Unreal'ı bilmeyen yoktur sanırım. Bilmeyenler bir kenarda dursun, oynamayan var mıdır acaba? Çoğu oyunsever o oyunun başında çok zaman geçirmiştir. Alışılagelmişin dışında bir motoru, rakiplerinden kat kat üstün grafikleri vardı. Bize sunduğu mekanlar da gerçek dışıydı, aynen isminde söylediği gibi. Artık o ilk oyun geride kaldı. Şimdi bu serinin en son temsilcisi bizlerle buluştu. Biz de TrGamer olarak, taze taze size incelemeyi sunma görevimizi yerine getiriyoruz.

Oyunda klasik Tournament havası korunmuş. Yani oyun multiplayer ağırlıklı, ama Single Player modu da olan bir oyun. Ama single da oynasanız, görev tabanlı değil de, multiplayer tabanlı oynuyorsunuz. Hem de botlara karşı. Bu oyunun asıl amacı tabi ki multiplayer, ama yanlız oyuncular için de, yapay zeka oldukça geliştirilmiş. Şimdi oyunu şöyle bir masaya yatıralım, neler varmış bir bakalım.

Öncelikle mekanlardan, haritalardan bahsetmek istiyorum. 37 tane harita arasında, kesinlikle kendi zevkinize uygun olanını bulacaksınız. Burada hepsinden teker teker bahsetmek isterdim ama, oyun içinde her haritanın hikayesini detaylı bir şekilde bulabileceğinizden bundan vazgeçtim. Oyunda harita seçerken harita isimlerine tıkladığınızda sağ tarafta haritadan eşitli görüntüler gösteriliyor. Görüntülerin alt tarafında da harita ile ilgili bilgiler veriliyor. Mekanlar arasında, klostrofobik ortamlardan açık arazilere, ormanlardan yer altındaki mağaralara kadar her çeşit mekan var. Benim favorilerim Mısır firavunlarının tapınakları ve tanrıları için yaptırdıkları mekanlar. Gerçekten Mısır'a gitmiş kadar oldum oyunu oynarken. Bölümlere başlamadan önce, istediğiniz kadar haritayı gezme şansı verildiğinden, bence her seferinde biraz gezmeniz iyi olur. Haritayı tanımış olursunuz. İnanın görülecek çok şey var.

Harita tasarımları da profesyonellikten nasibini almış. Her modun ayrı harita paketi olduğundan, her harita olması gereken gibi yapılmış. Deathmatch için geniş mekanlar dar yolların birleştiği yerlerde ortaya çıkıyorlar. Bu geniş mekanları gören balkonlar oyunun kaderini her an değiştirmeye hazırlar. Oyundaki her ortam büyük bir zekanın ürünü. Haybeye oraya koyulmamış yani. Hiç saçma veya sinir bozucu bir ortam görmedim. Bazı yerler abartı parlatılmış, renklendirilmiş ama yine de göz bozmayacak nitelikte.

Oyunun kontrolleri alışılmışın tıpatıp aynısı. Eskisinden bir değişiklik yok ve oldukça kolay. Oyunun o hızlı atmosferine alışmak için zaman harcamanıza hiç gerek yok. Kontrollerin dışında, yapay zeka da çok başarılı. Bot zorluk seviyesini artırdıkça size terler döktürecekler resmen. Oyunu çok kolay modda oynamak yerine orta modda başlayın ki eğlenceyi kaçırmayın.

Mekanlardaki power up'lar çok bol tutulmuş. Cephaneniz asla tükenmiyor. Zaten bu da atmosferin bozulmamasını sağlıyor. Etrafta fellik fellik cephane aramaktansa, elimizdeki başkasının üzerine boşaltmak daha eğlenceli. Döndüğünüz her köşede bir silah oluyor, biraz daha az sıklıkta enerji ve kalkan da bulabiliyorsunuz. Adrenalin hapları da sıklıkla rastlanan şeylerden. Oyunun bu bol keseden verme hali de oldukça hoşuma gitti, siz de seveceksiniz.

Silah çeşitliliği sanki az gibi geldi bana. Ama yine de her zevke uygun silah var. Ion Painter, Lightining Gun, Rocket Launcher, Flak Cannon, Minigun, Bio-Rifle, Link Gun, Shock Rifle, Assault Rifle, Shield Gun ve Translocator bu silahlardan bazıları. Saçma olan silahlar da var, çok kullanışlı olanlar da. Bu oyundan gerçekçilik beklenmediğinden, silah için en önemli şey, kullanımının kolay olması. Mesela bir biyolojik silah var, sümüksü bir madde atıyor, yere yapışıyor veya düşmana yapışıyor. Ama düşmanı vurmak çok zor. Yere attığınız zaman da düşmanın üzerine basması çok zor oluyor. En sevdiğim silah ise, elektrik atan sniper tüfek. Zoom yapıp düşmanı kafadan vurmak acaip keyifli. Hatta elektrik atması, head shot olayını çok kolaylaştırıyor. Ben rastgele attığım vuruşların çoğunda head shot aldım. Oyundan mı kabiliyetten mi bilmiyorum artık :)

Multiplayer modları arasında, alışılmışların dışında Bombing Run adında bir mod var. Futbol severler için çok eğlenceli bir mod bu. Ben de oldukça fazla zaman geçirdim bu modla. 2 takım bombayı alarak diğer takımın kalesine atmaya çalışıyor. Rakip topu almak için sizi vurmak zorunda, veya gol olmasını beklemek :) Süre bittiği zaman, bombanın elinizde patlama ihtimali var. Her anı heyecanlı, ilginç bir oyun şekli. Çok oynanacağından eminim.