PlayStation'ın ilk konsolundan beri, enteresan ve görsel açıdan ilgi çekici pistleriyle, yüksek hız ve geleceğin tasarımı araçlarıyla bizlere kendini sevdiren Namco'nun klasik oyunlarından biri haline gelmiş olan Ridge Racer, serinin yedinci oyunu ile PlayStation 3 kulvarını yoklamaya hazırlanıyor. Oyun daha çıkmadan, fuarlarda ve PS3 tanıtımlarında en çok konuşulan PS3 oyunlarında biri haline geldi. Oyunu biraz daha yakından tanıyalım isterseniz.

Gerçek bir gerçek dışılık

Ridge Racer 7 günümüzün klasik yarış oyunlarından farklı olarak, ünlü araba markalarını kullanmıyor. Bunun yerine, geleceğin dizaynı diyebileceğimiz,daha bir değişik tarzda arabalar ve geliştirilebilir özellikler sunuyor biz yarış severlere. Araçlar modifiye edilebilir gerçek dışı araçlar. İnanılmaz yüksek hızlara erişebilen bu canavarları yönetirken bile gerçek dışılığı algılıyorsunuz. Gerek araçların süratleri, gerek turbo özellikleri, gerek virajları alışlarından klasik bir yarış oyunundan öte, geliştirilmiş bir arcade oyunu oynadığınızı hemen hissediyorsunuz. Zaten, Namco'nun görsel tasarım ekibinden Hideki Nakamura'nın yorumundan da demek istediğimizi biraz daha rahat anlayabilirsiniz; "Biz Ridge Racer'ı gerçekçi bir oyun yapmak amacıyla tasarlamadık. En büyük hedefimiz oyunun çok zevkli ve çok havalı olmasıydı. Grafiklerin gerçekçi görünmesi fakat gerçek hayata uygun olmamasını istedik. Yani gerçek bir 'gerçek dışı'lık yaratmaya çalıştık."

Oyunun grafikleri iyi bir takım çalışması sonucu ortaya çıkmış. Yarışabileceğiniz pistler egzotik ve çağdaş tarzın bir karışımı. Bazı pistlerde teknoloji ve gelecek unsuru öne çıkarken, bazı pistlerde doğa ve tarih teması işlenmiş. PlayStation 3'ün gücünden yararlanmakta iyi bir iş çıkarmış Namco takımı. Oyunu oynarken manzaraları izlemekten kendinizi bir anda bir ağaca veya duvara çarpmış bulabilirsiniz. Araçlar için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Belki gerçek firmaların markalarını göremesek de seçebileceğiniz araçlar estetik ve havalı. Oyunda turbo özellikleriyle yüksek hızlara çıkdığınızda, ne kadar hızlı gittiğinizi hissetmeniz için efektler kullanılmış. Bu efektlerin kalitesi daha güzel olabilirdi bence. Fakat yine de oyuna kendinizi kaptırdığınızda büyük bir penaltı olarak görünmeyeceğini düşünüyorum. Grafikleri genel olarak oyunun en güzel yanlarından biri olarak nitelendirebiliriz. Özellikle iyi bir televizyonunuz varsa, oyunu 1080p çözünürlüğü ile oynayıp görsel açıdan ne kadar haşmetli ve kaliteli bir oyun olduğunu görebilirsiniz.

Bir arcade yarış oyunu dedik ama...

Oyuna daha çok bir arcade oyunu demiş olsak da aslında Ridge Racer 7 bize standart bir arcade oyunundan çok daha fazlasını sunuyor. Oyunu üç değişik seviyede oynamak mümkün, basit, standart ve dinamik. Tabii ki dinamikteki araçlar daha hızlı ve zor. Oyunda toplam 40 değişik araç ve 22 farklı pist var. İsterseniz pistleri tersten oynayarak çeşitleri arttırabilirsiniz. Oyun virajları alırken araçların dönüşlerinde bile farkını ortaya koyuyor. Araçlar üzerinde yapabileceğiniz modifikasyonlarla hayalinizdeki hız canavarını yaratmanız mümkün. Oyun tam 375,000 değişik görsel modifikasyon şansı ve 7,150 değişik ayar yapılabilir parça sunuyor yarış severlere. Ayrıca RGB renk ayarları ile milyonlarca değişik renk aracınız için emrinize amade. Kısacası oyunda modifikasyon eksiği yaşamayacaksınız.

Oyunda aynı zamanda kariyer modu da mevcut tabii ki. "Ridge State Grand Prix" adındaki moda girip, puanlarınızı arttırıp en iyi yarışçılar arasında adınızı yazdırabilirsiniz. Oyunun bu modu aynı serinin eski oyunlarındaki gibi hayli zor. Saatlerinizi harcamaya hazır olmanızı tavsiye ederim. Online moduna baktığımızda bazı yeniliklerle karşılaşıyoruz. Piyasadaki diğer oyunların karşısında ezilmeyeceğini belli edercesine online modu da hayli geliştirilmiş. Oyunun online modunda altta geçen haberlerde adınızı yazdırıp, dünyadaki tüm Ridge Racer oyuncularına, kimin gerçekten iyi yarışçı olduğunu gösterebilirsiniz. Evet oyunumuzu online modunda arkadaşlarınızla aynı anda oynayabilir ve zevkli müsabakalar yapabilirsiniz. Online yarışlar da 14 kişi aynı anda yarışabiliyor Ridge Racer 7'de. Oyunun size sunduğu binlerce modifikasyon özellikleri ile kendi yarattığınız arabayı online kullanabilirsiniz.

Oyunun bu kadar özellikleri olmasına rağmen, yapımcıları Ridge Racer 7'nin bir arcade yarış oyunu olduğunda ısrarlı. Oyun yönetmeni Masaya Kobayashi oyunun zorluk seviyesi hakkında şöyle diyor; "Ridge Racer her şeyden önce bir arcade oyunudur. Bir arcade oyununu oynamak için bu konuda senelerinizi vermiş olmanız gerekmez. Oyunu alırsınız ve rahatlıkla oynamaya başlarsınız. Eğer aracımın fren sistemini ayarlayayım, şu tekerleği kullanayım gibi özellikleriyle ilgiliyseniz bunları da bu oyunda bulabilirsiniz. Fakat bir arcade oyunu ile kastettiğim, oyunun başına geçip ayrıntılarla uğraşmadan çok güzel grafikli ve basit kullanımlı bir yarış arabasını yönetip, eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Programcılarımızın 20 senelik arcade deneyimlerinin bir ürünüdür Ridge Racer 7"
Play Station 3'ün çıkış tarihinde raflarda yerini alacak olan Ridge Racer 7 gerek görselliği, gerek fevkalade dolu içeriği ile bir çok yarış severin beklediği bir oyun. Aynı tarzda, karşısında bulabileceği en ciddi rakip olan Need for Speed - Carbon'a karşı güzel kozları olduğunu söyleyebiliriz. Bence oyunları, konsollarımız da gördükten sonra bir karşılaştırma yapmak daha doğru. Ama şimdiden diyebilirim ki bu rekabet biz yarış severlerin yararına olacak. PlayStation 3 ile yarış dolu saatler bizleri bekliyor.