Klasik seriler arasında sayabileceğimiz Unreal Tournament uzun bir aradan sonra tekrar oyun dünyasına döndü. Özlediğimiz serinin yeni bölümünü yeni nesil sistemlere yönelik hazırlayan yapımcı firma Epic Games, UT3'ün PC versiyonunu geçenlerde piyasaya sürmüştü. Şimdi de PlayStation 3 ile bu klasik first person shooter oyununu konsollara taşıyor. Sony ile olan anlaşmaları gereği Xbox 360 kullanıcıları malesef bir müddet daha bekleyecekler. Fakat sonunda 360 için de çıkacak oyun gerçekten beklemeye değer nitelikte.

Unreal Tournament oyunları her zaman kendini yenilemeyi bilen klasik shooter oyunlarından birisidir. Unreal Tournament 3 adıyla piyasaya çıkan bu yeni bölümde de oyunun tarzı hiç değişmemiş ve Unreal ruhu yeni nesil kaliteye başarı ile taşınmış.

Daha güzel görünen, fakat bildiğimiz Unreal

Unreal Tournament 3 ünlü Unreal motorunu kullanıyor ve oyunun arkasında daha önce Gears of War gibi dev bir yapıma imza atmış olan bir ekibin olduğu hemen anlaşılıyor. Epic Games ekibi Sony'nin teknisyenleri ile yaptığı çalışmalarla birlikte Unreal motorunu PS3 için başarılı bir şekilde modifiye etmişler. Oyun temiz bir hızda, hiç takılmadan başarı ile çalışıyor. Unreal motorunun da etkisi ile görsel bir şahaser olan oyun oyuncuya vermesi gereken o "Adamlar nasıl yapmış be!" etkisini her sahnede yaşatıyor.

Oyunun oynanışı üzerinde serinin eski bölümlerine nazaran büyük değişikliklere gidilmemiş. Unreal bildiğimiz o çok hızlı ve bağımlılık yapan eski shooter. Unreal oyun hızı ile kendini diğer shooter oyunlarından farklı bir köşeye koyuyor. Öldüğünüz anda düğmeye basarak anında oyuna giriyor ve bir saniye bile geçmeden az önce çıktığınız cehenneme geri dönüyorsunuz. Unreal buna sizi öyle bir alıştırıyor ki, oyunda ölmek diğer oyunlarda olduğu kadar sizi rahatsız etmiyor. Oyunun hızı sizi oyuna gerçek anlamda bağımlı yapıyor ve her an damarlarınızdaki adrenalini hissedebiliyorsunuz.

Konsolda klavye ile shooter oynamak!

PS3 sahiplerinin çok sevineceği bir yenilik ise kontroller ile ilgili. Tabii ki Sixaxis ile yönetim başarılı bir şekilde hazırlanmış ama ilk defa bir shooter oyununda klavye ve mouse kullanımına izin verilmiş. Ben basit kablosuz bir Logitech keyboard/mouse seti ile oynadım ve hayli verim aldım. Mouse hassasiyeti için ayarları değiştirerek kendinize uygun hale getirebiliyorsunuz. Hedef alma konusunda Sixaxis'e göre çok daha başarılı bir kullanıma sahip oluyorsunuz. Mouse ile ekranın hareketi çok daha hızlı olduğu için ekranda ufak teklemeler olabiliyor ama oyunun zevkini bozacak boyutlarda bir sorun yaşanmıyor. UT3 ile başarılı bir şekilde geliştirilen bu yöntemin diğer shooter oyunlarında da uygulanmasını hepimiz isteriz.

Ne gerek var tek kişilik senaryoya

Eski UT oyunlarındaki maçlar bir turnuvanın müsabakaları olarak biliniyordu. UT3'ün tek kişilik senaryosunda yapacağınız maçlar artık bir turnuvayla alakası olmayan, gerçek bir savaşın parçaları olarak senaryoya eklenmiş. Tek kişilik senaryoda, multiplayer oyunlarındaki tüm haritalar, silahlar ve oyun tipleri karşınıza çıkıyor. Mesela; savaşın gidişatı adına bu bölgeyi ele geçirmemiz gerekiyor diyen komutanı dinledikten sonra Capture the Flag (Bayrak kapmaca) oynayarak o bölgeyi ele geçirmeye çalışıyoruz. Yani konuyu daha bir derinleştirmek için ara demolar eşliğinde bir senaryo hazırlamışlar ama bu senaryonun içinde yine bildiğimiz deathmatch, team deathmatch, capture the flag vs. gibi oyunları oynuyoruz.Fakat ara demolar gerçekten görülmeye değer. Kısacası oyunun tek kişilik senaryosu çok derin bir kurguya sahip olmasa da oynanacak kalitede ve online oyunlarda seçebileceğiniz karakterleri açmanız için bitirmenizde yarar var.

UT3'de tek kişilik veya çok kişilik oynayabileceğiniz oyun stilleri arasında Deathmatch, Team Deathmatch, Capture the flag dışında 3 yeni oyun tarzı var. Vehicle CTF; bayrak kapmaca ile aynı fakat daha büyük haritalarda, araçları da kullanarak oynuyorsunuz. Warfare'de; İki takımında merkez üsleri ve üslerindeki merkez çekirdekleri var. Ayrıca oyun alanına dağılmış diğer bölümler var. Herhangi bir bölümü ele geçirerek diğer bölgelere bağlantı kuruyorsunuz. Sadece bağlantınız olan bölgeye saldırabiliyorsunuz. Amacınız rakinizin üssüne, diğer bölgeleri ele geçirerek bağlantı kurmak ve merkez çekirdeği yok etmek. Hayli zorlu ve iyi bir takım çalışması gerektiren bir oyun. Son olarak da Duel; rakibinizle teke tek kapışma oyunu.Oyunda seçebileceğiniz haritalar ve tasarımları gerçekten şahaser. Çok ustaca yapılmış olan bu haritalarda özel bazı durumlar oyunun konrollerini ve hatta stratejilerinizi değiştiriyor. Örnek vermek gerekirse, Sandstorm haritasında belirli aralıklarda tüm haritada kum fırtınası yaşanıyor ve çok yakınlarınızdakiler dışında bir şey göremiyorsunuz. Düşman bölgeden doğru zamanda kapılmış bir bayrağı fırtınanın içerisinde gizlice kaçırabilirsiniz. Bazı haritalarda yer çekimi düşük ve karakteriniz açık alanlarda zıpladığı zaman havada uzun süre süzülebiliyor. Tabii bu da oyuna büyük zenginlik katıyor. Bunlar gibi bir çok öğe haritaları zenginleştirmiş ve oyuna büyük bir lezzet katmış.