Killing Floor


Yapım Tripwire Interactive | Dağıtım Tripwire Interactive | TürFPS | Diğer PlatformlarYok
İngiltere’nin yıkıntıları arasında geçen Killing Floor (KF), hikaye konusunda kafanızı çok da bulandırma ihtiyacı duymuyor: Ordu için yapılan bir seri klonlama deneyi sırasında, -şaşıracaksınız belki ama- bazı problemler çıkar ve deneyin yanlış gitmesi sonucu, deney ürünü klonlar serbest kalır. Takımınız ile birlikte, serbest kalan klonların işini, onlar çevreye daha fazla zarar vermeden bitirmeniz gerekmektedir.
Zombi öldürmekten sanal ortamda dahi olsa -nedense- müthiş keyif alan tüketiciye sunulan bu oyuna konu olan klonların, aslında büyük bir kısmı zombi. Arada genetik olarak geliştirilmiş ve görünmezlik gibi fantastik güçlere sahip olan klonlar da mevcut. Ancak KF’deki klonların yapay zekası o kadar berbat ki yazı boyunca bu yaratıkları zombi olarak tanımlamaktan bir çekince duymuyorum açıkçası. Oyunun ilk göze çarpan özelliği, tek kişilik mod yerine multiplayer co-op oyun tarzı baz alınarak hazırlanmış olması. KF’yi internetten oynamayı düşünmüyorsanız, tek kişilik oyun tarzının çok ama çok sıkıcı olduğunu belirtmekte fayda var.

KF’de zombiler, dalgalar halinde saldırıyor. Haritanın neresine saklanırsanız saklanın, sizi buluyor ve ardından öpmeye çalışıyorlar. Gittikçe güçlenen bu dalgalarda, sunucuda belirtilmiş ayarlar doğrultusunda çeşitli özelliklere sahip, birbirinden farklı zombiler bulunuyor. Bölümün sonunda tüm dalgaların icabına baktığınızda ise sizi, patron niyetine ”patrik” karşılıyor, siz de tereddüt etmeden ağzını burnunu kırıyorsunuz tabii ki.
Oyundaki tek NPC, gayet kıl olabileceğiniz bir hatun. Bu klonlar nasıl bir deneyin ürünüyse artık, öldürdükçe para kazanıyorsunuz. Kazandığınız paracıkları da, her düşman dalgası sonunda bu kıl hatuna yedirmekle mükellefsiniz. Otomatik silahlar, pompalı tüfekler, tabancalar ve balta gibi kas gücü gerektiren silahlar dışında, bir adet de alev makinesi satıyor bu hatun kişisi. Tek stratejisi “geri çekil, kovalayanları hallet, arkanı kolla” döngüsünden ibaret olan KF’yi, internetten altı kişiye kadar oynayabiliyorsunuz. Halbuki 1000 tane zombinin ortasına atsalar 32 kişiyi, gör o zaman şenliği.


“ZED zamanı” denen özellik sayesinde, headshot’larda yavaş çekime geçiliyor. Multiplayer’da da aktif olan bu özelliği iyi kullanarak, sonraki atışlarınızı da düzenleyebilirsiniz. İnternette oynarken başınıza buyruk takılmanızı hiç önermiyorum. Oyunun dinamikleri sayesinde, takım çalışması yaptığınızda belli başlı bazı avantajlara sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca oyuna farklı özellikler katan, karakter geliştirici ”canlandırıcılar” sayesinde oyundaki etkinliğinizi arttırabiliyorsunuz.

Oyuna, yayınlanmasından sonra çeşit çeşit eklenti paketi geleceğinin altını çizen firma yetkilileri (Bunlardan biri henüz duyuruldu.), bu eklentilerin hem tek kişilik, hem de multiplayer mod için olacağını belirttiler. Birbirinden farklı ve eğlenceli fikirlere sahip olduklarını belirten yapımcılar, bu paketlerin ücreti konusunda bir bilgi vermedi maalesef. Aslen UT2004 modu olan KF’nin yapımcısı Tripwire Interactive’in bu oyunu yerine, sizlere aynı firmanın Red Orchestra: Ostfront 41-45’ini tavsiye etsem nasıl olur acaba? “İnceleme yazısında oyun tavsiyesi olur mu?” demeyin; bıkmadınız mı abuk sabuk zombileri patlatmaktan? Ha, bıkmadıysanız problem yok tabii ki.
Arkadaşlarınızla toplanıp aptal aptal sizi takip eden, garip sesler çıkaran, tahminen pis kokan ve oldukça çirkin görünen bu zombiden devşirme fantastik klonları öldürmekten ayrıca zevk alacağınızı düşünmüyorsanız, oyunu hiç ama hiç tavsiye etmiyorum. Kısa kısa: KF’de 40’ın üstünde Steam başarısı mevcut. Dokuz çeşit aptal-klon-zombi, 12’nin üstünde silah, sağlık ve zırh gibi çeşitli kullanılabilir eşya ile zombi avlamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca oyunun kaynak kodları da, mod yapımcılarının emrine sunulmuş durumda.
Left 4 Dead’e paranız yetmiyorsa veya sisteminiz L4D’i kaldırmıyorsa eh, belki o zaman tavsiye edebiliriz KF’yi. İki oyun arasında 35 TL’lik fiyat farkının olduğunu hatırlamakta da fayda var. Yüzeysel, basit ve ucuz olan KF, gerilim tutkunu online oyunculara daha hesaplı bir fırsat sunuyor.
7,0