Eurosoft tarafından hazırlanan Barbaros'da kısmen sıra tabanlı kısmen gerçek zamanlı izometrik açıdan gördüğümüz iki boyutlu harita üzerinde bize düşen görevleri yapmaya ve donanmamızı zafere taşımaya çalışıyoruz.

Oyunun genel teması düşman gemilerini batırmak ve düşman ticaret gemilerini yağmalamak üzerine kurulu. Yağmaladığımız düşman ticaret gemilerinden kazandığımız parayla tersanemizde yeni savaş gemileri inşa edip donanmamıza katıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken şey fare imlecini saldırmayı planladığınız geminin üzerine getirip dost veya düşman olup olmadığına bakmanız gerektiği. Çünkü dost bir ticaret gemisine saldırmanın bedelini para kaybı olarak ödüyoruz.

Savaş sistemi de gayet anlaşılır ve basit. Gemileri tanımak ve ne kadar güçleri olduğunu anlamak için imleci üzerlerine getirip sağ tıklamanız yeterli. Örneğin düşmanın 10 gücü olan gemisine siz 9 gücü olan geminizle saldırırsanız geminiz batacak ancak düşman gemisinin de tek birim gücü kalacaktir. Büyükten küçüğe çeşitli güçlerde gemileri aynı derecede değişen maliyetlerle tersanemizde üretebilmekteyiz. Gemilerimizi hareket ettirmek veya saldırtmak için de üzerine tıklayıp hareket edeceği yönü belirtmemiz yeterli. Oyun haritası karelere bölünmüş durumda ve her "turn" de sadece bir gemiyi bir kare kadar ilerletebiliyoruz. Bunun haricinde hiçbir şey yapmazsanız da "turn" ler yine de geçmekte. Barbaros bir açıdan masa üstü oyunlara benziyor bu konuda.

Demo'da yalnızca bir bölüm bulunduğundan Barbaros'un ilerleyen bölümlerinde oyuncuya neler vaadedebileceği hakkında çok bir fikir sahibi olmak mümkün değil. Ancak fikir sahibi olabileceğiniz bir şey varsa o da arka planda sürekli tekrar eden ve bir süre sonra sizi transa sokan Mehter Marşı.

Oyunun düşük bütçe ve kısıtlı imkanlarla yapıldığını oynarken mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Barbaros'dan bir Age of Empires beklemek ona haksızlık yapmak olacaktır. Tamamen Türk yapımı olan oyun neredeyse var olmayan oyun sektörümüz içinde bugüne kadar gördüğüm yapımlar arasında nitelikli bir yerde olabilecek potansiyele sahip.

Oyunda da en çok hoşuma giden şey oyunun TCP/IP aracılığı ile hem yerel ağ hem de internet üzerinden çoklu oyuncu desteği vermesi. Kalabalık donanmalarla harita üzerinde yapılacak taktik savaşları olursa Barbaros kendini oynatacak nitelikli bir yapım olabilir.

Min. Sistem:
Windows 98, 2000, XP ,Pentium II ve üzeri işlemci , 128 MB RAM , 500 MB HDD Alanı, CD- ROM sürücü,32 MB Yüksek çözünürlüklü ekran kartı.