New York, 2009'un Ocak ayı, kış olabildiğince sert. Manhattan her geçen gün yaşanmaz bir hale bürünüyor. Anlaşılmaz sebeplerle insanlar birbirlerini öldürüyor. Hiçbir katil birbirini tanımasa da tüm bu cinayetlerin arkasında ortak bir sır perdesi var. Lucas Kane de bu cinayetlerde bir kukla mı yoksa?

Soğuk bir kış günü herkes gibi Lucas da sıcak bir kahve içmek için sıradan bir kafeye gider. Her şey normaldir. Ta ki tuvalette şeytani bir güç onun ruhunu ele geçirene kadar. Lucas bilinçsizce masum bir insanı katleder. Uyandığında ise haberlerde okuduğu katillerden hiçbir farkı yoktur. Kendine gelmeli ve ne olduğunu anlayabilmek için buradan uzaklaşmalıdır.

İşte tam bu noktada ana karakterimiz Lucas'ı yönlendirmeye başlıyoruz. Ortalığı olabildiğince çabuk toparlamalı ve kimseyi şüphelendirmeden buradan çıkmalısınız. Oyunda çok ekranlı bir karakter izleme sistemi mevcut. Bu şekilde bir taraftan yapmanız gerekenleri yaparken diğer karakterlerin hareketlerini izleyebileceksiniz. Bu da paniklemeden karakterinizi yönlendirmenizi sağlayacak. Şöyle ki, evinizi toparlamanız gerektiğinde kapıya gelen polisin hareketlerini görebileceksiniz. Bu da etraftaki nesneler ile etkileşime daha kolay girmenizi sağlayacak. Üst bardaki simgeler de size yapmanız gerekenler hakkında fikir verecektir.

Öncelikle ufak bir not; Bu oyunda kontrol ve zamanlama her şeyiniz demek oluyor. Onun için sağlam bir gamepad ile oyuna başlamanızı öneririm. Çünkü her iki analog koluda kullanmanız gerekecek. Klavye ile zorlanmanız olası.

Tüm delilleri ortadan kaldırmanız için zamanınız yok onun için fayansları temizleyip cesedi tuvalete taşımalısınız. Eliniz yüzünüzü yıkadıktan sonra bu lanet olasıca cehennemden çıkabilirisiniz. Hesabı ödemeyi unutmayın, bu sizi şüpheli durumuna düşürecektir. Taksiye atlayıp buradan uzaklaşabilirisiniz artık.

Oyun da yavaş yavaş her şey rayına oturmaya başlayacak bundan sonra. Oyunda dört karakterimiz var yönlendirebileceğimiz. Ana karakterlerden Lucas Kane, Detektif Carla Valenti, Carla'nın ortağı Detektif Tyler Miles ve Lucas'ın kardeşi Marcus Kane. Bu karakterleri istediğiniz sırada seçerek oyunu oynayabilirsiniz.

Carla ve Tyler olayı araştırmak için görevlendirilen dedektiflerdir. Lucas'ın bıraktığı yerden olayı onlar devralıyor. Olayı tam anlamıyla araştırmalı ve bu kabusa bir son vermelidirler. Carla daha oturaklı ve sakin bir yapıya sahiptir. Ama zamanla Carla, Lucas'a olan yakınlığını gizleyemeyecektir. Carla'yı Lucas'a çeken bir şeyler vardır. Tyler ise tipik bir dedektif imajı çizmektedir. Ama Carla için harika bir yardımcıdır. Lucas'ın Kardeşi Marcus ise her ne kadar Lucas ile anlaşamasalar da Lucas'ın yanındadır. Lucas'ın aksine bir rahiptir ve kardeşine içinde bulunduğu çıkmazlardan kurtulması için öğütler verir.

Oyun tamamen bir film havasında ilerlediği için karakterlerinizi de ona göre yönlendiriyorsunuz. Ortada bir katil var ki bu sizsiniz. Detektifler peşinizde. Olayı çözmeniz gerekiyor. Bir taraftan halüsinasyonlar görüyorsunuz. Buna bağlı olarak tüm karakterler ile senaryonun farklı bir tarafını tamamlıyorsunuz. Lucas olup biteni anlamaya çalışıken, Carla ve Tyler cinayeti araştırıyor. Marcus sizin üşütmüş olabileceğinizi düşünüyor. Sanki bir filmin içine girmişiniz gibi. Bu tarz bir oyuna bir kaç farklı son çok güzel olabilirdi.

Modern çağın sorunu 'Stres'

Herkes bir şeylerin peşinden koşturup duruyor. Etrafta bir yığın insan, kimse birbirinden haberdar değil. Farklı sorunlar herkesi bir yerlere sürüklemiş. Çalışmanız gerektiği söylenmiş. Daha en güzel dönemlerinizde sınavlar ile boğuşmaya başlamışınız ve dahası. Bunların oyunla ne ilgisi mi var? Çünkü sizi stres'e iten etkenler bunlar. Her ne kadar Lucas'ın sebepleri olmasa da...