Impression Games ile ilgili olarak daha fazla ne yazabilirim artık bilmiyorum. Böyle insanlar işte bu denli başarılı işlere imza atabiliyorlar, hazır yapabiliyorken de yapıyorlar. Kurgusal bir cümle oldu biliyorum, ama emin olun Zeus'un hazırlanmasındaki kadar kurgusal değil.

Sierra son yıllarda büyük paralar kazanmaya başladı. Bunda da Valve ve Impression Games'in başarılı oyunları Half-Life ve Caesar'ın rolü çok büyük, hatta HalfLife ve bilimum modifikasyonu Sierra'yı gün geçtikçe daha zengin bir şirket yapmaya devam ediyor. Ama biz stratejistlerin (evet kabul ediyorum, iğrenç Counter-Strike oynuyorum, ne yapayım) asıl ilgilendiği konu muhakkak ki Impression games ve onun herbiri ödül kazanan Şehir Kurma oyunlarıdır.

Haftalardır Turkish Gamer sayfalarında değil yazım, gölgem bile görünmüyor, bunun en önemli sebebi de Red Alert 2'ye takılmış olmam ve ilgimi çekecek yeni bir oyunun çıkmamış olmasıdır. Şahsen No one Lives forever gibi Action oyunları da muhteşem eserler olarak görüyor olsam da, dediğim gibi, ben Ground Control veya Submarine Tıtans gibi oyunları tercih ediyorum. Nostaljik bir başlangıç yapmak istemiştim, Turkish Gamer'da ilk yazım Pharaoh'du ve yazıyı yazarken bir de rehber yaratma düşüncesi bende hakimdi (ama galiba ilgi çekmedi, hem bence Pharaoh oynayabilecek kadar iddialı insanlarsanız (tamam abarttım) bir strateji rehberine ihtiyacınız yok demektir. Ama asıl fikrimi değiştiren bir çok forumda insanların hayli mantıklı şeyler yazıyor olmasıydı, ve benim böyle bir yazı yazmama kimsenin ihtiyacı yoktu. ([Serhat, parantez yine kontrolden çıkıyor, kapa çocuğum bakıyım - Nejat Kaptan] [Emredersiniz paşam - Muavin Serhat])

Zeus, herhalde Ceaser II'den beri süre gelen ve değişmeyen bir grafik-ses-arabirim kurgusuna ilk defa bir değişiklik getiriyor, ve şehir ekranın arabirimini değiştiriyor. Artık inşaat listesi, sağ tarafta yukarıdan aşağıya dizilmiş, ve ilgili konu başlığına tıkladığımızda, bu menüde o konuyla ilgili istatistiki bilgiler veriliyor. Eskisi gibi oversees, advisors vs. derdi yok. Oyunda değişmeyen unsurlar ise, şehir üretim mantığı. Caesar veya Pharaoh tecrübesi olan biri sadece arabirime alışarak Tutorial oynamadan Advetures'a geçebilir.

Zeus ile birlikte oyunda bir diğer değişiklik de ticaret alanında yapılmış. Artık komşularımızla ilişkilerimiz daha detaylı. Onlara para gönderebiliyor, kendimizi sevdirmişken asker isteyebiliyoruz. Yani artık oyundaki herşeyin değiş tokuşu, ya da ticareti mümkün. Üstelik kendimizi tüm komşulara sevdirmişsek, paramız bitince 30000'er Db. Gönderebilirler ki bu da en azından 5 yıl yeterli para demek.

Oyunda görev yapıları da değişmiş. Adventures bölümü altında, hepsi 3-10 görev arasında değişen maceralar serpiştirilmiş, istediğimizi oynuyoruz. Maceralardan birini bitirdikçe, yenisi açılıyor. Görev yükümlülükleri de çaktırmadan üstünüze geliyor. Örneğin sizden bir bina yapmanız isteniyor, ama o binayı yapmak için önce bilmem ne kadar brozne, yaptıktan sonra da çalışması için bilmem ne kadar wine istiyor falan. Böylelikle görev içinde göreviniz oluyor.