Fuel


Yapım Asobo Studio | Dağıtım Codemasters | TürYarış | Diğer PlatformlarPS3 Xbox 360
Yarış oyunu severleri ne kadar mükemmel bir yılın beklediğini tahmin bile edemezsiniz. Önümüzdeki yıl birbiri ardına bombalar patlayacak. Hangisinden bahsetsem bilemiyorum; mesela Need for Speed: Shift, DiRT 2, Gran Turismo 5, Forza Motorsport 3, Blur... Bu şahane döneme girmeden önce de elimizde alıştırma turu olarak görebileceğimiz bir oyun var: Fuel.
Kelime anlamı “benzin” olan bu oyunun incelemesine geçmeden önce, 1 Temmuz gününe geri dönelim. Oyun severler için bayram niteliğinde olan o günde beklenen üç oyun çıktı piyasa: Street Fighter IV, Virtua Tennis 2009 ve Fuel... Ve genel görüş olarak Street Fighter IV ve Virtua Tenis 2009 beğenilirken, Fuel dışlandı, beğenilmedi. Dilerseniz bir bakalım ne var, ne yok, siz verin kararınızı...

Küresel ısınmanın zararları demişken...

Oyunumuz fantastik bir evrende geçiyor, yani uçsuz bucaksız bir gezende. Doğa olayları sonucunda meydana gelen yeryüzü şekilleri bazı insanları tedirgin ederken, bazı çılgınlar ise bu olayı kendilerine şans bilerek yarışlar düzenliyor. Malum, bambaşka bir gezegende benzin ne gezer; bizim çılgınlar da benzin için yarışıyor. Yarışı kazanana ise bir miktar benzin hediye ediliyor. Bu fantastik gezegenimizde biz de aracımızla benzin için yarışıyor, yarışları kazandıkça hediye olarak alacağımız benzinle yeni yarışlara yelken açıyoruz. Ama biz yelken kullanmıyoruz ki? Ha, evet. Yarışlarda birbirinden oldukça farklı ATV, tır ve spor araba gibi araçları kullanıyoruz ve hepsi de çok iyi modellenmiş.
Bu enteresan gezegenimizde yarışlar epey zorlu geçiyor, yani birinci olmak pek kolay değil. Kah ”ne güzel birinci olacağım” diye sevinirken birden hortum çıkıp sizi yolunuzdan alıkoyuyor, kah liderliği kovalarken önünüze elektrik direği düşüyor... Bazen yağmurda, bazen fırtınada, bazen kavurucu öğlen güneşinde, bazen ferahlatıcı gece soğuğunda yarışmak kesinlikle heyecan verici.


Fuel’in piyasaya çıkmadan önce Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiğini biliyor muydunuz? 14.000 km² gibi devasa bir oyun alanında özgürce gezebildiğimiz Fuel, en geniş alana sahip oyun olarak rekoru elinde barındırıyor. Gerçi gezme işi bir süre sonra sıksa da, değişik araziler ve çevre şartları altında dolaşmak yine de zevkli. Yine de toplanacak birkaç eşya veya parça eklenseydi daha da iyi olabilirdi.
Yeni nesil bir farklı arkadaş

Fuel, “Games for Windows - Live” etiketiyle piyasaya. Sadece Fuel değil, diğer birçok yeni oyun da bu etiketle çıkıyor ve bu da oyuncular için mükemmel bir şans. Size şöyle açıklayayım: Eğer orijinal bir Live etiketli oyun alırsanız, (Mesela diğerlerine göre daha ucuz olan The Club gibi.) bu oyunun koduyla diğer oyunları da orijinal olarak almış gibi kullanabilirsiniz! Daha anlaşılır bir şekilde, elinizde bir Live etiketli oyunun kodu olduğu taktirde, diğer Live etiketli oyunları aynı kod üzerinden online oynayabilirsiniz, hem de kod iptal olmadan!
Bu güzel haberi verdikten sonra oyunun teknik kısımlarına bakalım. Oyunlarda grafik mi önemlidir, oynanabilirlik mi? Bu soru Fuel’de de karşımıza çıkıyor ve her ne kadar grafikler iyi gözükse de, kaplama ve yansımalar felaket. Bu konuda Asobo Studio’ya koca bir sıfır veriyorum. Onun dışında çevre ve araç modellemeleri ortalamanın üstünde ama -dediğim gibi- böyle rezalet gölgeler, kaplama ve yansımalar bu oyuna hiç yakışmamış.
Yaz döneminde zaten pek kaliteli yapım çıkacağa benzemiyor, yapımcılar da işlerini Sonbahar aylarına saklamış vaziyette. Fırsattan istifade edip denenmeli, eğer beğenilirse de bağlanılmalı diye düşünüyorum; daha sonra da online modlarda uzun süre vakit geçirebilirsiniz.
İşin içinde Codemasters olduğu için biz daha kaliteli bir oyun bekliyorduk ama yine de ortalamanın üstünde ve çok eğlenceli. Online modları da hesaba katarsak sizi uzun süre oyalayabilir.
8,0