X-COM serisi turn-based strateji olarak piyasaya ilk çıktığında oynanabilirlik ve konu açısından oyunculara epey yeni şeyler sunmuş ve bu türdeki oyunlar arasında sağlam bir yer edinmişti. Her popüler oyunda olduğu gibi ticari amaçla devam serileri yapıldı fakat, ilk çıkan oyunun verdiği tadı veremedi. Elimizdeki oyun ise bu ismi kullanan ancak popüler X-COM serisi ile hiç ilgisi olmayan bir oyun. Bunu başta belirtmek gerek, çünkü X-COM tutkunları bu oyunu alacak olurlarsa bazı açılardan hayal kırıklığına uğrayacaklar.

Oyunun adını bir kenara bırakıp konuyla birlikte genel bir incelemeye girelim. Dünya uzaylıların işgali altındadır (X-COM serisi ile tek benzerliği bu). Bilimadamının biri de uzaylıları yoketmek için Enforcer adında bio-mekanik bir robot yapar ve ortalığa salar... :) Biz de bölümler boyunca üçüncü şahıs gözünden (3rd person view) Enforcer'ı kullanıp uzaylı öldüreceğiz. Bu türdeki oyunlardan beklendiği gibi oyunumuzun başka bir amacı veya konusu da zaten yok.

Oyunun en büyük özelliği Unreal Tournament motoru kullanılarak yapılmış olması. Bunu da ayarlar menüsünün görünümü ve konsol ekranından farkedeceksiniz. UT motorunun kullanılması nVidia ve 3dfx grafik çiplerinin oyun tarafından desteklenmesini ve aydınlatma, yansıma vb. efektlerin başarıyla uygulanmasını sağlıyor. Ancak, makinanızın konfigürasyonuna (yüksek çözünürlük ve 32bit renk derinliğinde) ve aynı anda ekranda bulunan nesne sayısına bağlı olarak zaman zaman yavaşlamalar yaşanabiliyor. Fakat, sadece multiplayer FPS oynanacağı düşünülerek optimize edilmiş UT motorunun oyundaki onlarca modeli ayna anda hesaplamaya çalışması sonucu yaşanan bu yavaşlama normal sayılabilir. Ayrıca, UT level editörü kullanarak oyuna yeni map'ler yapma şansınız da var.

Gelelim oyuna... Her bölümde amacınız belli sayıda verilen ve yaratıkların dünyaya inmelerini sağlayan transporter'ları yoketmek, bazı bölümlerde ise buna ek olarak yine belli sayıda sivili kurtarmanız isteniyor. Kurtarmak için de üzerlerine gelip dokunmanız yeterli oluyor. Her ikisinin de kalan sayıları ekranın sol kenarında belirtiliyor. Bölümler bazen aynı UT'da olduğu gibi çok büyük olabiliyor veya kimi önemli noktalar ilk bakışta görülemeyecek kadar köşelere, aralara, bina arkalarına veya içlerine gizlenebiliyor. Bulabilmek için de (eğer kontrolleri değiştirmediyseniz) 'H' tuşuna basarak bir sonraki (veya en yakın) hedefin Enforcer'ın başının üzerinde çıkan bir ok ile gösterilmesi sağlanıyor.

Seviyelerde uzaylı yaratıkları öldürdükçe, zorluk değerlerine bağlı olarak, Data Point isimli puanlar bırakıyorlar. Kısa bir süre sonra kaybolan bu puanları vaktinde toplayarak bölüm aralarındaki "upgrade" ekranlarında silahlarınızı, oyun boyunca çıkan power-up'ları ve Enforcer'ın temel özelliklerini geliştirebiliyorsunuz. Bölüm boyunca bulacağınız soru işareti şeklindeki power-up'lar ise bölüm sonunda karşınıza yeni bir power-up veya silah olarak çıkabiliyor. Bunları açmak için de puan harcamanız gerekiyor, ayrıca, her türdeki upgrade en çok dört kez yapılabiliyor. Bölümler boyunca karşınıza bol miktarda silah çıkıyor. Silahlar tekrar tekrar yeniden yaratıldıkları için (re-spawn) cephane aramak gibi bir probleminiz yok. Ancak elinizde sadece bir tek silah taşıyabiliyorsunuz ve bu silahı da cephanesi bitene kadar kullanabiliyorsunuz. Ek olarak, bonus bölümleri açmak için her bölümde bir duvarın arkasında veya daha farklı birçok noktaya gizlenmiş harfleri toplamanız gerekiyor. B, O, N, U ve S harflerini toplarsanız daha fazla Data Point toplayabileceğiniz bonus seviye açılıyor. Açıkçası o kadar karmaşa içinde bu harfleri toplamaya pek fırsatınız olmayacağı kesin.

Bölümlerdeki temel amaçlarımızı yazmıştık. Bunun yanında bazan bir tekne veya asansör üzerinde ilerlerken belli bir süre için sağ kalmanız veya sivilleri korumanız gereken kısa bölümler de olabiliyor. Oyundaki görev çeşitliliği birçok farklı mekan olmasına karşın sadece bunlarla sınırlı ve belli bir süre sonra sadece uzaylı öldürmekten fazla birşey yapmadığınızı görüyorsunuz. Kısacası, bölümler şekilsel olarak farklı olsa bile içerik olarak birbirinin tekrarı şeklinde. Bu da oyunu belli bir süre sonra sıkıcı hale getiriyor.

Oyunumuz bir konsol oyununun PC sürümü gibi birşey. Sürekli olarak düşmanları öldür, power-up'ları kullan, vs. vs. Enforcer biraz MDK, biraz da Serious Sam karışımı birşey. Bir action shooter'a para harcamak isteyenlere önerim Serious Sam olacak; en azından FPS bakış açısıyla oynandığı ve görsel olarak daha zengin olduğu için bile yeter. Fakat sadece "düşünmeden önüne geleni yoket" türünde bir arcade oyunu istiyorsanız bunu da deneyebilirsiniz.