Çok uzun bir aradan sonra merhaba.

Yaklaşık 1,5 yıldır buralarda yoktum. Ayrılmadan önce bekar, şimdi ise evliyim :) Tabi bunların konumuzla alakası yok; konumuz War in The Pacific : The Struggle Against Japan 1941-1945... Oyunun adı epey uzun. Söylemeye başlamayla bitirmek arası 10 saniye kadar sürüyor. Oyun da tıpkı adı gibi uzun, karmaşık, karmaşık ve karmaşık. Öyle ki, bana Hearts of Iron'ı hatırlattı. Hani şu, askerlerin ayakabı bağcığna kadar ilgilenmemizi gerektiren oyun...

Baştan uyarayım, bu oyun herkese hitap etmiyor. Europa Universalis, Hearts of Iron gibi oyunları oynayıp içinden çıkamayan ya da bu tür turn-based-strategy oyunlarından hoşlanmayanlar, web tarayınızın "geri" düğmesine basarak sitemizdeki diğer ilginç oyunları denesinler :) Şaka bir yana, oyunda strateji kurmak için önce oyunu kavramak gerekiyor. Peki oyunu kavramak için ilk başta ne yapılır? Tutorial oynanır değil mi?

Oyunu kurdum bir hevesle ve hemen tutoriala daldım. Bekliyorum ki, "now press the right button and drag the ship to your base" gibi şeyler söylesin; yok. Tutorial'ın da diğer senaryolardan farkı yok. Tek farklı olan nokta, oyunla birlikte gelen pdf dosyalarının içinde tutorialı nasıl oynayacağınızı birebir anlatan bir dökümanın olması. Oyunu pencere modunda çalıştırarak [("G:\Matrix Games\War in the Pacific\War In The Pacific.exe" -w) dikkat edin, boşluğun ardından -w parametresi geliyor] bir yandan da tutorial dosyası açık vaziyette oynamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. İlk deneyim açısından da sizlere önerim müttefik kuvvetleri seçerek oynamanız. Zira kontrol etmeniz gereken iki üs mevcut ve Enitewok oldukça büyük ve detaylı bir üs. Japon tarafında başlarsanız, kontrol etmeniz gereken üslerin sayısı artmakta.

Oyunun ana menüsünde başlıca seçenekler "Japanese Computer" Japonların bilgisayar tarafından yönetileceği anlamına geliyor, "Allied Computer" ise müttefiklerin. "Both Computer" ise her ikisinin de demonstrasyon çalışma gibi bilgisayar tarafından yönetilmesi ve sizin de bunu izlemeniz anlamına geliyor. PBEM ise mail üzerinden oynanıyor ki hiç dokunmadım bile. Realism menüsünde ise birçok detay ve alt-detay gizli. Bunlardan birisini açıklayacak olursak, "Japanese Sub Doctrine" Japonların savaş sırasında yayımlanmış bir bildirgesinden yola çıkılarak oyuna gerçeklik katılmak istenmiş. Anlamı ise, o yıllarda eğitim yapan Japon denizaltılarına çoğunlukla düşmanın güçlü gemilerine karşı saldırıların yönelmesi istenmiş. Kargo gemisi ya da küçük boyutlu savaş gemilerine yollarının üzerinde değillerse ve zaman kaybedeceklerse hiç bulaşmadan hedeflerine devam etmelerini istemişlerdir. Bu seçeneği aktif ederseniz, Japon denizaltıları torpidolarını büyük savaş gemileri ve uçakgemilerine yoğunlaştıracak ve küçük gemileri görmezden gelecektir çoğunlukla. Ama aktif etmezseniz önüne gelene saldıracak ve esas görevi zaman öncelikliyse muhtemelen gecikecektir. Ben yine de ne olur ne olmaz diyerekten off diyorum.

Gelelim oyuna. Oyunun sıra savmalı (turn based) bir strateji olduğunu söylemiştim. Baştaki opsiyon listesinde de her periyodun zaman dilimini seçme olanağımız var. Varsayılan olarak 1 gün dedik. Neyse, oyunda karşımıza altıgenlerden (he oluşan bir harita çıkıyor. Birçok kırmızı renkli ada ve iki tane yeşil renkli ada (bizim); Eniwetok ve Satawal. Geriye kalan hexler ise okyanus Ekranın yukarısındaki küçük ikonlar ise oyunun menülerini içeren menü bar. Üslerin üzerinde bulunan bayraklar ülkeleri temsil ediyor. Bayrağın hemen yanında bulunan kare içinde çarpı olan işaret, üsteki yer ünitelerinin mevcudiyetini temsil ediyor; çapa ise üsteki limanı ve varsa gemileri; oval içindeki çarpı ise havaalanını ve varsa uçakları. Üssün üzerine fare ile geldiğimizde ise bir pop-up beliriyor ve mevcut bilgiler görünüyor.

Eniwetok'un üzerine sol tuş ile tıklayınca karşımıza üs bilgileri gelecek. Bu küçük ekran bile oyunun ne kadar karmaşık olduğunu gösteriyor. Yukarda üste bulunan liman ve havaalanının yapısı ve durumu görünüyor. Buradan üssünüzün bu yapılarını geliştirebiliyorsunuz. Şöyle ki; Sistem 3'lü olarak işliyor. Yani 3 ve katları. Üssü genişlet dediğinizde parantez içindeki değer 9 ise ve bundan daha küçükse genişletiyor. Ancak değer 9'dan küçükse ve siz illa ki orada yazan 5 değerini 9'a çıkarmak istiyorsanız çok zaman alıyor. 1(3) gibi bir değeriniz varsa ve büyütmek isterseniz 3'e normal şekilde ve zamanda büyürken, 4'ten 6'ya kadar çok uzun zaman ve para harcanıyor. Garip bir durum. Neyse, fortification ibaresi de 9'a kadar büyüyebiliyor. Solda görülen bilgiler üsse ait yapısal bilgiler. Hemen altında ise üssün gereksinimleri ile ilgili bilgiler mevcut. Supplies satırının karşısında yazan ilk değer mevcut uniteye ve / işaretinin ardındaki değer ise her turda üretilen değeri tarif ediyor. Altında ise gerekli supply değeri ve yine aynı formatta benzin, yağ, destek gibi bilgiler var. Üssün düzgün şekilde çalışması için bu kaynakların devamının sağlanması gerekiyor. Support bilgisi ise destek askerlerinin mevcudiyetini bildiriyor. Altında bulunan gerekli ibaresi de üste bulunan LCU'ların düzgün çalışması için gerekli asker miktarı. İstihkam personeli, araç tank top bilgileri de mevcut. Ortada ise uçakları görüyorsunuz, hemen yanında da gemi miktarını. Envai çeşit gemi mevcut. En altta ise askerleri görebilirsiniz. Bunlar LCU'lar olup Land Combat Unit anlamına geliyorlar. Detay düğmesine bastığınızda her birim için tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Hangi birliğe bağlı, kaçıncı taburdan... Aynı şekilde uçaklara, gemilere ulaşabiliyorsunuz. Uçaklara ulaşmanın bir diğer yolu da üs menüsü altında ekranın en altında bulunan uçak resimleri. Buradan uçakları seçebiliyor ve onlara envai çeşit birebir görev verebiliyorsunuz (değineceğim).