Merhaba sevgili TrGamer okuyucuları. Bu benim sizlere yazdığım ilk incelemem olacak. Ve bunu Blizzard'ın efsanevi serisinin yeni oyunu Warcraft 3 ile yapmam ayrı bir heyecan :) Biliyorsunuz ki Blizzard oyunun resmi çıkış tarihini 3 TEMMUZ olarak belirlemişti. Ancak ülkemizde genellikle her oyun normal çıkış tarihinden 2 hafta önce çıkar :).

Elimden geldiğince orijinal oyun almaya dikkat etsem de Warcraft 3'ü görünce dayanamadım. 19 Haziran günü bir oyun almak için dükkana girdim. Kataloğa bakarken bir de ne göreyim ? Warcraft 3! Belki beta sürümüdür diye almaktan vazgeçtim ama satıcı bana ciddi ciddi oyunun tam sürüm olduğunu söyledi. Bu fırsat kaçar mı? diyerek ben de hemen Warcraft 3'ü aldım.

Öncelikle söylemem gerekir ki; Oyun Pentium 3 ve GeForce 2'li bir bilgisayarda çok rahat çalışıyor dolayısıyla benim bilgisayarım kötü diye dert etmeyin. Ama iyi bir oyun için GeForce şart. Herneyse, oyunu yüklediğimizi varsayarak hemen incelemeye başlıyorum. Oyun'u açtıktan sonra karşımıza hemen Blizzard'ın muhteşem bir demosu çıkıyor. Demo belli ki çok büyük uğraşlarla yapılmış, çünkü grafikler ve müzikler inanılmaz derecede güzel. Demonun başında bir Orc ve Human (oyunda karşılaşcağımız 4 ırktan 2'si) savaşıyor. Tam savaşırlarken gökyüzünden Inferno (Dread Lord'ların bir tür silahı) tam ortalarına düşüyor, Inferno Golem çıkıyor ve Orc'la Human'ı bir güzel parçalıyor... Oyunda da göreceğiniz gibi konu her ırktan ve varlıktan güçlü olan kötülüğün (oyunda DREAD LORD diye geçiyor) ve yaratıklarının geri dönüşü. Yaşayan tüm canlılar bunun tehditi altında ve gökyüzünden yağan ve gittikçe sıklaşan Inferno yağmuru bunun habercisi.

Oyun sırasında sık sık karşılaşacağınız ara demolar ise gerçekten mükkemel. Demoyu izledikten sonra ana menüye geliyoruz. Ana menü güzel tasarlanmış. Menüdeki seçeneklere de kısaca bakarsak; Single Player (Campaign ve Custom Game olarak ikiye ayrılıyor), Battle.Net (online Warcraft 3 için) ve LAN (Ethernet ile W3 için) seçenekleri bulunuyor. Hemen Single Player'a tıklayıp Campaign'i seçiyoruz. Burada biri bittikten sonra diğeri açılacak şekilde toplam 5 campaign var. Birincisi PROGUE, yani giriş. Burada oyunun kahramanlarından bir orc warchief'in diğer orckarı tehlikeden uzaklaştırmasını oynayacaksınız.

İlk campaign çok kısa sürüyor, ardından açılan ikinci campaign'de HUMAN'lar (yani insanlar) ile oynuyoruz. Orc'ların aksine insanlar tehlikeden uzaklaşmak yerine prensleri yüzünden bir felakete sürükleniyorlar. Burada da elbette insanları kontrol ediyoruz.

Üçüncü cappaign'inde ise (detayları anlatmayalım) UNDEAD'leri (yani ölmemişleri) yönetiyoruz. Ardından ORC'lar ve son olarak da NightElf'leri yönettiğimiz kampanyalarla oyun tamamlanıyor. Yani, oyundaki her ırk ve türü (toplam 4 tane) yönetme şansınız oluyor. İlk başta Elf ve Undead'leri görmeyince hayal kırıklığına uğrasamda (beta zannetim) sonra "dur bakalım çıkar elbet bu ırklar" dedim. Sonra derin bir oh..!

Oyuna başlarken DIFFICULTY bölmesindeki zorluk derecesinde EASY diye bir seçenek yok. Onun yerine NORMAL ve DIFFICULT (zor) var. Normal'da oyunu rahat bitirebilirsiniz, ancak difficult için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Oyunda bence en güzel yenilik artık HERO (kahraman) diye bir kavram ile görüntülerin 3D olması. Normalde 2D'den 3D'ye geçiş yapan oyunlar çok başarı elde edemese de adamlar uğraşmış ve gayet güzel yapmışlar grafikleri. Artık her ırk ile bir veya daha fazla hero'nuz oluyor.

Hero'lar ne yapar? Çeşitli potionlar veya birtakım hazineleri sizin için toplar. Oyunda karşılaşacağınız köylülerle veya düşmanlarla konuşur, dertleşir :). Bundan başka bir faydası yok size. Ha unutuyodum bir de her hero'nun kendine has bir özellikleri vardır, mesela, Human herosu ARTHAS'ın HEAL (iyileştirme) özelliği çok işe yarıyor. Hero'nuz level atladıkça hakikaten çok güçlü bir savaşçı olabiliyor. Size tavsiyem çok zorlu bölümlerde hero'nuzu base'de bırakıp diğer adamlarınızla saldırmanız, çünkü bazı bölümlerde herolar ölünce bölümü de kaybetmiş oluyorsunuz (hepsinde değil). Bir başka tavsiye de "Git adamları parçala ve baselerini yok et" gibi görevlerde öncelikle savunmanızı sağlayıp sonra büyük bir ordu ile harekete geçmeniz. Çünkü düşmanlarınız sıklıkla küçük ordularla (?) sizi rahatsız edebiliyorlar. Adamlara saldırayım derken Base'inizi kaybetmeyin sakın.

Oyunda kamera açısı sadece yukarı ve aşağı değiştirilebiliyor. Ayrıca Insert ve Delete tuşlarıyla sadece basılı tuttuğunuz zamanlarda sağa ve sola çevrilebiliyor. CUSTOM GAME seçeneğinde ise Human ve Orc diğer 2 ırkı açtığınız halde de 4 ırk ile oynayabiliyorsunuz. Aynen Skirmish mantığı yani.

Oyunda dikkatimi çeken birşey ise sabah olduğunda horozların ötmesi, akşam oluğunda kurtların uluması ve Custom game de NPC (NON PLAYER CHARACTER'lerin gece olunca uyuması). Bu özellik gerçekten güzel olmuş ve işinize yarayabiliyor. Her bölümde doğal olarak bir MAIN QUEST'iniz var ancak oyunda karşılaştığınız kişiler veya olaylar sayesinde OPTIONAL yani yan görevlerde açılabiliyor. Açıkçası çok daha fazla experience points kazansanız da ben bazen işi zora sokmuyorum ve ek görevleri yapmıyorum :).

Sonuç olarak Blizzard yine hünerini göstermiş ve bizlere çok güzel bir oyun sunmuş. Eksi olarak az ama öz bulunan buglar dışında fazla bir şey yok. Ama kesinlikle RTS/RPG fanı olun veya olmayın kesinlikle alınacak oyunlar listenize girmeye hak kazanan bir oyun. Blizzard'ın yaptığı her oyunun alındığı gibi bu oyun da kaçmaz diyorum. İyi oyunlar..!