Savaş oyunlarında artık mekanlar doğuya doğru kaymaya başladı demiştim, işte bu da kanıtı. Doğu'da, en azından eskilerden daha değişik ve egzotik mekanlarda savaşmaktan şikayetçi değilim. Çoğu kişi de 2. Dünya Savaşı stresinden arınmak için bu oyunu ilaç gibi görecektir. Yazıyı okuyunca da anlayacaksınız, oyunun ilaç gibi gelen birçok özelliği var. Bu bir detaylı incelemedir, yani uzun bir yazı olacak : )

Vietnam savaşı çok kanlı geçmiş. O kesimleri bilmem ama sık ormanları, doğal tuzakları, garip iklim koşulları ile tanınır. Amerikan askerleri için de pek hoş olmayan böyle bir ortamda savaşmak oldukça zordu. Biz oyunda, o bölgedeki bir kamptaki asker birliğinde yer alıyoruz. Özel olarak eğitilmiş askerlerden oluşan bu timde, biz daha önce ölen bir askerin yerine geliyoruz. Oyun da burada başlıyor. Hem de hiç bitmemecesine..

Oyun 2 cd olarak geliyor ve yüklemesi de sorun değil. Harici bir setup ekranından ayarları yapıyorsunuz. Oyunun menülerinde de değiştirmeniz gereken tuş ve hassasiyet ayarları olabilir. Oyuna girmeden bunlara göz atmanızda yarar var. Oyunda birçok mod var ama ilk başta hepsi kapalı durumda. Sadece QuickFight bölümünde bir bölüm açık. Diğer tekli görev modunda henüz bölüm seçemiyorsunuz. Buradaki bölümler, asıl oyunda ilerledikçe açılıyor. Oyun esnasında gördüğünüz silahlar hemen unlock oluyor ve tekli görv modunda seçilebilir silah olarak ekleniyor. Bu tekli görevler, daha önce dolaştığınız haritalarda geçen birebir sıcak savaşlardan oluşmakta. O kadar da eğlencel değil, multiplayer olması işleri değiştirir tabi.

Ana görevlere gelmeden önce 4 bölümden oluşan eğitim bölümlerini oynamanız yararınıza olacaktır. Çünkü hem eğlenceli hem de bir asker nasıl eğitilir onu öğreniyorsunuz. Yüzbaşı da sağolsun bizi aşağılamaktan dersleri anlatamıyor. İlk alıştırma bölümünde çeşitli engeller aşıyorsunuz, bir sonrakinde atış talimi yapıyorsunuz, ardından bomba ve en sonunda da hepsini birden yapıyorsunuz. Oldukça eğlenceli ve zor alıştırma görevleri bunlar, özellikle de haritadan hedef belirleme işlemi.

Genel kontroller oldukça kolay. Ekstra bir tuş falan yok. Bildiğimiz kontroller. Bazı tuşlar değişik ise de, kendinize göre kullanışlı hale getirebilirsiniz. Oyunda bir emir menünüz var. Burada askerleri tek tek seçerek de emir verebiliyorsunuz toplu halde de. Takip etme, bekleme, eğilme, kalkma, ateş serbest, ateş kes, geri çekil, saklan.. gibi emirler var. Bunlar olayların gidişatına göre değişmekteler. Bazen sıkı çatışmalarda askerleriniz ölebiliyor, size birşey olmasa bile görev sona eriyor. Bu nedenle, böyle durumlarda askerlerin geri çekilmesini ve güvenli biryerde saklanmalarını sağlayabilirsiniz.

Oyundaki yeni eviniz üssünüz. Size bir oda veriliyor ve tüm işlemleri de orada yapıyorsunuz. İlk başta üste istediğiniz gibi dolaşabiliyorsunuz ki bu orayı öğrenmeniz için bir seferliğine yapılmış birşey. Çünkü bir sonraki serbest dolaşmanızda saldırıya uğrayacaksınız. Bu üssü iyi öğrenmenizde fayda var çünkü asıl oyunda haritada nerede olduğunuzu gösterirken burada göstermiyor. Çeşitli binalardan oluşan ana merkezde, barakalar, atış talimi binaları, görevlerinizin verildiği ana bina var. Komutan genelde burada oluyor.