Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Rome Total War

 1. #1
  Yeni Oyuncu

  Üyelik tarihi : Nov 2008
  Mesajlar : 18
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Rome Total War  Rome: Total War
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Git ve: kullan, ara
  Rome: Total War (bundan sonra RTW) M.Ö 270 ve M.S 14 yılları arsında Roma İmparatorluğu etrafında geçen bir strateji oyunudur. Creative Assembly tarafından geliştirilen ve 22 Eylül 2004’te piyasaya sürülen oyunun demosuna oyunun resmi sitesi olan http://www.totalwar.com adlı siteden ulaşılabilir.

  Binlerce askerden oluşan antik ordularla muazzam savaşların cereyan edebildiği oyunda yeni bir 3D Grafik motoru kullanılmıştır. Bu yeni grafik motoru sayesinde savaş meydanında 30.000 kişilik ordular bulunabilmektedir. Orduların strateji ekranında birbirlerine kılıç çektikleri bölgenin, strateji haritasında ki coğrafi koşullarının aynısıyla savaş meydanına aktarılması oyunun göze çarpan özelliklerinden . Mesela genel haritada İstanbul’da karşılaşan ordular, savaş ekranında da hayali bir arazi de değil, İstanbul’un oyuna bire bir aktarılmış halinde savaşmaktadırlar.


  Promotional Strateji haritasında Ege ve Akdeniz Rome: Total War.Oyun ayrıca , Hannibal Barca, Galyalı general Vercingetorix, Julius Ceasar gibi tarihe mal olmuş kişiliklerin yerine geçme, üç Roma’lı aile Juilii, Brutii, Scipii ile dünya hakimiyeti için mücadele etme , Yunan şehirleri, Kartaca, Britanya, Selefki ve Mısır’lılar ile tarihi baştan yazma şansını oyunculara sunuyor.(Bu ülkeler oynayabilmek için, oyunda da ilerleyip Roma ailelerinden biriyle mezkur ülkeleri işgal etmeniz gerekmektedir.)

  Şehir savaşlarına ve kale kuşatmalarına eklenen birkaç yeni özellikle beraber oynayış, oyunun önceki serileri olan Shogun:Total War ve Medieval: Total War ile benzerlikler göstermekte.

  Piyasa sürülmeden önce onlarca övgü alan oyunun grafik ve simulasyonları , oyunun piyasaya sürülmesi ile beraber, History Channel ve BBC deki programlarda tarihi savaşların yeniden canlandırılmasında kullanıldı. Oyun motorunun gelişmişliği sayesinde tarihi savaşlar,bu programlarda su ***ürmez bir mükemmellikte yeniden canlandırılabildiler.

  27 Ekim 2005 tarihinde oyun için; Barbarian Invasion (Barbar İstilası) adıyla yeni bir genişleme paketi piyasaya sürüldü. Söz konusu ek paket MS.363 ve MS.476 yılları arasında geçmektedir.

  Konu başlıkları [gizle]
  1 Sistem Gereksinimleri
  2 Oynanış
  2.1 Romalılar
  2.1.1 Tarihi Gerçekler
  2.2 Barbarlar
  2.3 Yunanlılar
  2.4 Makedonyalılar
  2.5 Selevkoslar
  2.6 Kartacalılar
  2.6.1 Mısır
  2.6.2 İsyancılar
  2.6.3 Ek olarak
  3 Oyunun Değerlendirmesi
  3.1 Tarihe Bağlılığı
  4 Ödüller
  5 Dış bağlantılar  Sistem Gereksinimleri [değiştir]1.2 GHz İşlemci, 256 RAM, min GeForce FX 5XXX series with 256MB RAM, 3 GB disk alanı


  Oynanış [değiştir]Dünyaya hakim olma mefkuresi etrafında geçen oyunda, oyuncuların güçlü ordular kurarak en yakın şehirleri en hızlı şekilde işgal etmeleri gerekiyor. Tabii bunu yapabilmek için, teknoloji de ileri gidebilmeli, en gelişmiş şehirleri kurarak en modern askerleri üretebilmeli, büyük limanlar, tarım alanları ve ticaret yerleri ve geniş ticaret yolları kurarak ya da maden işleyerek gelirini arttırmalı. Bunun yanında da eğlence binaları ve tapınaklar yaparak ve vergi sistemini adaletli bir şekilde ayarlayarak halkın gönlü hoş tutulmalı. Hatta savaş gemileri ile rakip ülke limanları abluka altına alınarak, onların ticaretlerine dolayısıyla da gelirlerine ket vurulmalı. Oyunu bitirebilmek için belli sayıda şehri ele geçirmeniz ya da Senato’ya son verip Roma’da İmparatorluğunuzu ilan etmeniz gerekmektedir.


  Romalılar [değiştir]
  Rome: Atlılar Şehre Giriyor….Oyunda üç tane Romalı aile bulunmakta; The House of Julii, The House of Brutii ve The House of Scipii. Bunlara ek olarak bir de S.P.Q.R.(Senato) bulunmakta. Bu üç grup ve S.P.Q.R.(Senato) birbirleri ile müttefik olarak oyuna başlamaktadır. Aralarında savaşamayan bu gruplar, isterse birbirine yardım edebilir, isterlerse rüşvet ile diğer grup ordu ve generallerini kendi saflarına çekebilirler. S.P.Q.R.(Senato) bu üç gruba da farklı görevler vermekte. Bu görevler isteğe bağlı olarak yapılabilir ya da yapılmayabilirler. Yapıldıkları taktirde S.P.Q.R.(Senato) tarafından ödüllendirilecekler ve S.P.Q.R.(Senato)’da ki nüfuzları artacaktır. Yapılmadığı taktirde de S.P.Q.R.(Senato) tavır alacaktır.

  Ek olarak; S.P.Q.R.(Senato)’nun gözleri özellikle popüler olan grupların her daim üzerindedir. Genelde, fetihler artıkça popülerlikte artar. Ve bir kişi haddinden fazla güçlendiğini taktirde S.P.Q.R.(Senato) o kişiyi kendisine Tehtit olarak görücektir. İş bu sebeple; S.P.Q.R.(Senato)'nun güçlenen ülkelerin liderlerine intihar etmesini istemesi kuvvetle muhtemel Grubun lideri ; intiharı kabul ettiği taktirde yerine oğlu geçer, kabul edilmediği taktirde Roma için iç savaş kaçınılmazdır.Ve bir grup yeterli"populer güç" elde ederse diğer Roma ülkelerine saldırabilir. Popüler güç için,30-35 bölge almanız,sonrada S.P.Q.R.(Senato)'nun verdiği son görevi reddetmeniz gerekiyor.

  Başlarken Roma ordusu; diğer ülke ordularına göre, iyi eğitilmiş ve iyi teçhizatlandırılmış askerleri ile daha üstün bir konumda. Nispeten biraz daha zayıf olan Roma atlıları ordu aksayan tek yanı kabul edilebilir. Oyuna Gaius Marius reformları da eklenmiş. M.Ö. 220 ile 180 yılları arasında gerçekleşen reform ile ( gerçek tarihi M.Ö 107’dir) Roma ordusu geleneksel hastati-principes-triarii yapılanması yerine, meşhur leyjonerler yapılanmasına geçecek ve daha iyi atlı birlikler üretebilecektir.

  Tarihi Gerçekler [değiştir]RTW de ki üç Romalı grup, Gaius Julius Caesar, Marcus Junius Brutus, ve Publius Cornelius Scipio Africanus’tan esinlenilerek Julii, Brutii, Scipii olarak adlandırılmıştır. Aslında Scipii ve Brutii aileleri yoktu. Marcus Junius Brutus "Junii"", Scipio Africanus ise "Cornelli" ailerine mensuptular.

  Oyundaki üç aileli Roma sistemi de tarihi değildir. Roma İmparatorluğu Senato tarafından yönetilirdi. Aileler sadece küçük bölgeleri idare edebilir, işgal edilen bölgelere ise Senato tarafından yeni bir yönetici atanır, işgal edilen şehir ve topraklar işgal eden genarale ve aileye bırakılmazdı. Zaten genaraller dahi Senato ve yöneticiler tarafından atanır, oyundakinin aksine genaraller şehir yönetiminde söz sahibi olamazlardı.

  Oyunda ki birkaç askeri birlikte tarihi gerçekleri yansıtmıyor. Şöyle ki; Urban Cohorts adlı birlik oyunda Romanın en nüfuzlu askerleri olarak gösterilir fakat bu birlikler gerçekte yangın kalelerinde ve gece gözlemlerinde kullanılmıştır.


  Barbarlar [değiştir]RTW’de barbarlar bazı özel avantajlara ve dezavantajlara sahipler. Örneğin barbarlar taştan kaleler (stone wall), ticaret gelirini arttıran ve stratejik yaralar sağlayan yolları yapamazlar. Daha önemlisi barbarların teknoloji ağaçları üç şehir seviyesi ile sınırlanmış. Diğer ülkeler ise şehirlerini 5. seviye ye kadar geliştirebiliyorlar. Bununla birlikte barbarlarda nufus artışı daha fazla, şehirler daha çabuk seviye atlayabiliyor böylelikle daha gelişmiş askerleri hızlıca yetiştirebiliyorlar. Barbar orduları doğal olarak organize olmamış ordular, ancak barbar savaşçıları son derece iyi savaşabilen askerler.

  Gaul(Galya)(oynanabilir); çok geniş toprakları hakimiyeti altında bulunduruyor. Bugunki Fransa; Kuzey İtalya ve İspanya’nın bir bölümü Galyalılar tarafından kontrol ediliyor. İyi okçulara ve savaşçılara (swordsmen) sahipler fakat atlı birliklerde zayıf kalıyorlar.
  Britannia(Britanya)(oynanabilir); Britanya adasının yanında Avrupandan da Belçika toprakları ,hakimiyetleri altında. Ordularında chariotlar ağırlıklı olmaklar beraber, savaşçıları da (swordsmen) Britanya ordusu için önemli bir yer teşkil ediyor.
  Germania(Cermen)(oynanabilir); Gaul’un kuzeydoğusunda ve Britanya’nın doğusunda yer alıyorlar. Aşağı yukarı bugünki Hollanda ve Kuzey Almanya. Cermenler vahşi piyadelere (infantry) sahipler ve bu piyadeler plahanx düzenini uygulayabilen tek barbar birliği. Bunun yanında özellikler zırhlı birliklere karşı etkili olan axemanlere (baltacı) de sahip olmaları, güçlü ülkelerle özellikle Roma ile olan savaşlarında rekabet edebilme güçlerini artırıyor.
  Spain(İspanya)(oynanamaz); İber Yarımadasıında (bugünki İspanya) Galya ve Kartacalılar ile savaş halinde oyuna başlıyorlar. Sağlam piyadelerinin yanında son derece iyi mızraklı birliklere sahipler.
  Dacia(Romanya)(oynanamaz); Doğu Avrupa’da (bugünki Romanya) hakimiyet süren Dacialar ağır piyadelere ve falx-wielding birliklere sahipler. Ancak çok güçlü komşularına karşı koyarak hayatta kalma mücadelesi vermek zorundalar.
  Scythia(Sarmatia)(oynanamaz); akıncı atlılara ve ağır süvarilere (heavy cavalary) sahipler. Aslında oyunun başladığı tarihte küçük bir kabile olan ve bozkırlarda yaşayan Sarmatianslar oyunda Ukrayna bölgesini kontrol ediyorlar. (Türkçe’de İskitler olarak adlandırılırlar.)
  Thrace(Trakya)(oynanamaz);Yarıçıplak güçlü piyadelere sahipler.Phalanx birlikleri de vardır.Türkiye'nin Avrupa tarafına,Batı Trakya'ya Bulgaristan'a ve de Güney Romanya'ya sahiplerdiir.Türkçe'de Trakyalılar olarak adlandırılar.
  Ve tüm barbar kavimlerinin ordularının en güçlü yanı düşmanı sataşarak korkutmaları ve şarkı söyleyerek müttefiklere moral vermeleridir.


  Yunanlılar [değiştir]The Greek Cities(Yunan Şehirleri)(oynanabilir) ; Akdeniz ve Ege serpilmiş çok önemli kolonilere sahip olarak oyuna başlıyorlar. Hoplite adlı birlikleri zırhları sayesinde ok ve mızraklı birliklere karşı nispeten korunmalılar ve atlı birliklere karşı ezici bir üstünlüğe sahipler. (Oyunda bu birlikler (phalanx Taktiği yapabilenler), ancak kalabalık atlılarla, arkadan gizlice yapılan ani saldırılar ile mağlup edilebilirler). Bununla beraber Crete adında iyi yetiştirilmiş kısa mesafe okçularına sahipler. Tarihte ise; Yunan şehirleri ayrı bir oluşum değil, birbirleri ile müttefik olan çeşitli şehir devletleridir.

  Makedonyalılar [değiştir]Macedon(Makedonya)(oynanamaz); Macedoninan Phalanx bu ülke ordusunun bel kemiği. Bunun yanında Büyük İskender idaresinde ki Companion cavalry adlı atlı birliklere sahipler. Macedonianlar oyuna, bugünki Yunanistan’ın topraklarında başlıyorlar.

  Selevkoslar [değiştir]The Seleucid Empire(Selevkos İmparatorluğu)(oynanabilir); oyuna Mezapotamya’ ya hakim olarak başlıyor. Ordu yapılar Makedonyalılar ile benzerlik gösteriyor.Ama aslında aynı zamanda Pers kültürü de vardır. Seleucidler de Makedonyalılar gibi Companion Cavalry’lere ve Macedonian Phalanxlara sahipler. Bunun yanında hoplite, scythe-armed chariots, filli birlikler (war elephant), Cataphract ve Roma usulu lejyonerleri ile oluşturulabilinen orduları,oyunda ki en fazla çeşit birliğe sahip olan ordu özelliğini taşıyor.

  Kartacalılar [değiştir]
  RTW’de Filler…Carthage (Kartaca)(oynanabilir); orduları; iyi yetişmiş piyadeleri(infantry), çok güçlü atlıları ve filleri, nispeten zayıfta olsa kullanışlı olan okçu birlikleri ile çok fazla çeşitlilik gösteren bir ordu. Bugünki Tunus topraklarında oyuna başlayan Kartacalılar, İspanya; Sicilya ve Sardunya’ da da kolonilere sahipler.Özellikle ve özellikle filleriyle çok ünlüdür
  Numidia(oynanamaz); dikkat çeken atlı ve mızraklı birlikleri mızraklı(javelin troops) birlikleri, hafif mızraklı piyadeleri(light spear-armed infantry) ile Batı Afrika’da bulunan küçük bir krallıktır.
  Mısır [değiştir]Egypt(Mısır)(oynanabilir); hakim oldukları toprakların iklimleri gereği hafif zırhlı askerlere sahipler. Yunan birliklerine benzeyen piyadelerini yanında, biraz çağ dışı kalmış olsa da okçuları(bowmen), savaşçıları (axemen) ve chariotları ile çeşitlilik arz eden bir orduya sahipler. Diplomatik antlaşmalara genelde sadık kalmıyor ve ihanet ediyorlar. Bugünki Mısır’ı ve Doğu Akdeniz’in bir bölümü egemenlikleri altında oyuna başlıyorlar

  İsyancılar [değiştir]Rebels(İsyancılar) oyunun özel bir parçalarıdırlar ve üç grupta toplanabilirler. Haydut yada Korsanlar (Brigand or Pirates), Kaçaklar ya da Azat Edilmişler (Deserters or Freed Slaves) ve Özgür Krallıklar ya da İsyancı Şehirler(Independent Kingdoms or Rebel Cities)Amaçları toprak fethetmek değil ama orduların yolları üzerinde durarak para almaktır.
  Brigand ve Pirates (Haydut ve Korsanlar): Bu isyancılar birçok metod kullanarak para çalmanın yollarını ararlar. Yol kesecek, ticarete ket vuracak, ordulara pusu kuracak deniz ticaretini baltalayıp, limanların ticaret yapmasını engelleyeceklerdir. Tedbir alınmadığı taktirde büyüyecek ve tehtid oluşturmaya başlayacaklardır
  Deserters ve Freed Slaves (Firariler ve Özgür köleler): Bu isyancılar genellikle işgal edilen topraklarda varlık gösterirler. Freed Slaveler organize olamamış özgürlük isteyen insanlardan oluşur. Desertersler ise daha düzenli ve güçlü ordulara sahip olup tehlike arz ederler. Özellikle bir General etrafında birlik olduklarında şehirlerde isyan çıkarıp işgalci ülkeyi şehirden kovabilirler.
  Independent Kingdoms ve Rebel Cities (Bağımsız Krallıklar ve İsyancı Şehirler): Mezkur isyancılar özgürdürler. Fakat bir ülke gibi organize olmuş değil şehir devleti halinde yaşarlar. Güçlü ordular kurduklarında İsyancı şehirleri(Rebel Cities) işgal etmek oyunculara zor anlar yaşatabilir.

  Ek olarak [değiştir]Ülkeler hakkında daha geniş bilgi sahibi olabilmek için;

  Rome: Total War Nation Profiles
  Oyunun Değerlendirmesi [değiştir]
  Tarihe Bağlılığı [değiştir]Hiçbir bilgisayar oyunu tarihe tam anlamıyla bağlı kaldığını iddia edemez. Zaten oyunlarda oyunun akıcılığını ve oynanabilirliğini artırmak için tarihten ufak sapmalar yapılıyor. Ancak RTW, hayranları tarafından tarihe sadakat husunda çok sık eleştiriliyor. Bazı oyuncular bölge isimlerindeki ve ya birliklerdeki en ufak değişikliklerden veya yanlışlardan dahi şikayet ediyorlar. Hatta bazı oyuncular Creative Assembly’i oyunu pazarlamak uğruna tarihi gerçekleri kurban etmekle suçluyor.

  RTW için söylenen bazı tarihi yanlışlara gelince; Roma İmparatorluğunun askeri ve politik dört ayrı kısımdan oluşması, Mısır birlikleri ve binalarından müteşekkil yeni bir krallığın olması, barbar kabilelerinin ve Yunan şehir devletlerinin(The Greek Cities) tek bir güç olarak birleştirilmesi... Ayrıca Roma İmparatorluğu oyunda Yunan şehir devletlerine ve Gaullara göre daha birlik içinde ve merkeziyetçi olmalıydı. Oyunun kapsadığı zaman diliminde Egyptian (Mısır) oyundaki gibi oturaklı bir haldeydi ama orduları Selecuid(Selefkiler) veya Macedonian ordularına benzer bir yapıda olmalıydı.

  Oyundaki bazı birlikler de çok fazla fantastik olmakla eleştiriliyor. Örneğin; Incendiary pigs’lerin Roma ordusunda Fil tehdidine karşı kullanılmışlar. Fakat bu birlik oyuna çok farklı bir şekilde eklenmiş. Urban Cohort, Arcani gibi birliklerin oyuna yanlış aktarılması tarihe meraklı oyuncular tarafından hoş karşılanmadı.

  RTW’yi daha gerçekçi ve tarihi hakikatlere sadık bir oyun yapıp, oyunda ki hataları ve yanlışları gideren Rome:Total Realism, Europa Barbaroum ve SPQR TW adıyla üç büyük mod yayınlandı. Bu modlarda oyunun tarihinden, devletlere, oyundaki binalardan şehirlere, birliklerden komutanlara kadar birçok şey elden geçirildi ve oyun daha gerçekçi bir zemine oturtulmaya çalışıldı.


  Ödüller [değiştir]PC Gamer(İngiltere): Tüm zamanların en iyi 2. oyunu
  IGN: Editörün seçimi
  PC Gamer(ABD): Editörün Seçimi, 2004’ün en iyi oyunu
  Game Spot: Editörün Seçimi, 2004’ün en iyi strateji oyunu
  Adrenaline Vault: Seal of Excellence (Mükemmellik Mührü)
  Gamespy: Editörün Seçimi

  Dış bağlantılar [değiştir]Total War resmi sitesi
  Alexander eklentisi
  :coffee:
  VİKİPEDİDEN ALINTIDIR


  Paylaş
  Mesaj iloo tarafından (03-12-2008 Saat 18:46 ) değiştirilmiştir.
  ogans isimli Üye şimdilik offline konumundadır 2. #2
  iloo
  Yedek Oyuncu

  Standart  Bu Eski Bir Oyun Sadece Yeni Oyun İncelemelerini Bulunduruyos Eski Oyunların İncelemesi İçn
  Ayrı Bir Kategori Açılmasını İsteyecem Kilit Atıyorum Şimdilik Eski Oyunların İnceleme Kategorisi Açılınca Oraya Taşırım Ve Kiliti Açarım;)


  Paylaş

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793