Günümüze kadar bir çok real time strateji gördük, oynadık, beğendik veya beğenmedik. Sonuçta strateji sevenler, oyunun ne niteliklere sahip olması gerektiğini bilirler. Çok fazla niteliğe ya da çok fazla detaya yer veren oyunların da (istisnalar hariç; mesela Starcraft) ne kadar sıkıcı olduğunu bilirler. İşte, The BitMap Brothers da bu ortadaki ince çizgiyi bulmaya çalışmış. Hep birlikte nasıl bir iş çıkarmışlar göreceğiz.

Oyunumuz, adından da anlaşıldığı gibi 2. Dünya Savaşı konulu. Bu yüzden konusu hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok. Oyuna girdiğimizde 2. Dünya Savaşı'ndan görüntüler izledikten sonra ana menüye geliyoruz. Buradan Single Player, Load Game, Multiplayer ve Tutorial bölümlerine erişebiliyoruz. Görevler genelde tarihe göre sıralanmış ve gerçekten yaşanmış görevler. Mesela Normandia çıkarması (Medal Of Honor'dan hatırlarsınız). Bunun gibi bazen tanıdık görevler çıkabiliyor. Single Player modunda başladığımız zaman ilk önce bir harita üzerinde hangi görevi yapacağımızı seçiyoruz. Bu bana biraz saçma geldi çünkü tüm görevlerin neredeyse %90'nında seçilebilecek sadece 1 görev var. Diğerleri hep kapalı. Açık olan görevi yaptıktan sonra bir diğeri ve sonra da diğeri açılıyor. Görev seçme ekranı hiç gelmese daha iyi :). Bir brifing'den sonra oyuna başlıyoruz.

İşte oyunun ilk gerçekçi yanı; saçma sapan barakalarda 10 saniye içinde adam üretememek. Red Alert'teki gibi adam üretme ya da şipşak diye tank ordusu basmak yok. Görev başında bilgisayarın size verdiği birliklerle veya Reinforcements (Destek birlikleri) ile görevleri bitiriyoruz. İlk başta size verilen birlikler az gibi görünse de ilerleyen zamanda gelen destek birlikleri ile (zorluk derecenize bağlı) zorlanmadan görevleri bitirebiliyoruz. Yaklaşık 25 çeşit ünite var. Bunların içinde çok seveceğiniz SMG Infantry, Flamethrower ve Mortar birimleri de var. SMG, adından da anlayacağınız gibi otomatik silah kullanan üniteler. 7-8 tanesini bir araya getirdiğiniz zaman katliam yaratmanız mümkün. Ayrıca tanklar da çok etkili. 3-4 tane Tetrarch Tankla tüm bir kasabayı havaya uçurmak mümkün.

Görevler genelde bir iki köpüyü patlatmak, Axis güçlerinin barakalarını ve yönetim merkezlerini havaya uçurmak, gizli mobil radarları bulup yok etmek, köylüleri Axis zulmünden kurtarmak :) gibi şeyler ve genelde sıkıcı. Çoğu görevde farkedilmeden ilerlemek ise çok önemli. Eğer bir kaç birlik sizi farkederse ardından birkaç birlik daha geliyor ve işinizi bitirmeleri kolaylaşıyor. Tabi hızlı veya "Ben adamları keser giderim" tarzı oyun oynamayı sevenler için de bazen karşımıza çıkan görevler var. Fakat genellikle görevlerde yavaş ilerlemek önemli. Bir göreve başladığınız zaman birlikleriniz haritanın birkaç yanına uçakla bırakılıyor (tanklar için bunu söyleyemeyeceğim). Bu birlikleri bir araya toplayıp saldırmak görevleri biraz uzatıyor ve aynı zamanda zorlaştırıyor. Bunun yerine haritada dağılmış adamlarınızı stratejik olarak kullanmak daha mantıklı. Bir üsse birkaç yerden saldırmak çoğu zaman bana iyi sonuçlar verdi.

Haritalarda fog-of-war dediğimiz sis olayı bu oyunda abartılmış bir şekilde, gerçekten bir sis gibi duruyor. Bu sisin açılması da ünitelerimizin özelliklerine göre değişiyor. Mesela tankların görüş açısı daha dar ve bu yüzden daha dar bir alan açabiliyorlar. Piyadeler ise haritayı keşfetmek için ideal. Bu arada güzel bir özellikten söz etmeden geçmeyeceğim. Adamlarınızın duyma özelliği de var ve çoğu zaman düşman arkadan geldiği zaman bunu duyarak anlıyorlar (biraz uzun sürse de farkediyorlar). Fakat düşman sürünüyorsa bu çok daha geç oluyor. Ayrıca bu sisin açılmasında haritadaki nesnelerin de etkisi var. Mesela bir bahçenin dışında duran adamınız bahçenin içini göremiyor. Bu da real-time olayına güzellik katan iyi bir fikir. Ayrıca bir de Shared-Vision dediğimiz çok güzel bir fikir yaratılmış. Mesela, bir tankınızın önünde tehlikeli bir düşman tankı var ve sizi farketmedi. Fakat sizin tankınızın görüş mesafesi o tankı vurmaya yetmiyor. Hemen bir jeep'i düşman tankının yanına götürüp sizin tankınızın düşman tankını görmesini sağlayabiliyoruz. Ve tankınız oradan da atış yapabilir hale gelebiliyor.