Zeka oyunlarından çok hoşlanıyorum. Boş vakitlerinizde ne yaparsınız diye bir soru sorulsa tek cevabı müzik dinlemek ve zeka oyunları oynamak olur benim için. Ama gelin görün ki piyasada tomarla oyun gezinirken, kaliteli, sürükleyici, basit, basit olduğu kadar çok da zor (bu ne yaman çelişki yahu) olan oyunları bulmak çok zor. Ancak böyle oyunları ya çeşitli bilgisayar dergilerinin verdiği CD'lerden tesadüfen tanıyorsunuz, ya da bu işlerden iyi kötü çakan birilerinin tavsiyesi ile ediniyorsunuz (hımm ben iyi kötü çakarım mesela :)

Oyunumuz Wonderland isimli ilk oyunun çok tutulması üzerine yapılan, daha geniş kapsamlı, daha çok bölüm içeren, daha zor bulmacalara sahip olan bir platform/bulmaca oyunu. Önceki oyunda olmayan bir hikaye konmuş bu oyunda. Stincky'ler kasırga, yağmur ve bilimum afete uğrayıp ortadan kaybolurlar. Bizim elemanlar da onları bulmak için yola koyulurlar, tabi bizim yardımımızla.

Yerim sizi ben!

Oyunda ilk olarak Stincky karakterini kontrol ediyoruz (ilerleyen bölümlerde Loof, Peegue ve Qookie de işin içine girecek). Oyunda yapmamız gereken şey, kutuları itekleyip yol açmak/yapmak (kutuları suya atarak), kendimize geçecek yol bulmak, daha sonra bizden istenen sayıdaki anahtarı toplayıp Altın Yıldız'ı alarak bölümü bitirmek. Ama bu, okuduğunuz gibi on saniyede olabilecek bir iş olmuyor genelde. İlk bölümlerde, zorluk seviyesi en alt düzeyde, ama dördüncü beşinci bölümden sonra işler iyice kızışıyor. Yerlerde bulunan kağıtlar sayesinde ilerleyen adımlarda ne yapmanız gerekeceğini öğrenebiliyorsunuz. Çoğu zaman okumadan geçtiğim bu notlar aslında bazen çok önemli olabiliyor. Zaman zaman yapmanız gereken şeyler farklı olabiliyor çünkü. İyisi mi siz benim gibi o kağıtları okumadan geçmeyin.

Bölüm tasarımları yine yapımcı ekibin ne kadar zekice bölümler yapabildiklerinin kanıtı. Bununla birlikte oyunda takıldığınız zaman, oyunun resmi web sitesini ziyaret ederek çözümüne bakabiliyorsunuz. Oyunun, bölüm tasarımlarıyla birlikte gelişen bir diğer yanı da grafikleri. Önceki oyunla aynı gibi dursalar da grafikler aslında bir hayli değişmiş durumda. Özellikle yeni düşmanlarımız, bazı bölümlerdeki çevre öğeleri gözlerimize hitap ediyor. Tabi bu grafikleri milyon dolarlık grafik motorlarıyla kıyaslamak yersiz olur. Oyunun sesleri ve müzikler önceki oyunla birebir aynı. Arka planda çalan şirin parçalar aynen duruyor, sesler de keza öyle. Stincky'lerin konuşmaları yine çok tatlı :)

Oyunda ufak ve çok önemli bir yenilik var, artık haritamızı Shift (varsayılan) tuşuna basarak tamamen görebilmemiz. Bu olayla işlerimiz daha da kolaylaşıyor açıkçası. En azından bir sonraki hareketimizi daha mantıklı bir şekilde ayarlayabiliyoruz.

Ülkemizde orijinal oyunlara karşı olumsuz bir bakış var maliyetleri dolayısıyla. Ama açıkçası bunu mazeret görerek orijinal/lisanslı oyun kullanmamak bir yere kadar. Wonderland: Secret World oyununun demosu kırılamayan bir demo şu an itibariyle. Ben de oyunu oynarken hem yapımcıların hakkını vermek için, hem de oyunun tamamını oynayabilmek için resmi web siteleri vasıtasıyla satın aldım (yaklaşık 20 dolar).

Bu tarz oyunlardan hoşlananlar için rahatlıkla benzersiz ve eşine az rastlanır kalitede bir oyun diyebilirim. Oyunun bu aralar Return to Wonderland adlı son oyunu (içinde editör programları da mevcut) çıkmış olsa da, bu oyundan haberi olmayanlar için fena bir tanıtım olmadı kanımca. Sizi saatlerce ekran başına bağlayabilecek yapıda olan bu "Harikalar Diyarı"na bekliyoruz :)