FIFA serisi. Evet... Uzun zaman boyunca futbol adına hem kült nitelikte yapımlar çıkarmış, hem de rakiplerine göre vasatın altında bir performans ile sahaya çıkmış olsa da, bir futbol sever için FIFA serisinin yeri ayrıdır.

Son zamanlardaki, özellikle son 3-4 yıldır çıkan FIFA serisi oyunları, oyuncuların tasvip etmediği türdendi. FIFA'nın en yakın ve en güçlü rakibi olan PES serisi, oyunculara gerek daha gerçekçi bir oynanış, gerek ise kapsamlı bir oyun kalıbı sunuyordu. Oyuncular her zaman PES'e yönelmeye başlamış, çıkan FIFA oyunlarına ise bir önyargı ile bakıyordu. Artık EA Sports, bu sorunu anlamış olacak ki, yeni çıkarttığı oyunda birçok şeyin üzerinde fazlasıyla durmuş.

24 Nisan'da; PlayStation, PlayStation 2, PSP, GameCube, Nintendo DS, GameBoy Advance, Xbox, Xbox 360 ve PC için çıkacak olan oyun için gerçekten oynamayan kalmayacak gibi gözüküyor. Elde ayakta ne tür konsol var ise hepsi için çıkacak olan oyunun büyük bir patlama yaratacak olması muhtemel.

Gelelim oyunun kendisine. Çıkması 1 aydan az bir süre kalmasına rağmen elimize ulaşan ve EA Sports'un sitesinden yayınladığı bilgilere göre yeni oyun mod'ları ve değişikliklerinden haberdarız. Bunlardan biraz bahsedelim.

Öncelikle diğer turnuva oyunlarından da aşina olduğumuz bir değişiklik yenilenmiş. Artık sadece elemeleri kazanmış olan takımları değil de, 2006 Dünya Kupası için elemelere katılmış her takım oyunda yer almakta. Oyunda ise varolan takım sayısı 127. Bu takımların arasında A Milli Futbol takımımız da var elbette. Kupayı her ne kadar gerçek olarak kaldıramayacak olsak da, en azından masa başında büyük bir şevk ile kaldırabiliriz :) Bunun yanında artık oyuncuların üstünde çokça durduğu bir özellik var. Özel futbolcu hareketleri. Bunun üzerinde EA epey çalışmış olmalı ki 100'e yakın oyuncunun kendilerine ait özel hareketleri oyunda mevcut.

Bunun dışında yenilenmiş birçok şey daha var. Yeni mod'lar da eklenmiş. Global Challenge ve World Cup Olmak üzere 2 mod üzerine kurulu bir oyun. Bu oyun mod'larından da bahsedelim biraz.

World Cup Mod'u

Oyunun adını taşıyan 2006 Dünya Kupası'nı oynadığımız bölümde, Afrika, Asya, Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika ülkelerinden oluşan toplam 127 takımı yönetebileceğiz. Bu olanakların dışında gerçeğiyle birebir olarak tasarlanmış olan 12 stadyum var. Bu stadyumları Almanya'da oynanacak olan kupadan biliyoruz. Hepsi Almanya'da bulunan stadyumlar:

# FIFA World Cup Stadium,Hamburg
# FIFA World Cup Stadium Hanover Olympiastadion , Berlin
# FIFA World Cup Stadium Gelsenkirchen
# FIFA World Cup Stadium Dortmund Zentralstadion, Leipzig
# FIFA World Cup Stadium Cologne
# FIFA World Cup Stadium Frankfurt Fritz-Walter-Stadion, Kaiserslautern Frankenstadion, Nuremberg Gottlieb-Daimler-Stadion, Stuttgart
# FIFA World Cup Stadium Munich

Stadyumlarından oluşuyor. Söylediğim gibi gerçekleriyle birebir aynı özelliklere sahipler ve tüm özellikleri yansıtılmış bir şekilde karşımıza çıkacaklar.

Maç esnasında gerçek oynanan maçları aratmayacak, tribünlerin gerçekçiliği, magazinler ve maçlara dair haberler oyunda yer alacak. Bu nedenle maçları gözünüz kırpmadan izleyecek ve oynayacaksınız.

Yeni getirilen çoklu oyuncu sistemiyle aynı anda maçların finallerini oynayabileceksiniz. En fazla 8 kişiyle oynanabilir olan sistemde, her kişi kendi seçtiği takımıyla elemelere gelecek ve bir diğer arkadaşıyla eşleşecek. Bu akıllıca sistemin oyuncular tarafından çok tutulacağa benziyor.Global Challenge Mod'u

Oyunda yer alan bu bölümde ise eski Dünya Kupalarına ait maçlar ve 40 adet yeni senaryo var. Bu maçlar ve senaryolar ile birlikte sadece 2006 Dünya Kupası'nın heyecanını değil, geçmişte varolan, ama oyuna aktarılamayan Dünya Kupalarını oynama şansımız olacak. Bu bölümün oyunculara iyi bir deneyim yaşatacağı şimdiden belli.

Geliştirilmiş penaltı sisteminde artık kalecinin kontrolü geliştirilmiş durumda. Kendi kalecinizi rasgele tuşlara basıp yönlendirmeyle değil de, geliştirilmiş bir sistem ile yönlendireceksiniz. Bunun dışında karşı takımın kalecisi de, gerçekteki gibi bir performans sergileyecek ve kolay olan penaltı atışlarına zorlaştıracak.