Spore: Galactic Adventures


Yapım Maxis | Dağıtım Electronic Arts | TürSimülasyon | Diğer PlatformlarMac
Terliksi hayvan olarak başladığımız yolculuğumuza Spore: Galactic Adventures (SGA) ile kaldığımız yerden devam ediyoruz. Son zamanların en eğlenceli oyunu olan Spore için hazırlanan ek paket SGA ile oyunun eksik bir yönü, “yerüstü” görevleri giderilirken ayrıca ayrıntılı mı ayrıntılı yerüstü görev yaratıcımıza kavuşuyoruz. SGA eklenti paketiyle yıldızlararası yolculuğunuz, gezegenlerin yüzeylerine kadar genişliyor.
Spore’u daha oynamayanlarınız için kısaca özetleyelim. Mikroskobik ölçekte, çok hücreli olarak su içinde başladığınız hayatınızda, shoot’em up tarzı bir oynanışla karnınızı doyururken, evrim sürecinden geçiyordunuz. Yeterince evrildikten sonra karaya çıkıyor, minik de olsa bir beyne sahip oluyor, bu minik sinir ağı sayesinde başka canlılarla sosyalleşebiliyor ve bunu da RPG tarzı bir oynanış ile gerçekleştiriyordunuz. Kabile kuruyor, ateşi keşfediyor, daha sonra ise RTS benzeri bir oynanışla gökdelenlerin yükseldiği şehirlere hükmetmeye başlıyordunuz. Başka şehirlerle yaşanan ekonomik ve askeri sürtüşmelerden sağ kurtulabilirseniz, uzaya ve galaksinin bilinmeyen derinliklerine doğru yola çıkıyordunuz. Sadece güçlünün değil, sevimli olanın da kazandığı bu oyunda, yıldızlararası yolculuk yapabilen diğer ırklarla galaktik ilişkiler kurabiliyor ancak bir türlü keşfettiğiniz gökcisimlerinin yüzeyine inemiyordunuz; ta ki SGA bilgisayarlarımıza evrilene kadar.

Galaktik terliklerimi getirin!

SGA, oyunun en büyük eksikliğini gidererek gezegen yüzeylerine iniş yapabilmenize olanak sağlıyor. Bunu da, üstlerinizden veya başka ırklardan aldığınız veya rastlantısal olarak karşılaştığınız gezegenlerde mevcut olan görevler sayesinde yapıyor. Bu galaktik yerüstü görevlerde müttefiklerinizin gezegenlerine saldıran istilacılara karşı savaşıyor, klanlar arası olası ve genelde komik nedenleri olan savaşları engellemeye veya güçsüzleri korumaya çalışıyorsunuz. Bir eklenti için oldukça dolu olan SGA’nın, ne yazık ki oyunda halihazırda mevcut olan özelliklere pek bir katkısı yok. Creepy & Cute adlı minik ek paket ile yaratıklarımıza yeni organ ve parçalar ekleyen Maxis, SGA ile sadece uzay yolculuğuna çıkmamızdan sonrası için yenilikler hazırlamış.
Genişleme paketi, kurulumla birlikte mevcut oyununuza oluyor. Kaldığınız yerden devam ederken, aldığınız diğer görevler gibi bu yeni görevleri de uzay geminiz ile yaptığınız yolculuklar sırasında gerçekleştiriyorsunuz. SGA, bu yerüstü görevlerin sizin tarafınızdan tasarlanmasını sağlayan oldukça ayrıntılı bir editörü de barındırıyor. Bu editör de oyundaki diğer editörler gibi sürükle & bırak yöntemiyle kullanılıyor ve her görev için ayrı bir gezegene ihtiyaç duyuyorsunuz. Görevlerin geçtiği gezegenlerin hava şartlarından bitki örtüsüne kadar her şeyini yine bu editör sayesinde değiştirebiliyorsunuz. Oldukça ayrıntılı hazırlanan ve kullanımı bir o kadar kolay bu editör ile yarattığınız görevleri, Spore’da yarattığınız diğer her şeyi olduğu gibi internetten, Sporepedia üzerinden diğer oyuncularla paylaşabiliyor ve diğer oyuncuların hazırladıkları görevleri de oynayabiliyorsunuz.


Galaksiler arası yolculuk sırasında karşınıza çıkan yer görevlerini başarılı bir şekilde tamamladığınızda, tecrübe puanları kazanıyor, bu tecrübe puanları ile yine yerüstü görevlerinde kullanabileceğiniz teçhizatlar ve yetenekler alarak seviye atlıyorsunuz. Paketle birlikte gelen “Kaptan Editörü” sayesinde, aldığınız -lazer silahı gibi- teçhizatları kahramanınıza ekleyebiliyor ve bu editörle görünümünü istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.
Terliksi hayvandan galaksinin merkezine yolculuk!

Paketle gelen hazır görevlerin ve editör yardımıyla tarafınızdan hazırlanan yerüstü görevlerinin hikaye akışı diyaloglarla sağlanıyor. Bu sayede editörü kullanırken, olayların gerçekleşme sıralaması ve akışı gibi birçok etken üzerinde oldukça geniş bir etkiye sahip oluyorsunuz. Editör sayesinde yerüstü maceralara çoklu görevler ekleyebiliyor, bu görevler bitirildiğinde -hikayenin akışına göre- kahramanınıza yeni görevler verebiliyorsunuz. Ayrıca yerüstü görevlerde, kaptanınıza görevinde yardımcı olmaları için -üç kişiye kadar- mürettebat da sağlayabiliyorsunuz. Özellikle çatışmaların olduğu görevlerde, kahramanımız fazladan kas gücüne ihtiyaç duyabilir. Bunların dışında, oyuna eklediğiniz karakterlerin görüş alanları, ait oldukları takımları ve bu takımların dost veya düşman olup olmadıkları gibi ayrıntıları da seçebiliyorsunuz. Binalar dikebiliyor, minik şehirler kurabiliyor ve bu şehirlerin zarar alıp almayacağı gibi ayrıntılara da karar verebiliyorsunuz. Bilgi bankasında mevcut olan her şeyi, örneğin araçları da bu görevlere istediğiniz gibi dahil edebiliyorsunuz. İşin en güzel yanı, eklediğiniz karakterlerin, -tarafınızdan belirlenen- kurallar dahilinde hareket etmesini sağlayabiliyor, belli olaylar karşısında ne tepki göstereceklerini belirleyebiliyorsunuz.
Galaktik Prenses’in hazin öyküsü

Editörü kullanarak, ”Yıldız Sarayı’ndan Kız Kaçırma” konulu bir görev düzenledim. Kahramanımın, sarayın prensesin bulunduğu kısmına ulaşabilmesi için kapıdaki görevlileri bir şekilde halletmesi ve surlarda ve kalenin içinde bulunan askerlere yakalanmadan kızı alıp götürmesi gerekiyordu. Görevi biraz zor hazırlamışım sanırım ve bir türlü kızla muradına eremedi benim kaptan. Böyle bir görevde kahraman uzaylımızın kanatları olsaydı, surları uçarak aşabilir ve sevdiceğizine kavuşabilirdi. Dolayısıyla görevleri hazırlarken, sonuca ulaşmak için birden fazla yöntem sunmanız, hazırladığınız bu görevi oynayacak kişilerin beğenisini kazanacaktır. Ayrıca ayrıntılı görevler tasarlarken, detayları belli bir seviyede tutmanız da görevin akıcılığına ve oynanılırlığına direkt olarak etki edecektir.


Eklentileri gibi kendisinin de fiyatının biraz tuzlu olması bile, Spore’un sadece hitap ettiği yaş aralığına dahil olanların dışında, herkes tarafından tüketilmesi farz olan bir oyun olmasına engel değil. Modellemelerin, fizik motorunun içine bu müthiş adaptasyonu için bile oynanması gereken bir oyun Spore. Modellerin, önceden hazırlanan ve “script” denilen kodlara gereksinim duymadan, gerçek zamanlı olarak fizik motoru dahilinde hesaplanmaları ile ortaya çıkan gerçekçi hareketleri, aslında küçük de olsa bir devrim niteliği taşıyor. Eğimli bir arazide, eğime dik doğrultuda duran yaratığın ayak tabanları, eğime uygun bir biçimde yere tam basıyor ve bacakları yine bu eğime uygun bir biçimde yukarı doğru kıvrılarak pozisyon alıyor. Bu ayrıntı bir çoğunuz için hiçbir anlam ifade etmiyor olabilir; ancak benim için bu ayrıntı, ”acaba ne zaman yaparlar” dediğimiz nitelikte olan o fikirlerden biriydi.

Ne var ki EA’in ”oyunu parça parça çıkarır, her parçayla iliğinizi kuruturum” mantığı ise bir yandan oyunun tamamlanmasına da engel oluyor. Örneğin; yılan gibi yerde kıvrılarak hareket eden sürüngenler, kanatlı dev ve mistik ejderhalar ile belki de yeryüzünün gerçek efendileri olan dinozorlar kadar büyük yaratıklar tasarlayamıyor oluşunuz, oyunun eksik yanlarından sadece biri. Ayrıca oyunun ilk evrelerinin -özellikle en eğlenceli kısım olan terliksi evresinin- oynanış süresi ve detayı halen yetersiz. Yamalar sayesinde çakılma oranı iyice düşürülen Spore, performans konusunda halen problemlere sahip. Yazının sonlarına yaklaşırken, Spore Creature Keeper adlı yeni bir eklentinin yolda olduğunun da haberini verelim. Ayrıca www.youtube.com/spore/ adresinde birçok oyuncu tarafından hazırlanmış yaratıkları (Alien, Yoda veya Ninja Kaplumbağalar gibi.) inceleyebilirsiniz.
Galaksinin merkezine olan uzun mu uzun, zorlu mu zorlu yolculuğunuzda, sizleri bekleyen onlarca maceraya yenilerini ekleyen Spore: Galactic Adventures ile zaten oldukça detaylı hazırlanmış yıldızlar arası seyahatiniz, daha bir keyifli, daha bir eğlenceli ve daha bir renkli olacak.
7,5