Bir kurtçuk bu kadar sevimli olabilir mi? Böyle ufak tefek canlı yaratıkları sevmem aslında. Hoş, canlı olanlarının sevilecek bir tarafları da yok zaten. Ama bilgisayar, interaktif ortam böyle sümsük şeyleri bile çok sevimli yapıyor: "-Revenge!"

Nasıl ki elmada bir kurt görmekten daha kötüsü yarım kurt görmekse, en iyi kurtçuk da ölü olandır -gerçekten. Bu seferki kurtçuklar olayı aşmış, kule, kale, hastane inşa ediyor, kafanıza buzdolabı bile atıyorlar. Tabir yerindeyse çok sıkılar.

Worms 3D ile daha gerçek zamanlı kurtçuk modellenmesine geçildi. "Kurtçuklar nasıl bu kadar sevimli olabilirler?" sorusunun cevabı daha yakından verildi. Ama benim gibi eski kafalı birisi kurtçukların en sevimli hallerinin "Worms Armageddon" olduğunu inatla söyledi -söylerim tabi.

Hey, nereye gidiyoruz?
Renkli haritalar, güzel modellenmiş komik eşyalar, eskisinden çok daha rahat hareket alanı sağlanmış kurtçuklar ve "Worms 3D". Şimdi de çılgın kurtçuklar daha tehlikeli ve belki de çıkmış/çıkacak tüm oyunların içinde en komik silahlarıyla kaleler inşa edip tepelerine bu silahları yerleştirip ateş ediyorlar.

Ben hakimim masum bey
Tamam kabul ediyorum, bu sefer yeni eklenen bu kale sistemi (eski kafalıyız dedik) hoşuma gitti gerçekten ve 3D olmasını da saymazsam beğendiğimi itiraf ediyorum. Her turun başında yeni bir bina ekleyerek sadece yeni bina elde etmiyor, kaleyi de sağlama alıyoruz. Oyunun tarihinde uyguladığımız taktik ise bu noktada bir adım ileri gidiyor. Oyunu kaybetmek için iki seçenek (kurtçukların ölmesi, kalenin yıkılması) varken, arada rakip bina zincirine hasar verip yapılan binaları kullanılamaz hale getiriyor. Yani bu ne demek oluyor sevgili okurlar? Şimdiye kadar hep kurtçukları koruyarak oynamıştık; şimdi kaleyi de kollayacağız.

E tabi ben bile binaları nereye koyacağımı biliyorum. Tutup da tek sıra halinde dizmeyeceksiniz siz de değil mi? Hatta uyuz bir yarışma programı vardı. Yani yarışma fena değildi de, sunucu uyuzdu: Zayıf halka. Burada da zinciri tek sıra halinde tutarsanız, arada bir tane bina ortada hedef olur, rakip ona yüklenir ve yokederse, zincirin diğer halkaları da kullanılamaz hale gelir. Burada dikkat edilmesi gereken şey binaları zincir şeklinde değil de "ağ" şeklinde dizmektir. Yani yıldız gibi; etrafına dağıtacaksınız binaları ki biri patladığında diğerleri de bağlantıyı koparmayıp işlevini devam ettirsin. Tabi bunları yaparken elma yemekten sıkılmış ve askeri konularda bir kurtçuğun neler yapabileceğini göstermek adına vatanına milletine... ehm kurtçuklarımızın da hayatta kalması için çaba sarfediyoruz. Onlar tabi kendi üstlerine düşeni yapmışlar biraz: Miğfer takmışlar minik kafalarına, parende atmayı öğrenmişler... ama yine de yardımcı olmak lazım.

Her kulenin üzerinde farklı silahları kullanabiliyor çılgın kurtçuklar; ama her binada siege weapon kullanılamıyor tabi (hastane gibi). Ya da daha düzgün bir tanımla, basit bir upgrade mantığı var: Yeni bina-->bir üst bina-->yeni silah. Bu da şöyle işliyor: Belli bir sayıda tower ve yine belli bir sayıda "victory location" (yıldız şekilleri) üzerine tower yapınca keep yapabiliyoruz vs. bu böyle devam ediyor. Yeni bina yapmak için bağlantısı müsait mevcut binanın üzerinde olmamız gerektiğini söylemeye bilmem gerek var mı...