PC ve konsol arası gutbol oyunu kavgaları son hızıyla devam ediyor gördüğüm kadarıyla. Ama asıl kavga, arka sokaklarda oluyor. Sokak aralarında, mahalle maçlarında. Bu konuyu ele alan ilk futbol oyunu sayılabilecek bir oyun var elimde. Urban Freestyle Soccer. Elimdeki oyun PS2 versiyonu ama PC versiyonunu da aldık. Yani bu anlatacaklarım, iki platform için de geçerli. Ama oyunun aslı konsol olduğundan, PC versiyonu grafik kalitesi hariç PS2 versiyonundan daha sönük gibi. En önemlisi de kontroller açısından.

Oyun, tek kişilik, çift kişilik, freestyle, street challenge falan gibi modlar içeriyor. Değişik gruplar, daha doğrusu takımlar seçebiliyorsunuz. Grup dememin nedeni, adamların pek de takıma benzememeleri. Takım ruhundan uzak, serseri tipler olması yüzünden yani. Street Hoops'u biliyorsanız, işte bu onun futbol versiyonu. Kendinize bir takım seçiyorsunuz ve dalıyorsunuz sahaya. Tabi oyunda akrobatik hareketler ve kavgalar da ön planda. Zıplamalar, kayarak topu almalar, vurmalar ve daha değişik bir dolu hareket yapabiliyorsunuz oyunda. Tam bir sokak futbolu işte.

Kontrollere alışmak zaman almayacak gibi çünkü öyle karışık kontrolleri yok. FIFA daha karışıktı, ona göre hesap edin artık. Oyun da öyle fazla zor değil. Rakipler genelde 2-3 taktik deneyerek geliyorlar kalenize. Herşeyi öğrendiğiniz zaman, karşınızda kimse duramıyor. Zorluk dereesine göre, şutlar daha zorlaşıyor, rakip sertleşiyor falan. Orta derece zorlukla oyun tam oynanabilir oluyor. Ne çok kolay ne de çok zor. Bir de, PC için gamepad önermek durumundayım oyun için. Klavye ile bu tür oyunlar zor oynanıyor. Özellikle de birkaç tuşa seri halde ve aynı anda basmanız gerektiği zaman, klavye çuvallayabiliyor.

Atmosfer, böyle bir oyun için oldukça hoş. Güneş batarken, ara sokaklardan birinde maç yapıyorsunuz. Kapalı ve terk edilmiş bir salonda oynuyorsunuz. Çok değişik mekanlar var. Her takımın kendi bölgesi var. Heryer boyanmış, resimler çizilmiş. Tam da olması gerektiği gibi. Adamların hareketleri, konuşmaları ve diğer olan bitenlerle, hoş bir atmosfer yaratılmış, ortam sıkı tutulmuş.

Grafikler de buna destek veriyor tabi. Gayet sade ve yumuşak grafikler kullanılmış oyunda. Karakterlerin hareketleri çok gerçekçi ve hızlı. Her karakter ayrı ve detaylı tasarlanmış. Gözlüklerinden kulaklıklarına kadar her detaya dikkat edilmiş. Mekanlar da dolu dolu tasarlanmış. Özellikle güneşin battığı yer, benim çok hoşuma gitti. Böyle bir oyun için, çok fazla kaliteli grafikler. Ayrıca bazı deli karakterlerin özel hareketleri var. Bunları sizin bulmanız gerekli. Ama izlenesi görüntüler oluyor hepsi :) Hani basketbol neyse de, futbol için de böyle hareketlerin olması hoşuma gitti.

Topun ve oyunun fizik motoru, öyle süper gerçekçi değil. Yani topun gerçeğe çok yakın hareket etmesini beklemeyin. Topa vurduğunuz zaman bazen uçup gidecek, bazen alakasızca geri bile gelebilecek. Yani herşey bekleyin derim ben. Gerçekçilik kaygısı olmayan, arcade bir oyun olduğundan Urban Freestyle Soccer, top fiziği için de kasmamış. Bence kötü değil, özel hareketler, arkadaşlarınızla 2 hafta dalga geçeceğiniz goller atabiliyorsunuz :)

Gelelim seslere. Müzikleri tahmin ediyorsunuz herhalde? Filmlerde böyle mekanları gösterirken ne tür müzikler çalıyorsa, işte bu oyunda da o tarz müzikler çalıyor. Atmosfere uygun, olması gereken müzikler. Efektler de, seyircilerden ve oyuncuların konuşmalarından ibaret. Tabi topun sesleri ve benzer sesler de arada duyulabiliyor.

Urban Freestyle Soccer, büyükçe bir ekranda oynanması gereken, hoş bir oyun. Arkadaşlarınızla aynı takımdan veya rakip takımlardan olabiliyorsunuz. PES, WE veya FIFA gibi oyunların gerçekçiliğinden sıkıldıysanız, bir de bunu deneyin derim. Hem konsol hem de PC için gayet şık, oynanabilir bir oyun. Ben futbolu sevmem ama bu oyunu sevdim : )