Bu oyunu raflarda görmüştüm, ama sırf Eidos'a inat olsun diye almıyordum. (Hani para onlara gidecek geyiği falan değil, kendi çapımda işte.) Bugün sıkıldım, yüzlerce oyunumun arasından oynayacak birşey de bulamadığım için aldım (açgözlülük, naaparsın :). Gerekli gereksiz birsürü adam da diyordu, git şu oyunu al beğenirsin diye. Herneyse aldım, eve geldim, (tamam tamam detayları geçiyorum) oyun başladı. Direkt KIL oldum! Eidos gene mouse'la kontrol edilemeyen bir oyun yapmış!

Neyse dedim, belki güzeldir diye önyargımı ataraktan başladım. Aaa, bi de baktım ki kontroller kolaymış, sonra bir güzel seni eğitiyor oyun, bak güzelim, şurada hoplayacan, burada adama vuracan gibilerden, yok adamı söyle tutuklayacağın, ha unuttum, oyunda.. neydi, hay allah unuttum adını, hah hatırladım "Union City denilen bir yerde Stern diye zenci bir kadın polisi canlandırıyorsun". Konsept olarak GTA (Grand Theft Auto) ile aynı, bir şehir, birsürü adam ama bu sefer mafya yada keyfin için değil, polisler için koşturuyorsun. Araba kullanıyorsun falan (Oynanabilirlik'te açıklayacam, sabır). Neyse oyunu 1-2 saat oynadım, direkt sildim (nedeni gene Oynanabilirlik'te). Herşeyi burada vermeyeyim, bölümlere yazacak başka birşey kalmıyor sonra.

Grafiksel olarak Urban Chaos (UC diyecem baştan söyleyeyim) "piyasadaki bir sürü oyundan daha güzel grafiklere sahip", yani hakkını yemeyelim, Eidos grafik işini çok güzel kapmış ve güzel çizgisini bozmadan ilerliyor, aferin. Oyun 3D kartlarını desteklemesine rağmen, normal görüntü kartlarıyla da gayet güzel çalışıyor, grafikten ödün veriyorsunuz tabi ama "Yav bütün oyunlar 3D kartı istiyor ama benim kartım yok, oyun oynayamayacakmıyım" diyen şahısların korkmadan alıp oynayabileceği bir oyun. Bu arada GLSetup programını yüklediyseniz (Quake 3, Homeworld'ü falan çalıştırmak için) grafiklerde ufak problemler yaratıyor, ha bende oldu diye sizde olacak falan değil, ama grafikler bozulursa anlayın problem GLSetup'dan kaynaklanıyor, silin, oynayın.

UC'de insanların grafikleri güzel yapılmış ama aynı şeyler yüzleri için söylenemez. Haraketler göze gayet yumuşak geliyor. Şehir için de aynı şeyler söylenebilir, bina yüzeyleri etkileyici bir biçimde yapılmış ve o büyük binalı şehir perspektifini çok güzel veriyor insana.

"Oyunda başka bir oyunda görmediğim birkaç grafiksel güzellik var" onlardan da bahsedeyim arayüze geçeriz, şimdi Stern ordan oraya yürüyor/koşuyor, yerlerdeki kağıtlar, yapraklar Stern'in bacakları arasında uçuşuyor, yağmur yağdığında yerlerde su birikintileri oluşuyor, onlara girdiğin zaman dalgalanıyorlar, ayağınız ıslak iken kuru bir yere girdiğinizde ayak izleriniz çıkıyor, bazen ıslak, bazen çamurlu. Aferin Eidos :P

Arabaların grafikleri biraz kötü olmuş, tekerler falan direkt gri yuvarlaklar olarak gözüküyor, ne teker çizgilerini, ne arabayı çarpınca yamulmuş bir tampon göremiyorsunuz. Arabanın hasarlı olduğunu anlayın diye bazen arabanın önünden siyah bir duman çıkıyor o kadar.