World Soccer Winning Eleven... O, futbol ve oyun severler için bulunmaz bir nimet ve KCET'in (Konami Computer Entertainment Tokyo) bizler için yarattığı bir şaheser. Evet, o bütün övgüleri hak ediyor. O sadece bir futbol oyunu değil, aynı zamanda futbol simülasyonu. Her seride çok daha gerçekçi hale getirilen ve ileride çıkacak serilerin nasıl olacağını tahmin bile edemediğimiz muhteşem bir oyun. Eskiden WE dediğimizde bize bakıp gülen ve gidip FIFA'yı oynayan arkadaşlar vardı. Ama onlar da öyle ya da böyle bu oyunu oynadılar ve hepsi de gerçeklerin farkına vardılar. Öyle ki, uzun senelerdir çıkan WE son yıllarda farklı platformlara çıkmasıyla artık herkes tarafından tanınıyor oldu. Deli gibi, gece gündüz demeden oynanmasını söylemiyorum bile. Özellikle oyunun Xbox, PC gibi farklı platformlara da çıkmaya başlamasından sonra WE bağımlılığı çok daha büyük kitleleri tesiri altına almaya başladı. Oyun o kadar iyi bir seri oldu ki WE'dan daha iyisini ancak yine Konami Tokyo yapabilir oldu.

Her seride oyunu geliştiren ve çok daha gerçekçi hale getiren KCET, yine durmak bilmiyor ve en son olarak Winning Eleven 8: International'ı piyasaya sürdü. Oyun, başta dediğim gibi PS2'nin yanısıra Xbox ve PC'lere de geldi. Böylece PC sahipleri de en sonunda WE ile tanışmış oldu. Daha önceden PES çıkmıştı ama o PES, WE değil. Pek çok kişinin hiç fark yok, ya da çok çok az fark dediği bu oyunlar arasında her zaman oynanış açısından farklar olur. Benim size tavsiyem hangi platformda olursa olsun WE oynayın. Belki bilmeyenleriniz vardır veya bu sondaki "International" nedir diye sorabilirler. KCET, WE serisini 6-7-8 gibi sürdüre dursun, her serinin arasında bir tane de böyle bir versiyon çıkarıyor. Bununla bazı eksikler gideriliyor, yenilikler getiriliyor ve oyun geliştirilerek piyasaya sürülüyor. Önceden Final Evolution adı altında çıkan bu versiyon WE 7'den bu yana International adı altında gelmeye başladı. Bunda da oyunun geliştirilmesinin yanı sıra İngilizce ve diğer farklı yaygın diller de kullanılıyor. Biliyorsunuz, WE oyununun aslı tamamen Japonca'dır ki WE bağımlıları olarak o spikere bayılıyoruz :)

International'ın PS2 versiyonunu oynamadım, fakat sanırım Xbox versiyonu ile arasında grafiksel ve hız özellikleri dışında hiçbir fark yok. Grafiksel olarak da PS2 ve Xbox arasında çok fazla fark olduğunu söylemek zor. Oyun biraz daha temiz grafiklere sahip ve en önemlisi oyun çok daha hızlı. PS2'lerde WE 8 ve WE8:INT arasıra yavaşlayarak oynayanları çileden çıkarıyordu. Hele bir de korner gibi en can alıcı bölümlerde olan yavaşlamalar çok yakın arkadaşların bile birbirine girmesine neden olabiliyordu :) Bu yüzden bu konuda Xbox bir adım daha önde. Ayrıca şu da çok hoşuma gidiyor; PS2'de gollerle memory card'ı dolduruyorduk ve daha sonra yer kalmadığından acıyarak bazılarını silmek zorunda kalabiliyorduk, neyse ki Xbox'ın sabit diski olduğundan gönül rahatlığıyla her golü kaydedebiliyoruz.

Oyunun genel olarak grafiklerine bakarsak çok gerçekçi göründüğünü söyleyebiliriz. Oyuncuların modellemeleri, yüzleri, sahalar ve stadlar çok güzel yapılmış. Oyunlardan pek anlamayan ebeveynleri gerçek maç diye kısa bir süreliğine kandırmanız bile mümkün :) Oyunun grafikleri bir futbol oyunu için şu ana kadar yapılmış en iyi ve gerçekçi grafikler. Bazı oyuncular tamamıyla aynı yapılmış neredeyse. Roberto Carlos, Aimar gibi oyuncuların yüzleri benlerine kadar detaylandırılmış. Ama tabi bazı futbolcuları KCET ısrarla alakasız yapıyor, misal Hakan Şükür. Bir Fenerbahçeli olarak sevdiğim bu oyuncuyu bir türlü benzetemiyorlar ama yine ülkemizin oyuncularından Emre, Nihat ve Yıldıray'ı mükemmele yakın oluşturmuşlar.