Öğrenim hayatım boyunca fizik derslerine sürekli bir ilgim olmuştur.Bu ders heyecanla beklediğim ender dersler arasındadır. Yerçekimi, elektrik akımları , suyun kaldırma kuvveti gibi konuları ve bu olayların nasıl meydana geldiklerini merakla incelemişimdir. Aslında düşünüldüğünde bunlar bize fizik tarafından verilmiş hediyelerdir. Fizik kimi zaman Arşimed'in metal kaptan oyuncağı, kimi zamanda Newton'un elması oldu. Son olarak fizik biz yeni çağın insanlarına yeni bir oyuncak daha verdi. Bizler fizik kurallarının keyfini doğada değil ekranlarımızın başında bu yeni fizik tabanlı video oyunu ile çıkarmaya çalışacağız. Minik Goo'ların dünyasına hoşgeldiniz.

Daha önce bulmaca türü oyunlara ilgi duyan oyuncuların yabancılık çekmeyeceği bir oyun World of Goo. Son olarak piyasaya sürülen Ageia Physx destekli Crazy Machines 2 isimli oyunu oynayanlar demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır. Özellikle eski oyuncular tarafından 2 boyutlu oyunların aranmaya başladığı şu günlerde World of Goo iyi bir alternatif olabilir. 2D Boys tarafından geliştirilen oyun içerdiği kaliteli tema müzikleriyle bile sizi etkileyecektir.

Basit oynanışa sahip oyunumuzda gerçekleştirilmesi beklenen amaç oldukça basit. Her bölüm başında istenilen sayıda Goo'yu hedef borunun içerisine tepiştirmek. Zaman zaman karşılaşacağınız uyuyan Goo'lar, küçük parçalara ayırmanız gereken daha büyük boyutlu Goo'lar olsa da herşeyin sonu bu borulardan birine çıkmakta. Bölümleri tamamlamak için kimi zaman çok katlı kuleler yapıyor, kimi zaman köprüler kuruyoruz.Oyun temaları ve soundtrack'leri bu boyutta bir oyun için fazla bile diyebilirim. Oyun boyunca karşılaştığım yaz, sonbahar ve kış olmak üzere üç farklı temaya arkaplan müzikleri mükemmel bir şekilde entegre edilmiş. Beni gerçekten havaya soktu arkaplan müzikleri oldukça iddialı. Ekran görüntülerine bir göz atacak olursanız oyunun havasını az da olsa hissedebilirsiniz. Herşey mükemmel görünüyor. Zaman zaman kendimi Tim Burton filmi izliyormuş gibi hissettiğim oldu, sanki bu sürreal dünyaya bu ünlü yönetmenin eli değmiş gibi. Bu görsellikleri arkaplan sesleriyle bütünleştirince yaşamak istediğim dünyada kendimi buluverdim.

Yaz temalı ilk aşamayı geçmek için oyunumuza adım atıyor ve hiçte zor olmayan hamleler yapıp sırasıyla sonbahar ve kış bölümlerine geçiyoruz. Her bölümde tema ve arkaplan müziklerimiz değişiyor. Her bir bölüm için elde etmemiz en az Goo sayısı çok yüksek rakamlar olmuyor. Fazladan boruya getirdiğimiz her Goo, son basamağımız olan World of of Goo Corporation'a katılıyor. Kurtardığımız her extra Goo'yu bu bölümde Tower of Goo olarak adlandırılan kule yapımında kullanacak ve dünya üzerindeki diğer World of Goo oyuncuları ile buradan paylaşacağız. Bu şekilde oyunun tekrar oynanabilirliği arttırılmış. Kolay geçtiğiniz bölümleri işi biraz daha zorlaştırarak çözmeye çalıştığınızda oyun çok daha keyifli oluyor. Tekrar oynanabilirlik OCD diye adlandırılmış sistem ile de sağlanıyor. Her bölüm için belirlenen OCD kriterini sağlayarak bölümleri geçebilirsiniz. Bir bulmaca oyunu için kendi zorluğunu kendi yaratma özelliği çok isabetli olmuş.
Büyük bir firma mahiyetinde olmayan 2D Boys'un hazırladığı bu oyun, es geçilmeyecek kadar ilgiyi hak ediyor.