PlayStation'da olimpiyat oyunu oynamayalı uzun zaman oldu. Pekin 2008 Olimpiyatları�nı izlediğimiz şu günlerde SEGA ve Eurocom işbirliğiyle hazırlanan Beijing 2008: The Official Video Game of the Olympic Games diğer birçok platformla beraber PS3'lerimize de misafir oluyor. Tam olarak otuz sekiz farklı dalda oyunla ve bunları online olarak oynayabilme seçeneğiyle her ne kadar beklentilerimizi tam olarak karşılamasa da oyun piyasası açısından ölü zamanlar olan şu dönemde raflarda oynanabilir diyebileceğim oyunlar arasında yerini alıyor.

Oyunu açtığımızda sade bir menü karşılaşıyoruz. Menüde önemli olarak; training(antrenman), yarışma(competition), olimpik oyunlar(olympic games) seçenekleri, ayarlar seçeneği ve ek olarak birkaç seçenek daha bulunuyor. Antrenman seçeneği adından da anlaşılacağı üzere oyuna alışmak, kontrolleri öğrenmek için başvurmamız gereken adres. Yarışma kısmından istediğiniz oyunu seçerek direkt olarak oynayabilirsiniz. Olimpik oyunlar kısmında ise televizyonlarımızdan izlediğimiz olimpiyat oyunlarına dahil olup otuz iki ülke arasından seçtiğimiz ülkeyi farklı dallarda temsil edebiliyoruz. Bu otuz iki ülke arasında ülkemizi görememek hayli üzücü bir durum, eklemeden geçmeyeyim. Ülke seçiminden sonra tıpkı gerçek açılışta da olduğu gibi(gerçi sonradan Çin işi efekt olduğu ortaya çıktı ama) muhteşem bir havai fişek gösterisi eşliğinde olimpiyatların yapıldığı stadı görüyoruz.

Karakterimiz hız, dayanıklılık, güç gibi birçok açıdan geliştirilebilir. İlk başta bunun için belirli miktarda verilen puanları kullanarak karakterimizi başlangıç için önemli olan güç, hız gibi özellikler yönünden geliştirmemiz yararlı olacaktır. Oyunda atletizm, judo, yüzme, masa tenisi gibi otuz sekiz farklı dal bulunuyor. Her gün dört farklı dalda yarışıyoruz, ilerleyebilmek için en az birinde başarılı olmamız gerekiyor. Bu dallar arasında yüzmeyi tavsiye ederim. Gerek görünüm açısından gerek karakterlerin hareketlerindeki gerçekçilik açısından diğer dallardan fazlası var.

Grafikler tatmin edici seviyede. Özellikle karakter modellemeleri çok güzel, detaylar yerli yerinde. Karakterler ısınma sırasında ve oyun esnasında hareket ederken neredeyse televizyonda izlediğimiz sporculardan ayırt edilmiyor. Özellikle yüzme dalında yarışırken havuzun gerçekçiliği göze hoş geliyor. Sporcular ve spor alanları güzel yalnız çevre için bunu söyleyemeyeceğim. Çevre görüntülerinde fazla miktarda kırılmalar var. Genel olarak PS3'te bugüne kadar çıkmış oyunlar içerisinde değerlendirirsek grafikler için ortalamanın üzerinde diyebiliriz.