Unreal ilk çıktığı zaman, PC'lerde oyun oynamak bugünkü kadar zor ve görselliğe hitap edici değildi. Zor diyorum çünkü bir oyunu adam gibi oynamak için, ciddi anlamda pahalı sistemlere ihtiyaç var. Görsellik diyorum, son 1 ay içinde çıkan oyunları gördük hep birlikte. Ve önümüzdeki aylarda çıkacak oyunları. Grafik olarak abartı düzeydeler. Unreal ilk çıktığında, grafikleriyle, fizik motoru ile, kısaca oyunun kendi motoru ile çığır açmıştı. Çok konuşulmuştu. Herkesi bilgisayar başına bağlamıştı. Gerçekten de görülenler, gerçek olamayacak kadar güzeldi.

Onca sene geçti, Unreal konsepti çok farklı platformlara taşındı. Şimdi online tabanlı olarak devam ediyor seri. Unreal 2 ise, bana sorarsanız fazla tutmadı. Online oyunların hakim olduğu bir pazar oluşuyor. Bu yüzden, Unreal Tournament daha çok tutmuştu. En köklü değişiklikler de UT 2003 ile gelmişti. Çok eğlenceli modlar, minik bir konu ve süper grafiklerle gelmişti oyun. Sunucularda sıralar olşumuş, uzun süren, zorlu müsabakalar yapılmıştı. O oyunun da modası geçti, şimdi de 2004 versiyonu çıktı. Bu sefer, köklü değişiklikler yerine, olan popülarite ve kalitenin üzerine birkaç kat daha çıkılmış. İyi de edilmiş...

Demek idtediğim, oyunda fazla yenilik beklemeyin. UT 2003 ile bu oyun hemen hemen aynı. Sadece modaya uygun birkaç eklenti ve çok fazla sayıda harita var oyunda. 120 civarı olması lazım. Bunlara resmi haritalar, kullanıcı haritaları ve diğer bazı haritalar da dahil. Yani kolay kolay sıkılmayacaksınız. Modlar yerli yerinde duruyor. Silahlar da güncellenmiş, geliştirilmiş. Eklenen en büyük şey ise, araç kullanımı olmuş. Oyundaki haritalar dev gibi olduğundan, araçları kullanmak hayati önem taşıyor. Oyunda çeşitli araçlar var. Ağır olanlardan, hızlı olanlara da çeşitli araçları kullanmanızz mümkün. Hatta birkaç kişi birden araca binip, klasik Halo tarzı savaşmanız da mümkün. Yeni moda bu biliyorsunuz.

Kontroller yine aynı. Oldukça kolay ve hemen hakim olunabilecek kontrolleri var oyunun. Oyunun online olması ve kontrollerinin kolay olması önemli bir nokta. Hem oyuna alışmak açısından hem de o kadar kalabalık bir ortamda kepaze olmamak açısından, kontrollerin kolay olması iyi olmuş.

Haritaların çok çeşitli olduğundan bahsetmiştim. Büyüklük olarak da mükemmeller. Oldukça iyi dizayn edilmişler. Bazı haritalar çok fazla büyük olduğundan, kalabalık savaşlar için birebir. Hem araçlarla hem de dev haritalarda savaşmak çok eğlenceli oluyor. Sunucunun da ağzına kadar dolu olduğunu düşünürsek eğer, keyifli vakit geçireceğinizi garanti ederim.