Konsollar ilk çıktığından beri bir kavgadır gidiyor. Hangi platformun daha iyi olduğu konusunda halen bir karara varılmış değil (PC vs konsol). Her iki platformun da iyi olduğu noktaların olduğu gibi, iki platformun da yetersiz kaldığı noktalar var. Konuyu fazla uzatmadan konsolların iyi olduğu bir alandan bahsedeceğim; Futbol. Konsollardaki futbolların hemen hemen hepsi elle tutulur cinsten ve kaliteliler. Şimdiye kadar konsollar için çıkan her futbolu oynamış biri olarak söyleyebilirim ki, konsollar futbol için yaratılmış makineler sanki. PES, WE, TIF gibi futbol oyunları (fanatikleri açılımlarını biliyordur), konsollarda bir hayli fanatiği olan oyunlar. Özellikle Winning Eleven (WE) serisi en iyi futbol oyunu olarak gösteriliyor. Bu yazıda WE 6: Final Evolution'u inceleyeceğiz.

WE 6 iki oyun olarak piyasaya çıktı. İlk olarak piyasaya çıkan WE 6 idi ve ülkemizde uluslararası versiyonu bulunmakta. Kısa bir süre sonra piyasaya sürülen "Final Evolution" versiyonu ise, ufak tefek geliştirmeler, yeni hareketler ve oynanış biçimi olarak geliyor. Tabi bir de Japonca olması var. Oyunun geneli İngilizce ama spiker Japonca konuşuyor. Japonca olması daha iyi ve gördüğüm kadarıyla da daha çok tercih ediliyor. Bu konuya daha sonra değineceğim.

WE'nin giriş demosu oldukça hoş ve oyuna hemen ısınmanızı sağlıyor. Ardından ana menüye geçiyorsunuz. Buradan tekli maçlar, turnuvalar gibi seçeneklere ulaşıyorsunuz. Bu seçenekler bildiğiniz seçenekler, her futbol oyununda olan seçenekler. WE'de Master Leage adında, futbol oyunlarında bulunmayan bir seçenek daha var. Bu seçenek oyunun en zevkli kısmı, başından kalkmamanız için en iyi sebebiniz oluyor.

Master Leage, oldukça uzun ve eğlenceli bir mod. Kendinize bir takım seçiyorsunuz ve bu takım ile en alt kümelerden ve sefillikten başlayarak, ilerleyip şampiyon olmaya çalışıyorsunuz. Hangi takımı seçerseniz seçin, adamlarınız tanıdık olmuyor ve bir hayli güçsüz oluyorlar. Maç yaptıkça para kazanıyorsunuz ve transfer zamanlarında kendinize daha iyi adamlar alabiliyorsunuz. Lig atladığınız zaman da karşınıza daha zorlu rakipler çıkıyor. Arada turnuvalara katılıp ekstra para kazanabiliyorsunuz. Bu modda herşey yerli yerinde. Diğer lig, kupalar falan yanında, bu mod acaip eğlenceli kalıyor. Hatta bunu oynamaktan diğer modlara girmek bile istemiyorsunuz.

WE, oynanış olarak da çok gelişmiş bir oyun. Normal futbol oyunlarının aksine, kolay kontrolleri ama çok komplike hareketleri olan bir oyun. "Final Evolution" olması da buradan kaynaklanıyor işte. Oyunda birbirinden değişik atış stilleri, özel hareketler, serbest vuruşlardaki stiller var. Bunları kendiniz keşfedemiyorsunuz ama oyunun öğretici kısmında, tuşlarıyla birlikte herşey size anlatılıyor. Hatta anlatıldıktan sonra sizin de yapmanız için fırsat veriliyor. Bu hareketlerin arasında, serbest vuruşlarda kale direğine çarptırarak atmak kadar detaylı hareketler var. Ara pas, havadan ara pas, duvar pası, kurulan barajın hemen dağılması, 2 saniye beklemesi, zıplaması falan gibi seçenekler.. hepsi elinizin altında. İlk başta akılda tutması biraz zor olabiliyor ama bir kere alıştıktan sonra, herşey çok kolay geliyor. Zaten oyundaki bu özel hareketler, öyle Tekken hareketleri gibi de değil. Genelde arka tuşlara basılı tutularak yapılan hareketler.