Herkes hayatının bir bölümünde vampirlerden etkilenip "vay be keşke bende öyle ölümsüz olsam, sağda solda koşup milletin kanını emsem" demiştir. Bugüne kadar kafamızı nereye çevirsek karşımıza çıkan vampirler, hayatımızın nerdeyse bir parçası olmuştur, her ne kadar gerçek olmasalar bile.

Gerek filmler, gerek bilgisayar oyunları, gerekse RPG'lerde karşılaştığımız vampirlerin belki de en ilginçleri White Wolf tarafından masa üstü RPG olarak piyasaya seneler önce sürülen Vampire: The Masquerade oyunundadır. Oyun Türkiye'de tanınmamasına rağmen Amerika dahil birçok ülkede deli gibi tutmuş, insanlar bütün paralarını oyunun kitaplarına, kartlarına, kostümlerine (abartanlar) yatırmıştı. Şimdi de Activision ve Nililistic masa üstü oyunu cd'lere taşıdılar.

Vampire: The Masquerade - Redemption'da dinsel bir yapılaşma olan Swordbrethren (Kılıçkardeşler - çok kaba çevirimiyle)'in Christof Romuald adında bir 12. yüzyıl şövalyesini oynuyorsunuz. Tamamıyla göster-ve-tıkla arayüzü ile çalışan oyunda Christof'u 3'üncü şahıstan kontrol ediyor ve onun 800 yıl sürecek hayat hikayesini oynuyorsunuz.

Oyunda 16 adet ana mission var, fakat bu eksikliğini oyun multiplayer özelliği ile kapatacak gibi gözüküyör, nitekim oyun size sanki masa başında kağıt kalem ile Vampire oynuyormuşsunuz hissini veriyor.

Bazı özellikleri:

* Detaylı dokular, sis efektleri, gerçekçi ışıklandırma sağlayan NOD 3D motoru.
* İskeletsel animasyon ve seslerle eşzamanlı hareket eden dudak sistemi.
* 80 dakikalık soundtrak ve iki saatlik mp3 formatında kaydedilmiş diyaloglar.
* Daniel Greenberg tarafından yazılmış, Prag'dan başlayıp, millenium öncesi 1999 New York'a kadar uzanan ve sizi bilgisayarınızın başında tutsak edecek bir hikaye örgüsü.
* Kendine has multiplayer özellikleri.
* Oyuncuların kendi yerlerini, karakter modellerini, kayıp klan ve disiplinlerini yaratıp import edebileceği uyarlanılabilir motor.
* Basit göster-ve-tıkla arayüzü.
* Oyuncuya gelişmiş özellikler sağlayan vampir özellikleri.
* EAX ve A3D desteği.
* VE bilgisayarınıza göre kendini uyarlayan 3D motoru.