Dolabıma resimlerini astığım binlerce klişeden en göze çarpanı şüphesiz Anduril'in tüm resimlerin arasında sıyrılmasıdır. İşte budur Yüzüklerin Efendisi'nin özelliği. Ona özel yer ayrılır hep. Her ne kadar diğer klişeler yerinde mutlu olsa da Anduril'e yer vermeyi hepsi çok ister.

Uzun süredir beklenen, ilk Yüzüklerin Efendisi Online oyunu olacak olan LOTR: Shadows of Angmar ile ilk bilgiler internet ortamında boy göstermeye başladı. Aynı zamanda ilk defa J.R.R Tolkien'ın bir eserinin online oyuna aktarılması söz konusu. Yapımcıların verdiği bilgiler dışında, bazı fanatikler tarafından ortaya atılan iddialar ve istekler de internet üzerinde dolaşıyor. Öncelikle yapımcılar, Yüzüklerin Efendisi'ne laik bir oyun hazırladıklarını söylüyorlar. (tabi bu söz oyuncuları tatmin edecek gibi gözükmüyor, daha önce birçok kez böyle durumlarda hüsran yaşadılar) Oynayanları gerçekten o dünyada yaşayan biri gibi hissetmesi için her şeyin olacağı iddia ediliyor. 2006 yılında çıkacak olan oyun, ortam ve hikâye olarak kitapları temel alacak. Firmanın yaptığı açıklamaya göre, sadece üçlemenin telif hakları alındığı için şimdilik sadece bu zamanda devam edecek oyun. Ancak ileride genişleme paketleriyle, diğer hikâyelerde geçen zaman dilimlerini oynama şansımız olacağı dedikoduları etrafta dolaşıyor.

Oyun Yüzüklerin Efendisi olduğundan konusu da 3. çağın kitaplarda bahsedilen kısımlarında geçiyor. Maalesef Yüzük Kardeşliği'nden karakterleri yönetme gibi bir yetimiz yok. Fakat bu karakterler sizin oyun gidişatınıza göre oyunun bazı kısımlarında ortaya çıkıyor. Hatta bazı yerlerde sizlere özel görevler vererek, diğer binlerce online oyuncuların kaderlerini ve oyun gidişatını etkileyebiliyorlar; nasıl mı?Yapımcılar Tolkien'in yarattığı dünyada yaşadığınızı hissetmek için ellerinden geldiğince kitaba bağlı olmaya çalışıyor. Az önce bahsettiğimiz konu da bundan ibaret. Dakika detayı adını verdikleri bir sistem sayesinde, doğru zamanda doğru yerde olursanız, önemli olayları görme şansınız olacak. Ancak bunlara müdahale edilemeyecek. Sosyal yaşamın çok gelişmiş olacağı gelen bilgiler arasında. Orta Dünya'nın bu tehlikeli zamanlarında hayatta kalmak için herkesin birbirinin yardımına ihtiyacı var. Bu yüzden görevleri yapmak için diğer oyunculardan yardım almak gerekebilecek. Bazı görevler ise oyunda 'Kardeşlik' adı verilen özel gruplarla çözülecek. Saat ve zaman birimi olarak Tolkien'in kitaplarda kullandığı sistem temel alınacak. Özellikle kitapta geçen mesafeler ise oyunda aynen bulunacak. Örneğin Eriador'un batısından doğusuna yaklaşık 6 saatte varacağımız açıklandı. Shadows of Angmar'da skill (yetenek) sistemi ile oynamamız beklenirken, daha önce diğer LOTR oyunlarında kullanılmış olan deneyim puanlarıyla kademe atlama sistemi oyunda yer alacak.

Kısa Kısa

Tüm bilgilerimizi derleyip oyundan kısa başlıklar halinde bahsedelim.

Orta Dünyadasınız!

J.R.R Tolkien'in yarattığı ünlü karakterler olan Gandalf veya diğer Karakterlerle tanışma şansını yakalayın. Nazgul'un gizemli hanelerini keşfedin ve Orta Dünya adına Karanlık Lord Sauron'un güçlerine karşı harp edin. Cadı Kral, Troller, Nazgul gibi öldürücü düşmanlarla savaşın.

Angmar'ın Gölgesini yok edin!

Kardeşliğe katılın ve Sauron'un güçlerine karşı savaşın. Nazgul'un ve Cadı Kral'ın kuzeydeki baskısını alaşağı edin. Shire halkını koruyun.

Kazanın!

Orta dünyayı keşfederken Tolkien'ın gizemli bilgilerine ve özel yarattıklarına sahip olun. Ve karakterinizi bu güçlerle donatın. Size görevleri tamamlayarak karakterinizin gücünün doruk noktasına ulaşmasını sağlayın.

Irk ve sınıf dışında karakterinizin dış görünüşüne de karar verin, renk paletini kullanarak derisini bile karar verdiğiniz oyunda, göz rengi, saç stili ya da bunlar dışında kazandığınız veya kendi yaptığınız özel Dwarf kalkanları, özel elf zırhlarını eski çağın kültürüyle yaratın.

Savaşın!

Yüzlerce saat süren oyun süresi içinde Orta Dünya'daki en büyük düşmanlarla savaşın. Ve kademenizi geliştirin. Kardeşliğinizle birlikte el birliğiyle Ork'lara, Balrog'lara ve diğer düşmanlara karşı koyun. Kardeşlik içinde araştırmalar ve savaş sonucundaki tecrübelerinizle puanınızı arttırın ve seviye atlayın. Ya da ölümcül kombolar ve hareketler öğrenin. Bunun dışında oyunda yer alan diğer oyuncularla da savaşın. Ve onurunuzu üst seviyede tutun.

Sadece Harp mi? Tabii ki hayır...

Bahsettiğimiz bilgiler böyle ama bir dünyada yaşadığımız için bazı sosyal gereksinimlerimiz de var. Sadece harp edip etrafta berserk olamayacağımız gibi, ara sıra ihtiyaçlarımızı gidermemiz gerekiyor. Diğer oyuncularla bağlantı kurup arkadaşlık güçlerinizi arttırabilirsiniz. Ya da onların güvenini kazanıp sizlere yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Ya da ara sıra Sıçrayan Midilli'ye gidip sıcak ortamda ilişki kurabilir, İçki molası verebilirsiniz. Diğer online karakterlerle sohbet imkânı da cabası.

Sonuç

Büyük bir sorumluluk içinde olan oyun yapımcıları acaba oyun severleri tatmin edecek bir oyun sunacak mı önümüze? Bekleyip göreceğiz demekten başka bir şey demek gelmiyor içimizden. Oyunumuz çıkana kadar, oyunla kalın. İyi eğlenceler.