Piyasada o kadar çok ralli oyunu var ki şu sıralar hangisini tercih edeceğimizi şaşırıyoruz. Sanki bütün firmalar anlaşmış gibi oyunlarını 2000 senesinde çıkarıyorlar. Bu oyun severler açısından her ne kadar iyi gözükse de, oyun firmaları için aynı şey söylenemez. Çünkü güzel bir oyunun arkasından başka bir firma aynı türde bir oyun çıkarsa ilk çıkaran her zaman avantajlı sayılır. İşte tam bu noktada oyun severlerin yardımına bu tür inceleme yazıları yetişiyor. Her ne kadar seçim sizlerin de olsa bu tür inceleme yazıları her zaman bir kriter olarak tutulmalıdır.

Geçtiğimiz senelerden bir geçmişi bulunan V-Rally serisi oyun dünyasında adından çok söz ettiren oyunlardan birisi olmuştu. Ülkemizde ralli sporuna çok büyük bir ilgi olmasa bile bilgisayarlar aracılığıyla da olsa bu ilginin artması sevindirici bir şey. Aslında ralli sporu biz pek ilgi göstermesek bile dünyada çok tutulan bir spor. Hemen hemen her ülkede bu spor için parkur bulunmakta. Ülkemizde kısıtlı sayıda da olsa bu spora katkı sağlanıyor. Oyunlar aracılığıyla bu sporu tanımamız ise tabii ki üzücü bir olay.

Infogrames, V-Rally serisinin ilk oyunun tutulmasından sonra ikinci bir sürüm için kollarını sıvamıştı. Üzerinde yaklaşık iki sene çalıştıktan sonra 2001 Ocak ayında piyasaya sürülen V-Rally 2 Expert Edition bakalım oyun dünyasında ilk sürümün bıraktığı etkiyi devam ettirebilecek mi?

Oyun, Dünya Ralli Şampiyonası'ndaki yarışları içeriyor. Oyunda genel olarak yapabileceğiniz 'Time Trial', 'Arcade', 'V-Rally Trophy' ve 'Rally Champions' olmak üzere 4 yarış türü var. Ayrıca oyunu aynı bilgisayarda 4 arkadaş oynayabilme seçeneğiniz var. Bunun için ekranın bölünmesini 'Game Options' bölümünden ayarlayabilirsiniz. Bence bu seçenek çok daha mantıklı ve zevkli. Nedenini yazının ilerleyen bölümlerinde öğrenebileceksiniz. Oyunu her başlattığınızda yapmanız gereken bazı seçimler var. Bunlar sırasıyla oyuncu seçimi, araba seçimi ve yarış türlerinin içinde bölüm seçimi. Bu tür bir menü sisteminin çok sade olması gerekirdi. Fakat, gerek farenin menüde kullanılamaması, gerekse ara menülerin ardarda tekrarlardan oluşması menü sisteminin biraz karışmasına neden olmuş. Birkaç gezinmeden sonra "Ya sanki ben burdan daha önce geçmiştim!" gibi nidalara sebep oluyor.

Oyunun 'Game Options' menüsünü çok ikna edici bulamadığımı açıkça ve üzülerek belirtmek istiyorum. Yapmak istediğim ayarları ne bu menüde ne de oyun başlamadan önceki 'Setup' menüsünde bulabildim. Menülere daha aydınlatıcı birkaç seçenek daha koysalardı belki daha iyi olabilirdi...

Oyunda 'World Rally Cars' (9 Otomobil), '2 L Kit-Cars' (5 Otomobil) ve '1,6 L Kit-Cars' (3 Otomobil) olmak üzere toplam 17 araç bulunuyor. Daha önceleri sürpriz araçların bulunduğu ve yarışları kazandıkça bunların açılacağını söylemişlerdi fakat her ne hikmetse ben buna rastlayamadım! Ayrıca yeni parkurların da açılacağını duymuştum fakat ona da rastlayamadım... Oyundaki özelliklerden birisi de buradan belli oluyor. Oyunda seçtiğiniz her arabayı deneyebilme imkanı var. Çünkü bir kez arabayı seçip menülere daldınız mı bu menüye geriye dönebilme imkanınız çok az. Oyundaki 4 yarış türü pek tatmin edici olmasa da biraz tanıtmak gerekiyor. 'Time Trial'da bir parkurda en iyi yaptığınız zaman derecenizi geçmeye çalışıyorsunuz. Bir nevi zamana ve kendinize karşı yarışıyorsunuz. Burada isterseniz bir hayalinizle de (ghost car) yarışabilirsiniz. Hayaliniz oynadığınız parkurda en iyi yaptığınız sürüşe göre hareket ediyor. Böylece hem daha iyi bir seviyeye geliyor hem de diğer yarışlara karşı biraz pratik yapma şansını yakalıyorsunuz.