İçinizdeki Maestro'yu uyandıracak sloganı ile raflarda yerini alan "Wii Music" müzik temalı diğer oyunlara nazaran gelişmiş içeriği ve Wii'nin kendine özgü kontrol biçimi ile oyun dünyasına merhaba diyor.

Wii Music benzer diğer oyunlara göre biraz daha yaratıcılığınızı geliştirmenize imkân sağlayan bir oyun olmuş. Bunun nedeni de size verilen şarkıların notalarının dışına çıkabiliyorsunuz. Yani bir şarkının ortasında kendi solonu atabiliyorsunuz ya da şarkı bitiminde olmayan outro tarzı bitirişler yapabiliyorsunuz. 60'ın üzerinde çalınabilir enstrüman olması da buna katkı sağlıyor. Oyunun giriş ekran 4 ana menüden oluşuyor. Bunlar; Jam Mod, Lessons, Videos ve Games şeklinde. Bu menüleri kısaca tanımlayalım.

Müzik Dersleri Başlıyor

Lessons Modu adından da anlaşılabileceği gibi bize Wii Music'in temelleri öğretiyor. Buradan yola çıkarak oyundaki tüm enstrümanların nasıl çalındığını öğrenebilirsiniz. Bunu yaparken de küçük Fransız arkadaşımız Pier bize yol gösteriyor. Dersler modu 2 ana menü den oluşuyor. Bunlar Jam Basics ve Jam Mastery. Jam Basic bize temel çalış tekniklerini ve Jam Season yaratma üzerine bilgi veriyor. Jam Mastery bölümünde ise kendi aranjmanlarınızı yaratıp farklı türlerde işler yapabilirsiniz. Mii'nizi seçin sonra bir ders seçerek başlayın! Her bir derste bir aranjmanın farklı bir pozisyonunu çalacak ve performansa katkıda bulunacaksınız. Tabi Jam Mastery seçeneği Jam mode'da belli bir sayıda video kaydettiğinizde aktif oluyor.VMA Almaya hazır mısınız?

Televizyonda çoğumuz müzik videolarını izliyoruzdur herhalde. İşte burada da tam bunu yapacaksınız! Beğendiğiniz bir Jam sezonu varsa şarkınız bittiğinde keep a video seçeneği ile onu Wii Music video kütüphanesinde ölümsüzleştirebiliyorsunuz. Ayrıca kaydettiğiniz videoları Wiiconncet24 aracılığı ile arkadaşlarınız ve tüm dünya ile paylaşabiliyorsunuz.

Oyun içinde Oyun

Wii Music sadece performansa bağlı bir oyun olmadığını bu modda anlayabiliyorsunuz. Wii Music de en eğlenceli modlardan biride Games yani oyun modu. Bu menüde 3 adet oyun bulunmakta ve tıpkı Wii Fit deki Balance Games'e benziyor. Bu oyunlardan ilki Open Orchestra oyunu. Hiç kendi orkestranızı yönetmeyi hayal ettiyseniz bu oyunda hayaliniz gerçeğe dönüşüyor. Orkestra şefliği yaptığınız bu oyun zevkli ve bir o kadar da zor. Hele birde 4 kişi aynı anda oynarsız senkron kayabiliyor. Başarı sunumlar yaptığınız taktirde yeni şarkılar açığa çıkıyor. Diğer oyunlar ise Handbell harmony ve Pitch Perfect. Handbell harmony diğer bir değişle elçanı harmonisinde size bir çift elçanı veriyor ve çalan şarkıya göre onları sallamanızı istiyor. Pitch Perfect oyunu ise kulağı hassas olan müzisyenlerin mutlaka denemesi gereken bir oyun. Bu oyun müzik kulağınızın tiz sesleri birbirinden ayırabilip ayıramadığını ölçüyor.