Olması gerektiği gibi olamamış bir Team17 oyunu ile karşı karşıyayız. Hiç bir oyuncu kesimine hitap etmeyen, gereksiz derecede sıkıcı "puzzle"ları ve alışılmamış oynanışıyla yeni Worms oyunu Blast kesinlikle alınmaması gereken bir oyun.

Oyunda genel mantık kafanızın üstünde bulunan değişik renklerdeki hedefleri vurmak için sarfettiğiniz çaba üzerine kurulu. Eski nostalji Galaxian gibi bir şey bir bakıma. Kontrol ettiğiniz kurtçuğunuz suyun üzerinde kendi büyüklüğünde bir botun üzerinde. Sadece sağa ve sola haraket edebiliyorsunuz. Tüm worms oyunlarında olduğu gibi bazuka ile ateş ediyorsunuz. Ve işte oyunun en zevkli yanı, hedefiniz ne renkse, yok etmek için o renkte füze atmalısınız! Ne kadar sıradışı değil mi? Dayanamıyorum böyle bir otantiklik, böyle bir zevk anlayışı. Süper süper. Ayrıca, Team17 bu yeni oyuna yeni silahlar eklemeyi de düşünmüş patlattığınız crate'lerden, balonlardan fışkıran Piranha'lar, ateş topu yağmuru ve geliştirilmiş güdümlü su altı torpidoları... Ayrıca değişik worm türleri de var. Yaşlı nine worm, savaşçı worm vs...

Worms Blast'ta 4 farklı oyun modu bulunuyor...

Puzzle: Modların en sinir bozucusu. İlk başlarda kolay ve eğlenceli gözükse de, ilerledikçe aşırı zorlaşan bu bu mod, sinir krizi geçirmenize neden olabilir.

Tournament: Buna benzer bir mod Armageddon'da da vardı. Turnuva modu içinde değişik birçok küçük oyun yer alıyor. Mesela kısıtlı bir süre içinde ne kadar çok kutucuk vurursanız o kadar puan alıyorsunuz vs. Buradaki oyunların çoğu zamana karşı yarış.

Versus: Hah işte adam gibi bir mod. İçlerinden en zevkli olanı bu. Ne de olsa worms oyunlarının asıl zevki çoklu oyuncu destekleri ile ortaya çıkmakta. Ama hemen heveslenmeyin. Artık 6-8 kanki toplanıp parti yapamaycaksınız çünkü bu seferki oyun multiplayer olarak maksimum 2 kişi ile oynanabiliyor.

Tide Trial: Gereksiz mod. Zaman ilerledikçe su seviyesi yükseliyor. Yükseleyen suyu yavaşlatmak için yapmanız gereken tek şey var. Kutucuk patlatmak. Sanki diğer modlarda farklı bir aksiyon peşindeymişiz gibi bu mod ayrı bir başlık altına konmuş.

Herşeye rağmen minik kurtçuklarımız her zamanki gibi şirin ve esprililer. Ses efektleri eski serilerdeki gibi kulağı tırmalamıyor. Fakat müzik konusunda Team17 oyunlarında sürekli bir düşüş var. Müzikler oyunla hiç uyumlu değil. Arkadaşınızla yaptığınız deathmatch ortasında bitmek bilmeyen kuş cıvıltısı mı olur ya? Tamam, Worms2'de de vardı bu ama ortam kızıştığında hemen savaşa adapte olmanızı sağlayacak olan bir müzik başlardı. Blast'te ne yazık ki bu konu adına hiçbir atraksiyon yok.

Oyunun grafikleri artık OpenGL destekliyor ve Worms2 ile Armageddon'dan daha yüksek sistemlere hitap edecek şekilde. Hoş çizgi film grafikleri ile çizilmiş mekanlar içinizi rahatlatabilir ama bunlara aldanmayın. Sonuç olarak yaşınız ne olursa olsun uzak durmanız gereken bir oyun WB. İlk bakışta sevimli gelebilir ama ilerlemeye kalktığınızda mideniz kesinlikle bulanıyor buna emin olun. Hatta fanatik worms hastasıysanız bile almayın çünkü oyunun konsepti eski worms oyunları gibi sıradışı değil. "Bari minik kardeşime alayım eğlenir" de demeyin çünkü kardeşiniz süper reklekslere sahip değilse 7nci level'dan sonraki single player puzzle'ları geçemeyecektir.

Eğer "worms" diye deliriyorsanız Worms 3 gelene kadar Armageddon'la idare edin. Oyun şu an için sadece PC ve PS2 için mevcut. Yakında GameCube ve GameBoy advance'a da gelecekmiş. (Keşke gelmese..)