Bundan 8 sene öncesine dayanan Worms efsanesi, teknolojiye uyarak 3 boyutlu hale geldi. Worms 3D adı altında çıkan son kurtcuk oyununda, boyut haricinde hiçbirşey değişmemiş. Yine birbirlerinden nefret eden kurtlar, yine birbirinden güzel silahlar, zorlu araziler var.

Worms 3D, eski Worms'lara göre daha gelişmiş bir oyun şüphesiz. Hemen ilk baştan, oyunun 3D olduğunu görenler, suratlarını buruşturacaktır. Sebebi ise, 2D olup da eskiden popüler olmuş oyunlar, 3 boyutlu olduklarında her zaman yadırganırlar. Ama Worms için böyle birşey geçerli değil. Kısa bir alışma sürecünden sonra, 3 boyutlu kurtçukları da seveceksiniz.

Ben devamlı bu oyunu quick battle modunda oynuyorum. Bu modda hiçbirşeyle uğraşmadan, rastgele bir takımla ve rastgele bir haritada oynuyorsunuz. Canım sıkıldıkça bu modda bir el oynuyorum. Diğer modlar, görev modu, single görev modu falan gibi. Multiplayer olarak da LAN ve internetten oynanabiliyor.

Kontroller aslında zor değil ama alışılmışın dışında bir kontrol sistemi olduğundan, ilk oynayanlara zor gelebilir. Ama 3D olmasından dolayı, herşey düşünülmüş. Haritayı tepeden görmek, FPS modunda nişan almak falan gibi. Bu yüzden düşmanı vurmak için asla zorlanmıyorsunuz. Tabi ki 3D arazilerde silahları kullanmak çok zor olacak. Ama bu da oyunun zevkli yanı.

Oyunda takım yaratabiliyorsunuz, her türlü özelliğini de değiştirebiliyorsunuz. Oyunda kendi takımınızın olması süper bir olay. Seslerine kadar ayarlama yapmak da arı bir zevk tabi. Bu kurtcuklar bildiğiniz gibi acaip muzur. Silahları kullanmaları yetmezmiş gibi, bir de dillerini kullanıyorlar. Aslında dilleri daha tehlikeli bir silah çünkü ağızları asla boş durmuyor. Oyunda komik espriler, mimikler ve hareketler var.

Genelde yapay zeka çok iyi. Zorluk derecesine göre, düşman imkansız gibi görünen mesafelerden sizi tam kafanızdan şişleyebiliyor. Tabi siz bunu yapamayacağınızdan, çeşitli hilelere başvurmak zorunda kalıyorsunuz. Normal şartlar altında, el bombası ve bazooka en iyi dostunuz olacak. Tabi koyundan cluster bomb'a kadar çok büyük bir cephane de sizleri bekliyor. Teleport, jetpack gibi yer değiştirmekte kolaylık sağlayan aletler de düşünülmüş. Zor durumda kaldığınızda kuytu yerlere kaçmak için iyi bir seçim bunlar :)

Oyun için fazla birşeyden bahsetmeye gerek olmadığından, hemen grafiklere geçelim. Grafikler tamamen 3D ve sanki kendinizi dev gibi bir haritada sanıyorsunuz. Sadece kurtunuz ve çevresini gördüğünüzden bu böyle. Ama kuş bakışı görünüşe geçtiğinizde, minik bir haritada olduğunuzu anlıyorsunuz. Yine haritalar birbirinden eğlenceli ve komik yapılmış. Heryer dolu dolu. Sıkı bir savaş için etrafta herşeyi bulabiliyorsunuz. Kurtlar da çok şirin yapılmışlar. 3D olmaları, eski 2D'nin kalitesini verememiş tabi ama 3D kurtlar da kötü değiller. Mimikleri çok komik. Hareketleri de öyle. Patlama efektleri, silahlar, yağmur falan gibi efektler iyi yapılmışlar. Worms, neredeyse bambaşka bir oyun olmuş grafikler sayesinde.

Ses efektleri de oyunu eğlenceli yapan faktörler arasında. Çünkü kurtların birbirlerine söyledikleri çok komik olabiliyor. Müzikler de askeri müziklerden, daha eğlenceli ve hareketli mğziklere kadar değişiyor. Silahların sesleri, patlama efektleri de gerçekçi. Aam komik bir havası var tüm efektlerin. Böyle bir oyunda da bu tür seslerin olması beklenir zaten.

Oyun, 800Mhz bir P3'de bile rahat çalışıyor. 32Mb ekran kartı ile tabi ki. Oyunda fazla detay olmadığından, sistemleri yerlebir edecek bir durum da söz konusu değil.

Worms serisi iyi ki 3 boyutlu olmuş. Teknolojiye ayak uydurmuşlar. Ama ne olursa olsun, kurtlarımız yine muzur, yine yaramaz, yine afacan, yine savaşçı ruhlu ve en önemlisi de eğlenceli.