Baba olmak nasıl birşey acaba? Hastane koridorlarında bir o yana bir bu yana yürümek, hemşirelerin gelip de, çocuğunuzun cinsiyetini söylemesi.. bana çok uzak kelimeler bunlar. Ben Baba olmaktan bahsediyorum. Bakın, baş harfi büyük yazdım. Godfather olayı yani. Mis gibi.

Mafya konulu birçok oyun çıktı piyasaya ve oldukça popüler oldular. GTA ve Mafia bunların başında geliyor. Özellikle Mafia, derinlemesine işlediği konuyla, bizleri gerçek bir Baba olma isteğine itti. Ama öyle kolay değil Baba olmak. İlk aşamada yapılması gereken o kadar çok şey var ki.

Bunlardan ilki, Gangland adlı oyunu almak. Bu oyun, çok eğlenceli bir oyun. Sıfırdan başlayarak, sağlam bir mafya oluşumuzu konu alıyor. Sokaklardan dev binalara, 3-5 adamdan, dev bir serseri ordusuna uzanan görevler yığınını konu alıyor. 5 ayrı mafya ailesi, kardeşlerini bulmaya çalışan adamlar, verilen emirleri, gafil avlanan kardeşler. Tam bir mafya filmi.

Oyuna, sıfırdan başlıyoruz demiştim. Gerçekten de işlere en baştan başlayıp, yavaş yavaş ortama hakim olmaya çalışacağız. Önce kasabada kanunsuz işler yaparak adımızı duyuracak, akabinde cepleri doldurarak daha büyük alanlarda iş yapmaya başlayacağız. Tabi, rakiplerimiz de boş durmayacak ve bize engel olmak için ellerinden geleni yapacaklar. Sizin de onlara engel olmanız için, yapabileceğiniz birçok şey var. Mesela bir silah dükkanı satın alıp, bir de sürü ile adam kiralayıp, o adamları silahlandırarak düşman ailenin üzerine salmak. Pahalı ama etkili bir çözüm. Tabi oyunun başlarında, öyle ordu gibi adamlarınız ve binlerce kanunsuz iş yapan dükkanınız olmuyor. Oyunda ilerleyecek, itibar ve para kazanacak, ondan sonra bu söylediklerime sahip olacaksınız.

Oyunun kontrolleri çok basit neyse ki. Tüm bu anlattıklarım size zor gelmiş olabilir ama öyle değil. Oyuna alışmak hiç zaman almıyor ve çok kısa bir sürede kontrollere hakim oluyorsunuz. Bölümlerde de yapmanız gerekenler sabit. Lineer olan bölümlerde, gerekli parayı toplayıp, halledilmesi gerekenleri halledince, bir sonraki bölüme geçiyorsunuz. Bir bölümü bitirmeden, bölüm atlamak gibi bir şansımız yok. Ayrıca, oyun içinde, oyunu kaydetme imkanımız da olmadığından, hafif zorlanacağız bu konuda. Çünkü, bazı görevler oldukça zor olabiliyor. Mesela, göreviniz cebinizde çok az para varken, oldukça pahalı olan bir mekanı satın almak olabiliyor. Siz para biriktirmeye başlarken, bir yandan diğer ailelerle bir yandan da çok para getiren ama az yoran işlerle uğraşmanız gerekli. Oyunu kaydedememek, işte böyle durumlarda kötü sonuç veriyor. Ayrıca, bazı görevlerde zaman sınırlaması var ki, bu da işleri aceleye getirmeniz için iyi bir sebep.

Oyunda, aksiyon sahneleri de göz doyurucu yapılmışlar. Adamlarınızı kontrol ederken, onlar ile yakından ilgilenmeniz gerekiyor. Ateş eden birilerinden saklanmak için, askerlerinizi çeşitli objelerin arkasına saklayabiliyorsunuz veya ölmek üzere olduklarında, sağlık kiti kullanmalarını sağlayabiliyorsunuz. İşin kötü yanı, bu kadar emek verdikten sonra, tam bölümü bitirmek üzereyken ölürseniz, bütün bölümü en baştan oynamak zorunda kalıyorsunuz.

Grafikler, böyle bir oyun için fazlasıyla güzel. Karakterler çok detaylı ve hoş tasarlanmışlar. Kimin ne olduğu rahatlıkla belli oluyor. Çevre grafikleri, haritalar, binalar, araçlar ve diğer objeler de güzel görünmekteler. Araçların fizikleri pek iyi değil ama göz ardı edilebilir.

Ses efektleri süper. Müzikler bir hayli iyi. Ses efektleri ve seslendirmeler de çok temiz kaydedilmiş, kaliteleri de çok yüksek.

Oyunun birçok artı yönü var. Ama kötü yanları da yok değil. Oyunun, yeniden oynanabilirliği sıfır. Çünkü görevler çok lineer. Bir görevi bitirdiğinizde, artık neler olduğunu tamamen bileceksiniz ve o bölümü yeniden oymananız için bir sebep kalmayacak. Save edememe sorununu da buna eklersek, oyunun puanı çok düşüyor.

Yine de, mafya dünyasını tatmak için şans verilmesi gereken bir oyun diyorum ben. Eğlenceli de. Büyük eksikleri olmasa, oyunun harika olduğunu söyleyebilirdim ama ne yazık ki, ölümcül hataları var. Ama dediğim gibi, GTA ve Mafia'ya değişik bir açıdan bakmak için, bu oyun oynanmalı...