Dreamcast üretimini durdurduktan sonra Sega bazı oyunlarını PC'ye ve diğer platformlara geçirmeye başladı. Bunlardan biri de benim Dreamcast'te kıskandığım oyunlardan biri olan Virtua Tennis.

Aslını söylemek gerekirse Virtua Tennis'i Dreamcast'te hiç oynamadım. Oyunu ilk kez bir arcade salonunda görmüş ve hayran kalmıştım. Geçtiğimiz gün ise rafta oyunu görünce anında kapıp eve geldim.

Oyun Sega Sports'ın lisansıyla Strangelite ve Empire Interactive'in bir çalışması ve zaten kısır olan bir oyun türünde bugüne kadar gördüğüm en iyi çalışma. Anlatmaya önce grafiklerden başlayalım.

Grafikler bir spor oyununda görebileceğiniz grafiklerden kötü değiller. Çözünürlüğü artırdığınızda grafikler Fifa 2002 ile kıyaslanır seviyeye geliyorlar. Özellikle kortlar oyuna çok iyi yansıtılmış. Toprak korttan tutun da Wimbledon'un çim kortuna kadar birçok kortta oynuyorsunuz. Kortlar dışında iyi olanlardan biri de oyuncular. Hareketleri çok gerçekçi. Topa vuruşları, topa koşup atlayarak havada vurmaları çok gerçekçi. Bunun dışında sayı yaptıktan sonra ve seti kazandıklarında giren animasyonlar çok güzel. Oyunun grafik kalitesini buralarda gayet net biçimde görebiliyorsunuz. Kortta oyuncular dışında hakemler ve top toplayıcılar da var. Bunlar da en az oyuncular kadar kaliteliler. Seyircilerin iki boyutlu olmalarına rağmen bitmap resimler gibi durmuyorlar, önemli bir artı. Grafikler benden tam not aldı.

Oyunda tuşları, çözünürlüğü vs.'yi oyun içi menüden değiştiremiyorsunuz. Bunun yerine oyunun yer aldığı başlat menüsündeki klasörden "Configuration" seçeneğiyle istediğiniz ayarları yapabiliyorsunuz. Ama oyunun zorluk seviyesi gibi detayları oyun içi menüden ayarlayabiliyorsunuz. Oyun içi menüden ayarlayabileceğiniz diğer detaylar ise bir maçın kaç setten oluşacağı, avantaj veya "deuce" kurallarının olup olmayacağı gibi şeyler.

Oyunun sesleri harika. Oyuncuların topa vururken zorlandıkları zaman çıkardıkları sesler, topun rakete çarpıp çıkardığı ses, güzel sayılar yaptığınızda seyircilerin bağırışları ve ıslıkları çok güzel. Müzik ise malesef sürekli aynı ve bir süre sonra bayabiliyor. Ama asla kulağınızı tırmalamayan tempolu müzikler bunlar.

Tim Henman, Kafelnikov, Pioline, Johaansson gibi ünlü tenisçiler oyunda yer alıyor. Bunların yanı sıra World Circuit modunda açabileceğiniz birçok tenisçi mevcut. Bunların arasında Altman, Inoue gibi tenisçiler de mevcut. Bunların gerçek hayatta var olup olmadığını bilmiyorum ama oyunda çok iyi oldukları kesin.

Tenisçileri adlarına sempati duymanıza göre seçmenizi tavsiye etmem. Çünkü hepsinin kendine has özellikleri var. Mesela Kafelnikov file önünde çok iyi sayılar yaparken, Henman çok etkili ace'ler yapabiliyor. Bunları oyuncunun üstüne geldiğinizde görebiliyorsunuz. Hepsinin özellikleri yazıyor.