Free Radical Design ve Ubisoft'un PS3 için çıkaracakları yeni shooter oyunu olan Haze, uzun zamandır ses soluk çıkmayan gizli bir proje olarak kalmıştı. Sonunda oyun hakkında bir çok detay bizlere ulaştı. 2007 yılının sonunda piyasaya sunulması beklenen oyunun açığa çıkan bazı önemli özelliklerini sizlerle paylaşalım istedik.Haze'i tasarlayan Free Radical Design'ı daha önce de PS2 için Timesplitters oyunundan hatırlayanlarınız vardır. Fevkalade yenilikçi olan firma PS3(Xbox 360 ve PC) için hazırladıkları bu oyunda da, piyasadaki rakiplerinin aksine Unreal Engine'i kullanmak yerine yep yeni ve çok başarılı kendi motorlarını yaratmışlar. Oyunun motoru ilk defa bu oyunda kullanılacak. Gördüğümüz oyun içi videolarından ve ekran görüntülerinden yola çıkarak, iyi bir iş çıkardıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle güneş ışığı yansımaları ve haleleri, duman ve alev efektleri yeni motorun harikaları arasında gösteriliyor. Karakterler ve araçlar da bir next-gen oyununa yakışacak kalitede ve detaylı.

Oyunun senaryosunu kısaca özetleyeyim. 'Mental' adındaki firma, dünyanın en büyük örgütü olarak bir tür NATO şeklinde hızla büyümektedir. Sadece askeri alanlarda değil, biyolojik alanda da en güçlü firma olan Mental, asilere karşı dört bir yanda savaşmaktadır. Yöneteceğimiz karakter, hikayenin kahramanı Shane Carpenter da bir Mental savaşçısı olarak Güney Amerika'da bir göreve gönderilir. Asiler tarafından pusuya düşürülen Shane'in hayatı o günden sonra tamamen değişecektir. İşte oyun boyunca yöneteceğimiz karakter olan Shane, aynı diğer Mental askerleri gibi, bir süper asker. Daha önce de Mental firmasının biyolojik alanlardaki başarılarından bahsetmiştik. Firma, askerlerini normalden çok daha üstün bir hale getirmek için Nectar adında bir madde yaratmış. Askerler Nectar'ı vücutlarına enjekte ettiklerinde bazı özel yeteneklere sahip oluyorlar. Bu yetenekler şunlar;

Foresight: Bu özellik sayesinde size gelen saldırıları gelmeden önce görüyorsunuz. Mesela karşınızdaki bir düşman size doğru bir bomba atacak, bomb atılmadan önce bombanın atılacağını görüyorsunuz ve kaçabiliyorsunuz. Bu özellik mermiler, bombalar ve hatta yakın dövüş hamlelerinde bile işe yarıyor.

Perception: Oyunda bir çok alanda sipere yatılacak ve gizlenecek nesneler var. Düşmanlarınız da bu nesneleri aynı sizin gibi siper veya gizlenmek için kullanıyor. Perception özelliği sayesinde, termal bir görünüme geçiyorsunuz ve etraftaki her şeyin rengi solarken düşmanlarınız sarı tonlarında görülüyorlar. Bir duvarın arkasındaki bir düşmanınızı bile görebiliyorsunuz.

Melee Blast: Bu özellik sayesinde geçici olarak yakın dövüşte kullanabileceğiniz büyük bir güce sahip oluyorsunuz. Rakiplerinizi metrelerce uçuracak kadar güçlü yumruklara sahip olmak hoş olabilir.

Focus: Bu özellik sayesinde de bir hedefe odaklanıp, hedefe daha keskin ve daha güzel nişan alabiliyorsunuz.Oyunda Nectar'ı fazla derecede kullanırsanız, görüntünüz bulanıklaşıyor ve hedefleri tutturmakta silahınızı kontrol etmekde zorluk çekiyorsunuz. Dahası, yüksek dozlardaki kullanım, dost düşman ayırt etmeden herkese ateş edebilecek derecede bir delileğe sebep olabiliyor. Tabii bu sadece sizin değil oyundaki takım arkadaşlarınız için de geçerli. Nectar yüzünden dünyayı tamamen farklı bir şekilde görmek durumunda bile kalabiliyorsunuz. Neyin gerçek neyin hayal ürünü olduğu karışabiliyor. Yararları olduğu kadar zararları da olan bir meret Nectar.

Oyunun tek kişilik senaryosunu yalnız oynarsanız diğer takım arkadaşlarınız AI olarak varoluyorlar. Fakat isterseniz senaryoyu 4 kişiye kadar online veya ekranı bölerek oynayabiliyorsunuz. Tek kişilik senaryoyu online arkadaşlarınızla bitirmek çok başarılı bir eklenti. Ayrıca online olarak deathmatch, team deatmatch vs. gibi klasik shooter oyunlarını da bulabileceğimizi söylemeye gerek bile duymuyorum.

Free Radical gerçekten harika bir iş çıkaracak gibi gözüküyor. Grafikleri, yeni oyun motoru ve PS3 shooter'larına getireceği yeniliklerle Haze çok beklenen oyunlar listesine girdi bile. 2007'nin sonlarında piyasaya çıkması beklenen ve PC ve Xbox 360 için de hazrılanan Haze PlayStation 3 sahiplerinin yüzünü gülderecek oyunlardan birisi kesinlikle. Hepinize bol oyunlu günler.