Gerçek değil. Olamaz da zaten. Neden? Çünkü bu gibi oyunlar adamın kafasını üşütmesine sebep olur. Hızlı girdim yazıya değil mi? Evet.. Yıllar önce Unreal ilk çıktığı zaman ne biçim olay yaratmıştı. Hatırlayan hatırlar. Unreal motoru dendiğinde, otomotiv sektöründe "Ferrari Motoru" denmiş gibi bir etki yaratıyordu. O denli başarılıydı işte. O motor üzerine çeşitli oyunlar yapıldı, halen gidin bakın, o oyunun kalitesine yakışan çok az oyun vardır piyasada. Yıllar sonra, oyunun devamı geldi. Unreal 2. Hem de ne geldi. Ben 3 gün gecikmeli aldım oyunu, buna acaip üzüldüm. Biliyorsunuz site 15 gün gibi bir pause konumu geçirdi. Ben de kendi çapımda birşeyler yaptığımdan oyun olaylarından uzak kaldım. Herneyse, asıl konumuza dönme vakti geldi. Hmm, Unreal 2...

İlk olarak bahsedeyim, oyun 2 disk olarak geliyor. Oyunun kurulumu da oldukça uzun sürüyor. Ayrıca CD'siz oynamak da ne yazık ki mümkün değil, 2. disk her zaman sürücüde olması gerekiyor. Ama oyun esnasında bu disk bir santim bile dönmüyor. İlginç tabi.

Terran Colonial Authority. Uzayda düzeni sağlamak amacıyla ortaya çıkmış bir kuruluş. Uzaydaki kolonilerde, çeşitli gezegenlerde, herşeyin yolunda gitmesini sağlamakla yükümlü. John Dalton olarak biz, bu kuruluşa bağlı bir polisiz. Veya polis gibi birşeyiz. Oyun esnasında, çeşitli görevlere atanıp, kanunların uyulması gereken şeyler olduğunu erafa göstermeye çalışacağız. Bunun için çeşitli gezegenlere gideceğiz tabi. Zaten Strider Wars olayı bitmiş, tüm galaksiz güçlü olanların yağmalaması sonucu mahvolmuş. Yani kim güçlüyse çevresindeki kanunu o belirliyor gibi birşey. Biz de böyle bir mekanda bulunuyoruz, savaşıyoruz, falan filan...

Oyunun yüklemesi bittiğinde hemen ayarlar kısmından kendinize göre ayarlarınızı tamamlayın. Özellikle de grafik ve ses ayarlarını. Fazla ayar olduğundan bunların hepsini kurcalamanız sağlıklı olmaz aslında. Çünkü oyun ilk başta kendisi makineye göre ayarlıyor herşeyi. Ama yine de buna güven olmaz, kendiniz de artırıtp azaltabilirsiniz. Deneyerek makineniz için en sağlıklı ayarı tutturun. Bir de, parlaklık, gamma ve kontrast ayarlarını da düzgün yapın, çünkü oyun dengesiz bir biçimde karanlık olabiliyor.

Yeni bir pilotun göreve alındığını öğrenerek oyuna başlıyoruz. Çeşitli ara videolar gösteriliyor. Bunlar harika uzay ve gezegen görüntülerinden ibaret. Bizim bir ana gemimiz var. Atlantis isminde. Bu HQ gibi bir olay. İçinde bir dolu oda var ve biz kaptan olduğumuzdan kafamıza göre içinde dolaşabiliyoruz. Görevlerin detaylarını öğrenebileceğimiz bir oda ve içerisinde de bir fıstık var. Dekolte olarak oldukça cömert olan bu kız, bize görevler hakkında bilgi veriyor. O odada, istersek kendimiz de 3D projektörü açarak bir sonraki bölümün haritasını inceleyebiliyoruz. Ayrıca kritik noktalarına bakabiliyoruz. Bir diğer oda, silah uzmanının odası. Buradan da oyundaki silahlar hakkında bilgi alıyoruz ve bir sonraki bölüm için yanımıza almamız gerekenlere karar veriyoruz. Geminin ön tarafında mavı sıvı kafalı yeni pilotumuz var. Bu oldukça aptal bir yaratık ama gemiyi iyi kullanıyor. En arka tarafta da minik gemimiz var ki, bu da görevlere gitmek için vasıta görevi görüyor. Olay bu yani, ana geminin başka birşeyi yok. Ha, dehliz gibi alt tünelleri var, buralara girerek değişik silahlar veya cephane alabiliyorsunuz. Bazen de ucu boş kablolara temas ederek çarpılabiliyorsunuz tabi.