Polis. Ailesi öldürülmüş. İntikam almaya yemin etmiş... Tam da Hollywood filmlerine konu olacak basit bir hikaye. Hikayeler hep aynı kalıyor. Gelişen sadece 6 ayda bir çıkan ekran kartları ve grafikler. Buradan aslında sağlam bir hikaye yazmanın ekran kartı üretiminden daha zor olduğunu anlıyoruz :). Sonuçta ekran kartında nelerin gelişmesi gerektiği biliniyor.

Atari salonlarından beyaz perdeye, ardından da PC ve konsollara geliyor. Demodan oynadığım kadarıyla çok da ahım şahım bir şekilde gelmiyor. Zaten filmi çok bayıktı. Kendisinden çok daha iri ve kuvvetli bir adamdan dayak yedikçe Punisher güçleniyordu herhalde. Herneyse... 211Mb'lık demoyu çektikten sonra kurdum ve bitirmem on dakika kadar sürdü. Oldukça kısa. Bir iki defa yakaladığımız adamlara işkence ediyoruz. Hevesimiz kursağımızda kalıyor. Zaten oyunu ilginç kılan da bu işkenceler.

Oyun kurulduktan sonra direkt oyuna başlıyoruz ve istersek ESC'den kontrolleri ayarlar ya da diğer bildiğiniz grafik ve ses ayarlarını yapabiliyoruz. Oyun Max Payne'nin oynanış tarzıyla nerdeyse aynı. Sağ, sol, ileri ya da geri yaparak zıpla dediğimizde yapmış olduğu hareketler aynı. Ama Max gibi elli tane silah taşıyamıyor Punisher. Ama işin güzel yanlarından biri aynı silahtan iki tane kullanabiliyoruz. Bunun için herhangi bir silah seçiliyken indirdiğimiz diğer adamların silahlarının üstüne gelip Grab dememiz. Oynanış Max ile nerdeyse aynı demiştim ama benim başımı döndürmekten başka bir işe yaramadı. Demo olduğundan ya da sürücülerden olabilir, fareyi hareket ettirince ekran titreyerek gidiyor.

İşkenceler gerçekten tam bir "cezalandırıcı"ya göre. İlla işkence yapılacak diye bir şey yok tabi. Ama bunu düşünen kaç kişi var aranızda bilmiyorum. Mesela ben ailemi yok edenlerin kanını akıtmaktan yanayım :) Bu iş çok basit. Arkası dönük olsun olmasın, bir adama yaklaşıyoruz (bir saçmalık da koşa koşa gitsek adamın arkasından, bakmıyor. Demodandır demodan) ve Grab ile Sam Fisher hesabı yakalıyoruz serseriyi. Şimdi bu adamların tepesinde beyaz Punisher logosu olduğunda bilgi sahibi olduğunu anlıyoruz. Öldürmeden önce sorguya çekmek gerekebilir. Ama sonuçta Max gibi bir adamız. Önümüze gelene dalıyoruz sorguya çeksek n'olur çekmesek n'olur.

"Evet küçük adam yukarda neler var?" "Bu bir tuzak, bu bir tuzak, öhhü öhü... Beni bırak da seni vurmamalarını söyliyim!"

Evet Grab yaptıktan sonra yapmamız gerekenler belirtiliyor. Sarı Punisher logosunun olduğu yerler "Special Interrogation" yani özel sorgulama. Bu o an olduğunuz duruma göre değişiyor. Mesela ilk kattaki adam için özel sorgulama piranaları içerirken diğer yerlerde ise yatırıp sevgili bıçağımızla birlikte... Diğer bir seçenek de adamdan ya yumruklarla ya da boğarak bilgi alıyoruz. Sarı logodan biraz uzaklaşarak gerçekleştirebilirsiniz "normal" sorguyu. Yine "E" ile Grab dedikten sonra tekrar "E"ye basarak sorgu moduna geçiyoruz ve yön tuşlarından sağ ya da sol diyerek sorgu türünü seçiyoruz :)

"Ben adamı boğacam" (choke) diyorsanız sol yöne basarak başlıyoruz sorgulamaya. Burada olay fareyi kullanarak solda görmüş olduğunuz dereceyi sarı olan bölgede biraz tutmak. Şimdi fareyi ileri iterek boğma işlemine girdiğinizde bu derece artacak ve bir yandan da bunun üstündeki adamın enerjisini gösteren derece de azalacak. Alttakini sarı bölgeye getirdiğinizde artık yavaş bir şekilde fareyi yukarı doğru sürmeniz gerekiyor. Çünkü gittikçe azalıyor bu. Eğer siz birden iterseniz adam mefta. "Yok ben yumruklayacam kafasını gözünü" (punch) diyorsanız da Grab'den sonra "E" ve sağ ok tuşu. Yumruk modunda yine fareyle birlikte yukarı aşağı yaparak yumruğun şiddetini ayarlıyoruz. Adamı biraz patakladıktan sonra tam vuracakmış gibi yaparsak da adamı öttürüyoruz. Ya da "Ben bunlarla hiç uğraşamam" diyecek olursanız o zaman "Quick Kill" diyerek acısız ölüm gerçekleştirebilirsiniz.

F tuşu ile eğer ekranda fazla adam mevcutsa daha rahat hedef alabiliyoruz. Kafaya doğru nişan alın çok uğraşmayın :). Tab ile de "bullet dodge" tarzı bir moda girerek terör estireceğiz. Adı Slaugher Mode.

Sesler ayarları stereo ya da mono ve volume ayarlarından ibaret. Video olarak da sadece gamma koymuşlar. Çözünürlüğü ilk açılış ekranında "setup"dan ayarlıyoruz. Başka hiç bir ayar yok. Ayrıca oyunda kontolleri ayarladıktan sonra mesela bitirdiniz demoyu. Bir daha oynayacam dediğinizde bütün ayarlar resetlenmiş oluyor. Gıcık bir şey.

Demoyu Amd 2500xp, Ati 9600Pro, 768ddr ram ile 800x600 çok rahat bir şekilde oynadım. Sanırım en düşük 1.2Ghz, FX5200 ve 256ddr ile de iyi bir şekilde oynanabilir. Ama bölüm kısa olduğu için şimdi düşük ram yeterli olabilir ama tam sürüm çıktığında uzun bölümler içerirse biraz daha ram yiyebilir. Grafikler de zaten müthiş değiller. GTA'da bina içine girdiğinizde gördüğünüz grafiklere benziyor biraz. Çok fazla detay yok.

Diyeceğim eğer tam bir Mr.Torture'sanız Punisher demosunu oynamanız gerekiyor. Günde üç defa yemekten sonra.