Tenis benim için Eurosport'ta rastlarsam 15-20 dakika takılıp kanalı çevireceğim değerde bir spordur. Buna karşın tenis oyunlarının değeri daha bir farklıdır. Bunu da kesinlikle Virtua Tennis'e borçluyum. PS2 platformunda VT 2 ile başlayan, PSP'de VT 3 ile devam eden ve Xbox 360'da da bu oyunla devam eden bir heyecan kasırgası Virtua Tennis benim için. Top Spin daha gerçekçi belki ama daha bir zor, orası da kesin. Tüm arcade yapısına karşın Virtua Tennis 2009 versiyonunda ne durumda? Başlıyoruz.

Kimler varmış kimler�

Oyunumuzun kalbi World Tour seçeneğinde atıyor ancak buna birazdan girmek istiyorum. Öncelikle oyunda bulunan tenisçiler kimlermiş onları yazalım� Roger Federer , Rafael Nadal, Novak Djokovic, Andy Murray, Andy Roddick, David Nalbandian, James Blake, David Ferrer, Mario Ancic, Tommy Haas, Venus Williams, Ana Ivanoviç, Svetlana Kuznetsova, Amelie Mauresmo, Maria Sharapova, Anna Chakvetadze, Deniela Hantuchova, Nicole Vaidisova, Lindsay Davenport, Juan Carlos Ferrero ve tabii açılmayı bekleyen extra sürpriz karakterler. Ben her standart ilgisiz tenis sever gibi Nadal, Federer ve Sharapova 3'lüsü dışında hiçbirini tanımıyorum. Hani ne derece yeterli, ne derece eksik, önemli eksikler var mı çok net bir bilgim yok.

Zorluk-Grafik-Ses

Oyunda 5 farkı zorluk seviyesi bulunmasına karşın kesinlikle bir ayar tutturulamamış. Ya çok zorlanıyorum ya da leblebi gibi yeniyorum. Buna karşın ne zaman Xbox LIVE'a girsem boyumun ölçüsünü alıyorum. Cidden çok iyi oynuyor yabancı elemanlar, elime raketi aldığımı hissediyorum öyle anlarda.
Grafiksel olarak oyun son derece başarılı, topun sekmesi falan çok hoş gözüküyor, yine de arada bazı hatalar olmuyor değil, bir de sevinme videoları falan ne yazık ki son derece yetersiz. 3 farklı kamera açısına sahip olduğumuz oyunda bizimle birlikte hareket eden kamera beni en çok eğlendiren oldu.

Yapay zeka ciddi anlamda hoşuma gitti, rakip için bunu söyleyemeyeceğim, ya çok iyi ya da kötü oluyorlar demiştim ancak 2'ye 2 oynadığımızda yanımızdaki oyuncu kesinlikle çok işe yarıyor. Stratejik hamleleri güzel yapabiliyor, boşlukları değerlendiriyor. Baseline mi Netplay mi Normal mi oynayacağını da LB tuşuyla belirleyebiliyoruz, yani sahanın neresinde duracağını�

Sessel olarak çok bir şey beklememenizi önereceğim oyunda 7'den 70'e en uyduruğundan en güzeline bir sürü statdyumlar bulabilirsiniz. Sessel olarak pek bir şey beklememekten kastım müzik anlamında, yoksa topa vuruş sesi, servisi kullanırken çıkardıkları "ah-uh" sesleri, seyirci sesleri v.s. güzel ayarlanmış hani. Bir de topu aut'a atma olayı hemen hemen hiç olmuyor. %90 sahanın içine düşüyor en zorluklarla vurduğumuz top bile, bu biraz saçma olmuş.