Türkiye'nin en iyi iki oyun sitesinin birleşmesinden sonra kendimi daha bir sorunlu hissettim arkadaşlar, sizleri de bir o kadar şanslı! Aslında saçma bir giriş oldu ama içinden böyle birşeyler yazmak geldi. Daha birkaç güne kadar rakip olduğumuz bir siteyle birleşmek insana böyle şeyler yazdırıyor doğal olarak. Sizler şanslısınız çünkü Türkiye'nin en iyi oyun yazarları size en iyisini sunabilmek için çalışacak. Bizler de şanslıyız aslında. Tecrübelerimize tecrübe ekleyecek bir kadroyla yolumuza devam edeceğiz. Her neyse git gide inceleme yazdıkça giriş konusu bulmanın zor olduğu şu dönemde bu haber iyi oldu (herşeyden malzeme çıkarıyoruz ya hadi hayırlısı!). Hoş geldin MK+TrGamer!!

Oyunumuz merakla beklenen Zoo Tycoon. Microsoft'un yayıncılığını üstlendiği ve pek ismi duyulmadık bir firma olan Blue Fang Games'in yaptığı bir oyun. Alırken oyundan pek fazla bir şey beklemiyordum ama şimdi delisi oldum desem yeridir. Roller Coaster Tycoon ile oynanış bakımından oldukça benzerlik taşıyan Zoo Tycoon (ZT), grafik bakımındanda aynı yumurta ikizi özelliğni gösteriyor. Farklı oyun firmalarının ellerinden çıkmış iki oyun ama temel olarak aynı: Oyuncuyu eğlendirecek değişik ve detaylı bir oyun! Hepimiz kendimize şu soruyu sormuşuzdur değil mi; "El atmadıkları konu kaldı mı?". Aslında ben birkaç konu buluyordum ama hayvanat bahçesi yapmak hiç aklıma gelmemişti. İtiraf etmek gerekirse pek çekici de gelmiyor, ama oyunucuyu çekecek herşeyi yapmışlar.

Oyuna isteğinize göre görevlerden ya da serbest bir oyun olarak başlayabilirsiniz. Size tavsiyem kesinlikle Traning bölümlerini atlamamanız ve dikkatli bir şekilde neyi nasıl yapacağınızı öğrenmeniz. Tabii ki az da olsa İngilizce gerektirecek bir oyun ama genel olarak diğer oyunlarla benzerlik gösterdiğinden kolayca oyunun oynanışını öğrenebilirsiniz. Oyunun nasıl oynandığını detaylı bir şekilde size anlatmaya çalışacağım daha sonra, ama önce biraz grafiklerden bahsedelim.

Biraz önce de söylediğim gibi grafikler ve kamera açısı Roller Coaster Tycoon (RCT) ile oldukça benzerlik gösteriyor. Ama ZT daha ağır basıyor. Biraz daha yumuşak göze hoş gelen bir grafik yapısına sahip ZT. Kelirtmeliyim ki ZT'da grafiksel olarak daha çok hata var. Mesela timsahlar suda yüzerken telin yanına geldiklerinde artık telin dışında yüzmeye (!) başlıyorlar. İlginç olan birde telin dışında takla atar gibi hareket yapmaları :) Sanki o da dışarı çıktığını anlıyor da sevincinden takla atıyor. Müzikler ise "YOK". Cidden yok. Oyunu oynarken müziği açamıyorsunuz. Sadece menüde safari müziğine benzer bir müzik var o kadar. Zaten oyun içinde müziğe ihtiyacınız olmayacak. Uğraşacak o kadar çok şeyiniz olacak ki müziğin olup olmaması sizleri ilgilendirmiyor. Ama şahsen şöyle Afrika tarzı (nasıl oluyorsa:)) birşeyler beklerdim.

Oyunun ayarlarında anlatılacak pek bir şey yok. Oyunu açarken uzun bir yüklemeyle karşı karşıya geliyorsunuz. Başka hiçbir yüklemeyle karşılaşmıyorsunuz. Yani sadece oyun açılırken bir yükleme oluyor. Bir de menüde bir ikon var. Yeni ZT hayvanları indir gibisinden birşey olmalı. Hiç denemedim ama sanırım yeni hayvanları internetten indirmeye yarıyor. ZT'da yaklaşık 70 civarı hayvan var. Ve 20 civarı hayvanın da erkek ve dişi modellemesi. Hani erkek aslanın boynunda kıllar olur dişisinin olmaz ya onun gibi farklılıklar işte.

Bir hayvan sergileme yeri yapmak için "exhibit" adı verilen bir kafes yapmamız lazım. Kafes dediysek kuş kafesi gibi değil, etrafı tellerle çevrili yer yani. Birçok tel/tahta türü var. Hayvanına uygun olacak şekilde kare biçiminde tellerimizi yapıyoruz. Yaptığımız bu kafesin etrafı tam olarak kapandığında kafesimizin kapısı kendiğinden olacaktır. Bu telin türü önemli çünkü her hayvanın cinsine uygun kafes yapmak zorundasınız aksi takdirde hayvanlar kaçabiliyor. Kaçıp milleti parçalasın diye ben aslanı salıvermiştim; tabi alışmışız FPS oyunlarındaki caniliğe ama kimseye bir şey yapamadan görevli gelip onu sağlam bir kutuya koydu. Ziyaretçilerin hepsi kaçtı ama olsun. Yeter ki eğlenelim değil mi? Kafesimizi yaptıktan sonra ziyaretçiler rahat rahat hayvanları seyredebilsin diye etrafına yollar, banklar yapıyoruz.