl Spiderman'e dönüştüğünü bilir. Oyuna ilk olarak kontrollere alışarak başlıyoruz. Ama hemen fark edeceğiniz bir durum söz konusu. Spiderman bu sefer biraz koca kafalı gibi. Bana hayli komik gözüktü.

Ultimate Spider-man'in (USM) grafikler konusunda değişikliğe gittiği hemen göze çarpıyor. Yaklaşık 1,5 sene önce oynadığımız XIII adlı oyunu hatırlarsınız. Çizgi romansı bir hava sergiliyordu oyun. USM'de aynı tekniği kullanmış. Açıkçası daha iyi olduğu söylenebilir. Çünkü oynadığımız kahraman çizgi roman karakteri olduğu için bu tarz bir çizim tekniği kullanılması oyun için artı puandır. Ara sahneleri de çizgi roman sayfalarından izlememiz gerçekten iyi düşünülmüş.

Oyunumuz maalesef konsol'dan çeviri olduğu için kontroller ve kamera açıları nedeniyle işkence çektiriyor. Klavye+Mouse kontrolleri zaten tempolu olan bu oyun için kesinlikle yeterli değil. Ama gamepad'iniz varsa oyunun havası birden değişebilir. Az önce de dediğim gibi oyun inanılmaz tempolu. Binalar arasında ağ atarak ilerlemeniz göze çok hoş görünüyor. Eskisi gibi gökyüzüne ağ atıp ilerleyemiyorsunuz. Yakınınızda mutlaka bina olması gerekiyor.

USM'in ekranından da biraz bahsedelim. Sol üst köşede enerji barımız, sağ alt köşede ise haritamız bulunuyor. Oynadığınız bölümde asıl görevinizin yanı sıra alt görevlerde alabiliyorsunuz. Bunlar haritanızda hemen beliriyorlar. Bu alt görev olayı da True Crime oyununda denenmişti. Aslında fena değil. Ama arka arkaya görev geldiği zaman asıl görevin yolundan bir hayli sapmış oluyorsunuz ve bir süre sonra canınızı sıkmaya başlıyor. Çünkü hep aynı görevler geliyor. Ya sokak serserileri bir bayanı sokak arasında sıkıştırmış oluyorlar veya bir adamı damdan düşerken kurtarmanız gerekiyor.


Oyunda diğer çizgi romanlardan tanıdığımız karakterlere de rastlamanız mümkün. Mesela bir bölümde Fantastic Four'dan tanıdığımız Human Torch ile yarışıyorsunuz. Ayrıca diğer bir bölümde ise Venom olarak Wolverin ile kapışıyorsunuz. Evet oyunun bazı bölümlerinde Venom'u kontrol ediyoruz. Ama Venom'un kontrolü biraz daha farklı. Spiderman kadar atletik değil ama ondan çok daha güçlü ve inanılmaz mesafelere zıplayabiliyor. Ayrıca herhangi bir yapıya tırmanırken ortalığı kırıp geçiriyor. Düşmanlarını kendi bedenine katma gücüne sahip. Oysa ki Spiderman sadece yumruk ve tekme atabiliyor. Bir de klasik olarak ağ atma olayı var tabi. Düşmanlarınızı bayılttıktan sonra yanlarına gidip üzerlerine ağ atıp etkisiz hale getirebilirsiniz. Karakterimizin kafasında şimşekler çıkınca yani Spider Sense özelliği ile yakınlarda bir yerlerde düşman olduğunu da anlayabilirsiniz.

Genel olarak oyun hakkında söyleyeceklerim, grafiklerin fena olmaması, seslerin de vasatı aşamaması yönündedir. Ama kontrollerin sorunlu olması oyunun notunu bir hayli düşürüyor. Sistem gereksinimleri yüksek değil. Ortalama bir sistemde rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Kısacası oyunumuz action ve Spiderman severleri bir süre oyalayabilir. Oyunumuzun 3CD olduğunu da ekleyelim. Daha iyi yapımlarda görüşmek üzere...