Europa Universalis II, ilkinde olduğu gibi yine arayüz olarak kurulumu kolay ama oynayış olarak oyuncuyu hem bir general hem de ülkesini yöneten bir lider olmak zorunda bırakan bir yapıya sahip. Tipik bir strateji oyununun oldukça ötesinde oynayışı zor bir oyun. Aynı anda hem diplomasiyi yönetip hem de savaşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bir de bütçeyi dengeleyeceksiniz.Oyun 400 yıl boyunca avrupa tarihinde girişilen ağır savaşlarla bizi karşı karşıya getiriyor. Yeni tarihle ilgili önemli olayları ve bu olayları gerçekleştiren şahsiyetlerle karşılıklı olarak mücadele etmenizi sağlıyor. Kısacası Osmanlı İmparatorluğu'nu seçip yeniden üç kıtaya sahip olabilirsiniz. Oyun yüksek orta çağı, Rönesansı, baronları, Napolyonu ve yeni üniteler için yerel savaş yollarını kapsamakta. Soldaki partlardan İngiltere'de güllerin savaşı olarak bilinen iç savaşı seçtiğinizde kendinizi savaşın tam ortasında diplomasi ve yandaşlık faaliyetleri yürütürken bulacaksınız. Aynı zamanda Japonya'da 200 yıl önce yaşanan iç savaş, Amerika ve Fransız devrimi ve son olarak Napolyon Bonapart savaşları. Bu oyunu oynadıktan sonra tarih sınavı vız gelir. :)))

Oyuna başmadan önce surrender bölümündeki interface, units, diplomacy, combat, religion, colonisation, economy, development ve information bölümlerinde kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim yoksa sizi çiğ çiğ yerler. Ben en çok colonisation bölümünü sevdim. Oyunun single player modunda ise soldaki scenarios bölümden savaşmak istediğiniz dönemi seçiyorsunuz. Hafızadaki scenarioslardan birini seçebilirken isterseniz kendi scenario'nuzu da yapabiliyorsunuz. Oyunda bir toprak parçasını ele geçirdim artık benden alamazlar diye düşünmeyin, birlik olup size saldırıyorlar. Oyunu sağdaki ilk resme göre anlatıyorum. İşte karşınızda Osmanlı İmparatorluğu ama oyunda Türkiye olarak yazılmış. Oyun boyunca Black & White'ta olduğu gibi bir "el"iz. Mouse'un sağ tuşu ile nerelere hangi binaları yapmak istediğimize, nereye diplomat göndereceğimize ve hangi ülkeye savaş ilan edeceğimize karar veriyoruz.

Oyun başladığında size durumunuz ve strateji hakkında bazı şeyler ima edilecek (hint). Hintlerin sayısı 59'a kadar çıkabiliyor. Sol alt köşede menu, harita zoom, history, nerelere ne vaadlerde bulunduğumuzu, diplomasi faaliyetlerinizi ve haritayı üç farklı modda görebiliyoruz. normal economy ve political olarak. Sol üst köşede naval (deniz) ve land (kara) birliklerinin durumu. Bütçemiz ve finansal kaynaklarımızı görüyoruz. Ben Simcity'de çok para harcadığımı düşünürken bu oyunda çok daha kısıtlı bir bütçeyle oynamak zorundasınız ve yaptıklarınızın meyvelerini çok kısa vadede alamıyorsunuz. Bir binanın yapımı 12 ay sürebiliyor. Bu süre en kötü yapı için; daha büyük bir yapı için bu süre 36 aya kadar çıkıyor.

Değerlendirme
Oyun multiplayer'da sadece 8 kişiye izin vermekte. Lan ve internet desteği mevcut. Bu oyunu zamanı bol olan oyuncular için öneriyorum. Oyunun müzikleri bizi dönemin atmosferine daha iyi hazırlıyor. Negatif yönleri ise options bölümünün çok fonsiyonel olmaması ve oyuna alışmanın zaman alması.