"Mafyacılık" hayatımıza o kadar çok girdi ki son günlerde gerek oyunlar, gerek TV'deki diziler olsun adeta "hadi gelin arkadaşları toplayıp şöyle bir güzel dağıtalım" kıvamına gelivermişiz de haberimiz yok :) Bir de bunu oyun içinde abartarak yaptığınızı düşünürseniz sanal bir çete elamanı ya da mafya babası olmanız işten bile değil. Bu durumdan pek şikayeti olanların çıkacağını da zannetmiyorum, zira sanal alemde gerçek hayatta yapamayacağınız birçok şeyi yapma özgürlüğünüz var.

Crime Life tam bu noktada sokak çetelerinin acımasız dünyasında kendinizi buluvermenizi sağlıyor. Aslında oyun için GTA'nın bir kolu ya da GTA ve Final Fight karışımı bir aksiyon oyunu da diyebiliriz. Bu tür oyunları sık sık görmemize katkı sağlayan, hatta ekranlarımıza Hip Hop ve sokak çetelerini, mafyayı bizlere enfes lezzetler ile sunan RockStar'ın da payı çok büyük. Konami ve diğer firmaların da böyle bir potansiyeli kaçırmayacağı da zaten ortada. Beat Down: Fists of Vengeance ve 187 Ride or Die derken, işte bu camiaya bir de Crime Life: Gang Wars katılıverdi. PC'lerde GTA'dan başka pek bir alternatifi bulunmayan, daha çok konsollara çıkarılan bu tür oyunları PC kullanıcıları da muhakkak çok sevecektir. Zaten ülkem oyuncusunun içinde bulunduğu ortamı da göz önüne alınca mafyacılık oynamayı sevdiği de bir gerçek oluveriyor :)

Oyunumuz klasik gangster filmlerinden olan New Jack City, Boyz n the Hood, Menace II Society gibi benim çok sevdiğim filmleri hatırlattı bana; esas oğlanımız kendisini kanıtlamak için hep bir şeylerin peşindedir. Hayat onu acı kucağına çeker kenar mahallerindeki onu hep dışlayan arkadaşlarından intikamını alacaktır artık falan gibi... Crime Life'ta esas oğlanımız Tre de bu yolla kendini Big Dog'un çetesinde buluverir. Oyun konu olarak da zaten bu filmlerden en az birini izlediyseniz sizlere hiç yabancı gelmeyecektir. Zaten GTA tarzı bir emir komuta zinciri var. Sizden istenen görevleri yapmalı ve saygıdeğer bir insan olmalısınız. Crime Life aslında günümüz çete anlayışının en azından TV'lerde görüp "işte Harlem'e polis bile giremiyor gördünüz mü?" dedirtecek bir atmosfere sahip ama sadece o kadar. Ben bu tarz oyunları sevdiğim için oyunun hep iyi yanlarını gördüm. Bu yüzden öyle çok şaşalı bir oyun beklemeyin.

Welcome to Grand Central City

Grand Central City, sokak çetelerinin ve mafyanın kol gezdiği ve sizi de bu ortama çeken ender şehirlerden olsa gerek. Sanırım Big Dog'un önderliğinde birkaç adam temizleyeceğiz. Öyle hemen ortama almıyorlar adamı, önce kendini kanıtla. İnsanlar sana saygı göstersin, bir de hurdacıdan şöyle alüminyum bir levha alıp sirkede parlatıp boynumuza astık mı saygı duymayacak adam yok bu şehirde :) Şişştt birader müziğin sesini açsana "D12 değil mi bu çalan?", Öyle Grand. Central City'de Hip Hop dinlemeyen adama kız vermiyorlar :) Herhalde GCC'nin nasıl bir yer olduğunu hayal edebilmişinizdir. Varilleri ateşe vermiş ve etrafında şortlu, uzun t-shirtlü gençleri her an görebilirsiniz. Aslında çok hoş bir ortam sağlanmış. Gerçekten bir Detroit havası var oyunda ve bu tarz oyunlardan hoşlananları kesinlikle içine çekecektir.

Sokak çeteleri de...

Evet, Tre büyük bir çete lideri olma yolunda ilerlemektedir ve siz de buna katkıda bulunacak ve destek verecek çete elemanlarındansınız. 25 bölümlük bu macera esnasında bölüm geçtikçe kendinize saygı duyurmak için yapacağınız şeylerin sayısı da artıyor. Örneğin sokak aralarında kavga edecek ve itibarınızı arttıracaksınız. Oyun esnasında genelde gideceğiniz uğrak mekanlar ve sayılı durumlarda buralarda karşılaşacağınız karakterlerle hikayenin temelini oluşturuyor. Herkes bir çete mensubu ve kendilerin de bu yolda en iyi olmasını istiyor. Hiç kuşkusuz bu görev tabanlı oyunda zaman zaman onlarla karşılaşmak ve alt etmek zorundasınız. Mesela onlardan önce bir mekanı basmalı ve yağmalamalısınız ya da mensup olduğu çete üyelerine iyi bir ders vermelisiniz.