Sevgili George Lucas�ın en büyük iki şaheserinden biri Indiana Jones oyunları ve filmleridir. Diğeri ise Star Wars. Hadi oyunları neyse de, filmlerini defalarca izleseniz de asla sıkılmazsınız. Tabi burada oyunlarına da laf atmıyorum ama iki ya da üç defa bitirdikten sonra kaç kere daha bitireceksiniz ki?

Kendini zamana uyduran tüm macera oyunları gibi Indiana Jones'da (IJ) 2000 yılında The Infernal Machine ile 3 boyuta geçmişti. Sene 1947. Ne hikmetse Jones'un bu macerası Naziler ile değil komünistlerin büyük güçlere sahip çok eski çağlara dayanan silahları ele geçirmeye çalışmasını konu alıyordu. Bu seferlik Ruslar karşısındaydı.

Tam üç sene sonra ise yepyeni grafikleri, yapay zekası ve görselliği ile IJ And The Emperor's Tomb oyuncuların karşısına çıktı. 1935 senesinde geçen oyunda bizim doktor yine şu başının belası Naziler ile uğraşıyordu. Naziler ise milattan önce 220'li yıllarda kendisini imparator ilân eden ve ölümsüzlük için kendisiyle birlikte binlerce askeri diri diri gömdüren deli bir Çinli ile uğraşıyorlardı.

İki oyun arasındaki çıkış tarihleri gerçekten de uzun bir süre. Üç sene dile kolay. Ama artık IJ hasreti bir kez daha sona ermek üzere. Çünkü 2007 yılında bizi harika bir macera daha bekliyor olacak. Şimdilik Indiana Jones 2007 gibi basit bir başlık ile duyrulduysa da çıkışına yakın bir tarihte bu isim değişecek tabi ki. Bizleri bu yeni macerada neler bekliyor peki? Edindiğimiz bilgileri sizlerle de paylaşalım.

Yıl bu sefer 1939. Efsane kahraman Dr. Henry dünyanın dört bir ucundaki gizemleri açığa çıkartacak. San Francisco Çin mahallelerinden dünyanın değişik bölgelerine yolculuk yaparak kutsal olayları bir araya getirecek ve bunu yaparken de yumruklarını, kırbacını ve tabancasını kullanarak düşmanlarını ortadan kaldırmaya çalışacak. Hikaye bakımından şimdilik bunlar söylense de benzersiz olacağı yönünde bilgiler mevcut. İlk defa George Lucas yönetiminde yazılmış bir senaryo olacak. Bakalım George bizi ne derecede tatmin edecek? Ayrıca oyun LucasArts ve Industrial Light & Magic ile birlikte San Francisco Presidio'da geliştiriliyor. İki firma ilk defa birlikte çalışıyor. İlk meyvesi de Indy ve LucasArts'a ait next-gen konsollardaki ilk oyunu olacak. Ümit ederiz ki bu iki firma yeni çıkacak olan oyunlarda da birlikte çalışır ve ortaya görsel ürünler çıkar.

2007'de aradan geçmiş olacak dört sene içersinde oyun için yapılmış ve daha önce benzeri görülmemiş bir motor, NaturalMotion'ın Euphoria teknolojisi kullanılacak. Bu motor bize gerçekçi hareketleri sağlamanın yanı sıra yapay zekayı da oldukça etkileyecek. Şöyle ki, aynı olayı bir daha görmeyeceğiz. Karakterlerin size gösterecekleri tepki her seferinde farklı olacak. Onlarla boğuşurken daha dikkatli olacaklar. Emperor's Tomb'daki dövüş sahnelerini hatırladınız mı? yumruklarla dalarak düşmanları saf dışı bırakmak oldukça zevkliydi. Hareketler ise yeterince gerçekçiydi. Aynı durum yeni macera için de geçerli. Ama bu sefer düşmanlar daha dikkatli olacak. Mesela siz onları tutup ittikten sonra onlara en yakın tutunabilecekleri yerlere tutunup tekrar karşınıza çıkacaklar. Bazı durumlarda da afalladıktan sonra kendilerini şöyle bi silkeleyip yine kapışmaya başlayacaklar. Bazen de kırbacımızı kullanarak onları yakalayıp gerekli işlemlerden geçireceğiz tabi ki.