Dövüş oyunları, ister iki boyutlu ister üç boyutlu olsun her zaman alıcısı olan oyunlardır. Birçoğumuz Street Fighter'la, Mortal Kombat'la, Tekken'le veya Virtua Fighter'la atari salonlarında ve konsollarımızda saatlerimizi geçirmişizdir. Bu oyunların en güzel yanı ise ister 5-10 dakika stres atmak isteyen normal bir oyuncu olun, ister tüm comboları öğrenip turnuvalara katılacak kadar hardcore bir oyuncu olun aradığınızı bulabileceğiniz oyunlardır. İşte Virtua Figher serisi tüm bu seçenekleri sunan harika dövüş oyunlarından birisi. Virtua Fighter'ı rakiplerinden ayıran en büyük fark kesinlikle dövüş teknikleri ve karakter yönetimidir. Virtua Fighter oynarken rakibin kalbini çıkarmak, alev topları fırlatmak gibi şeyler göremezsiniz. Sadece temiz dövüş vardır. Ayrıca 4 tane yumruk 4 tane tekme tuşu yoktur. Sadece bir yumruk, bir tekme ve bir savunma tuşu vardır. Bunları doğru kombinasyonlarla kullanabilirseniz ortaya harika dövüş sahneleri çıkar.

İlk olarak kısaca ana menüyü anlatayım. Oyunun içeriğini çıkarmış olacağız böylece.

Arcade: Hepimizin bildiği klasik dövüş oyunu arcade modu. Karakter seçiyorsunuz, sırasıyla rakiplerinizi yeniyorsunuz ve oyun sonu canavarı (canavar dediğime bakmayın, shoot'em up alışkanlıkları bunlar) ile karşılaşıyorsunuz.

Vs: İki kişi karşılıklı oyun için.

Quest: Bu asıl uzun süren ve daha zevkli olan bölüm. Burada küçük bir harita üzerinde istediğimiz yerlere gidebiliyoruz. Değişik seviyelerde oyuncuların takıldığı arcade salonları var haritada. Buralara gidip diğer oyunculara (PS3'ün yönettiği) karşı oynuyorsunuz. Oynadıkça seviyeniz artıyor. Turnuvalara katılabiliyorsunuz. Quest kısmının en önemli bölümü ise karakterinizin kıyafetlerini ve aksesuarlarını değiştirebileceğiniz 'Customize' bölümü. Karakterinize değişik kıyafetler, ayakkabılar, şort vs. alabilir, güneş gözlüğü şapka gibi aksesuarlar alabilir ve hatta saç modelini bile değiştirebilirsiniz. Ayrıca Quest bölümünde ring adınızı istediğiniz gibi değiştirebilir ve kendinize ait küçük bir logo bile satın alabilirsiniz. Tüm bu alınabilir şeyler oyunu oynadıkça açılıyorlar.

Dojo: Burası alıştırma sahası. Tüm tuş kombinasyonlarını burada deneme şansına sahipsiniz. Sırasıyla karakterin yapabileceği tüm hareketler tuş kombinasyonlarıyla ekranın üstünde çıkıyor. Size saldırmayan rakibin üzerinde özgürce tüm hareketleri deneyebilirsiniz.

VF TV: Virtua Fighter TV ile oyunda açılmış videoları izleyebilirsiniz. Ayrıca Tüm karakterlerin birbirlerine karşı bir dövüşleri buraya kaydedilmiş, eğer karakterinizin daha neler yapabileceğini görmek isterseniz buradan videolara ulaşabilirsiniz.

Customize: Quest modundaki Customize ekranına direk geçiş yapıyor.

Options: Tabii ki oyunun ayarları.
Virtua Fighter 5'de serinin daha önceki oyunlarından tanıdığımız tüm karakterlerin yanı sıra iki yeni karakter eklendiğini görüyoruz. Birincisi Eileen, tabir uygunsa maymun tekniği diyebileceğimiz Kou-Ken tekniği ile dövüşen bu kızımız, hopluyor zıplıyor rakibin kafasına sıçrıyor, her tür maymuluğu yapıyor. Hatta kaşınır gibi el hareketleri yaptığını da söylemek de yarar var. Çok eğlenceli bir karakter. İkinci yeni karakterimiz ise El Blaze adında Meksika ring güreşçişi. Bu süslü kıyafetleriyle Meksikalı bir Amerikan güreşçisi modunda. Güzel hareketleri olan ilginç bir karakter. Tüm karakterlerin listesini dövüş teknikleri ile beraber yazının sonunda vereceğim.

Virtua Fighter 5'in grafikleri ve karakter modellemeleri tek kelimeyle harika. Birbirinden güzel ve değişik ring ve ortam tasarımları da oyuna zenginlik katıyor. Şu ana kadar konsollara çıkmış olan en iyi grafikli 3 boyutlu dövüş oyunu. Tabii bu liderlik durumu önümüzdeki dönemde Tekken'in çıkışı ile değişebilir. Fakat daha önce de dediğim gibi Virtua Fighter rakiplerinden biraz daha farklı bir oyun. Sadece grafikleri ile ön plana çıkan bir oyun değil. Seslere ve müziklere gelecek olursak SEGA bu konuda pek bir adım atmamaya kararlı gözüküyor. VF4'ten pek de farklı olmayan keskin ve yüksek dozajdaki efektler ve inanılmaz kötü ve gereksiz yorumcu (bunun farkındalar ki, yorumcu default olarak kapalı isteseniz açıyorsunuz) oyundaki ses efektlerinin bir kademe bile ileriye götürülmediğini gösteriyor.